Optymistyczne prognozy dla Wall Street

Wejście w IV kwartał roku zawsze owocuje pytaniami o to, gdzie będą rynki i indeksy na przełomie roku. Naprawdę jednak prognozowanie rynku w krótkim odcinku czasu jest ważne głównie dla graczy o spekulacyjnym nastawieniu. Inwestorzy zadają już sobie pytanie: gdzie będzie rynek na koniec 2023 roku?


Przeglądałem ostatnio wyniki dużego badania wśród zarządzających w USA (Barron’s), którzy musieli odpowiedzieć na pytanie, gdzie ulokują się indeksy amerykańskie na koniec grudnia 2023 roku. Odpowiedzi rozdzielono na optymistów i pesymistów, co na poziomie wyników dało – jak za chwilę zauważymy – dość optymistyczny obraz całości.

Wedle badania grono byków deklaruje, iż w grudniu 2023 roku DJIA znajdzie się na poziomie 35609 pkt., S&P500 na poziomie 4472 pkt., a Nasdaq Composite w okolicy 13800 pkt. W przypadku niedźwiedzi poziomy wynoszą 27970 pkt. dla DJIA, 3513 pkt. dla S&P500 i 10599 pkt. dla Nasdaqa Composite.

Licząc inaczej optymiści oczekują, iż za nieco więcej niż 14 miesięcy DJIA będzie blisko 17 procent wyżej. W tym samym czasie S&P500 wzrośnie o przeszło 21 procent, a Nasdaq Composite zyska ponad 29 procent. Pesymiści widzą DJIA około 8 procent niżej, S&P500 ma stracić niespełna 5 procent, gdy Nasdaq Composite może oddać mniej niż 1 procent.

Dla równowagi trzeba odnotować, iż optymiści nie widzą indeksów w połowie przyszłego roku na poziomach niższych od obecnych, a pesymiści oczekują dalszej przeceny, która w finale przyszłego roku będzie już przeszłością. Inaczej mówiąc pierwsi widzą już dołek, a drudzy nowe minima bessy gdzieś między dziś, a grudniem 2023 roku.

Ankieta mówi o obecnych nastrojach, ale po badaniu widać, iż zarządzający poważnie myślą już o wykreśleniu przez rynek dna, a część widzi rok 2023 jako pierwszy rok nowej hossy. Jeśli prognozę potraktować jako prosty wskaźnik risk-reward, to właściwie można iść na zakupy. Dla graczy, którzy nie muszą się benchmarkować na rynku pozycjonowanie się pod poziomy w końcówce przyszłego roku staje się strategią godną rozważenia. Dołka i tak nie złapiemy.

Dla zobrazowania, iż nawet pesymiści są już optymistami mamy wykres pokazujący poziomy docelowe S&P500 na naszym kontrakcie CFD FUS500 z bossafx.pl. Oczekiwania zarządzających wskazują, iż kapitały rynkowe nie widzą już naprawdę miejsca na poważne tąpnięcie. Optymistyczny scenariusz lokuje S&P500 niespełna 8 procent od szczytu poprzedniej hossy. Całkiem dobrze to wygląda.

1 Komentarz

  1. Grabek

    A czy jest może podobne badanie z zeszłego roku, dotyczące końca 2022 ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.