WIG20 i hossa na 100 procent

WIG20 skończył wrzesień spadkiem o 3,65 procent i III kwartał cofnięciem o 9,26 procent. Przeceny jawią się jako dynamiczne, ale mieszczą się w korekcie i – co ważniejsze – nie wykluczyły kolejnego ruchu na północ. W istocie, WIG20 stale jest w grze o poziom, na którym fala wzrostowa indeksu od dna bessy wyniesie 100 procent.

Zakończony właśnie kwartał był dla inwestorów brutalny. WIG20 stracił 9,26 procent, co przekłada się na najgorszy kwartał indeksu od września 2022 roku, a więc czasu, gdy rynek kończył ostatnią bessę. W październiku 2022 roku rozpoczęła się fala wzrostowa, która tylko w pierwszym kwartale (IV kwartał 2022 roku) dodała indeksowi przeszło 30 procent. Wyrysowany wówczas dołek w rejonie 1337,77 pkt. (13 października) do dziś pozostaje punktem odniesienia dla aktualnej hossy.

W szczytowym punkcie – wszystkie dane dla perspektywy intraday – indeks sięgnął 2600,53 pkt. (20 maja 2024 roku), co przekłada się na zwyżkę o 94,40 procent w ledwie 19 miesięcy. Wszystko wskazuje na to, że letnia korekta nie pozwoli cieszyć odejściem na 100 procent od dna bessy w ledwie dwa lata, ale chyba nie ma na rynku osoby, która absolutnie wykluczy zwyżkę w rejon 2675 pkt. jeszcze w tym roku, nie mówiąc już o I kwartale przyszłego.

W istocie, licząc od wrześniowego zamknięcia, ruch WIG20 w rejon 2675 pkt. wymaga wzrostu o 15 procent. W perspektywie year-to-date WIG20 wypada ciągle blado, by nie powiedzieć źle. Spadek o 0,80 procent buduje przestrzeń do jakiegoś rozegrania dobrej końcówki roku, napędzanej choćby dobrą postawą rynków bazowych. Stale, zwyżka o 15 procent może jawić się jako wyzwanie w perspektywie kolejnych trzech miesięcy, ale czy jest niemożliwa w perspektywie kolejnych sześciu?

Spojrzenie na wykres miesięczny WIG20 pozwala też odnotować, iż w rejonie 2650-2600 pkt. zalega górne ograniczenie wieloletniego marazmu, który zdominował rynek warszawskich blue chipów. Wybicie nad strefę 2650-2600 pkt. i ruch do punktu, w którym hossa podwoi wartość w koszyka WIG20 w niewiele więcej niż 2 lata, byłby zakończeniem okresu smuty, w jakiej operowaliśmy w Warszawie w ostatnich kilkunastu latach i otwarciem do czegoś znacznie ambitniejszego niż 100 procent.

WIG20 wykres miesięczny – źródło: bossafx.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.