Wykres dnia: najdłuższa fala

Gdybym sam miał wybrać zdarzenie tygodnia, to byłaby to czwartkowa sesja w USA, która zaczęła się głęboką wyprzedażą po gorszych od oczekiwań danych o inflacji, a skończyła silnym wzrostem.

Gdyby oceniać po fundamentach, to jeszcze spodziewać się można dalszych spadków, a taka mocna sesja ma jedynie silnie techniczny charakter, choć może być już potraktowana jako sygnał tego, że rynek powoli na dość spadków.

A propos właśnie spadków to pomyślałem sobie, że może poniższa grafika, co jakiś czas uaktualniania przez jej twórców – RIA, będzie jakimś dobrym zaczynem do prognoz na przyszłość. Pokazuje ona 3–falową strukturę bess, w pewnym sensie będącą nawiązaniem do fal Elliota, choć także technicy innej specjalności tak właśnie lubią dzielić spadki:

Obecna bessa (czarna krzywa) jest nałożona na bessy z lat 2000-3 i 2008-9, a więc 2 najbardziej dokuczliwe w tym stuleciu.

Nie chodzi przy tym o to, by szukać identycznych analogii. Wszystkie bessy są bowiem takie same – spadki i spadki, przecinanie falami korekt. Różnią się jednak zasięgami owych spadków i czasem trwania. Twórczym zadaniem jest natomiast próba określenia w czasie rzeczywistym w której fazie spadków się znajdujemy.

Autorzy uznali, że właśnie kończy się faza 2, tzw. refleksyjna, która zawsze przychodzi po 1 fazie – dystrybucyjnej. Po niej następuje fala 3, czyli depresyjna, najdłuższa, ale finalna. Owe fazy najłatwiej dostrzec z perspektywy czasu, a przecież decyzje musimy podejmować w czasie rzeczywistym.

Z punktu widzenia fundamentów to może być całkiem realny obraz obecnego stanu rynku. Inflacja daleko w polu, Fed zamierza nadal za wszelką cenę ją obniżać agresywnymi podwyżkami stóp i ściąganiem pieniądza, zyski spółek dopiero zaczynają spadać, a wiele wskaźników gospodarczych (jak bezrobocie) nadal pokazuje, że gospodarka nie zaczęła prawdziwych cierpień, co dodaje paliwa Fed. Jeśli i tym razem indeksy osiągną dno dopiero gdy Fed przejdzie do cięcia stóp (teoretycznie początek 2023), to 3 fala jest nieunikniona, choć może okaże się krótsza i płytsza. Oby!

—kat—

1 Komentarz

  1. Grabek

    Wg. Teorii Eliota 3-falowa jest korekta-abc Jesli to początek bessy i zmiana trendu na spadkowy w dłuzszym okresie czasowym – to struktura powinna byc 5-falowa czyli pierwsza duża fala spadkowa-12345

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.