Wykres dnia: najdłuższa fala

Gdybym sam miał wybrać zdarzenie tygodnia, to byłaby to czwartkowa sesja w USA, która zaczęła się głęboką wyprzedażą po gorszych od oczekiwań danych o inflacji, a skończyła silnym wzrostem.

Gdyby oceniać po fundamentach, to jeszcze spodziewać się można dalszych spadków, a taka mocna sesja ma jedynie silnie techniczny charakter, choć może być już potraktowana jako sygnał tego, że rynek powoli na dość spadków.

A propos właśnie spadków to pomyślałem sobie, że może poniższa grafika, co jakiś czas uaktualniania przez jej twórców – RIA, będzie jakimś dobrym zaczynem do prognoz na przyszłość. Pokazuje ona 3–falową strukturę bess, w pewnym sensie będącą nawiązaniem do fal Elliota, choć także technicy innej specjalności tak właśnie lubią dzielić spadki:

Obecna bessa (czarna krzywa) jest nałożona na bessy z lat 2000-3 i 2008-9, a więc 2 najbardziej dokuczliwe w tym stuleciu.

Nie chodzi przy tym o to, by szukać identycznych analogii. Wszystkie bessy są bowiem takie same – spadki i spadki, przecinanie falami korekt. Różnią się jednak zasięgami owych spadków i czasem trwania. Twórczym zadaniem jest natomiast próba określenia w czasie rzeczywistym w której fazie spadków się znajdujemy.

Autorzy uznali, że właśnie kończy się faza 2, tzw. refleksyjna, która zawsze przychodzi po 1 fazie – dystrybucyjnej. Po niej następuje fala 3, czyli depresyjna, najdłuższa, ale finalna. Owe fazy najłatwiej dostrzec z perspektywy czasu, a przecież decyzje musimy podejmować w czasie rzeczywistym.

Z punktu widzenia fundamentów to może być całkiem realny obraz obecnego stanu rynku. Inflacja daleko w polu, Fed zamierza nadal za wszelką cenę ją obniżać agresywnymi podwyżkami stóp i ściąganiem pieniądza, zyski spółek dopiero zaczynają spadać, a wiele wskaźników gospodarczych (jak bezrobocie) nadal pokazuje, że gospodarka nie zaczęła prawdziwych cierpień, co dodaje paliwa Fed. Jeśli i tym razem indeksy osiągną dno dopiero gdy Fed przejdzie do cięcia stóp (teoretycznie początek 2023), to 3 fala jest nieunikniona, choć może okaże się krótsza i płytsza. Oby!

—kat—

1 Komentarz

  1. Grabek

    Wg. Teorii Eliota 3-falowa jest korekta-abc Jesli to początek bessy i zmiana trendu na spadkowy w dłuzszym okresie czasowym – to struktura powinna byc 5-falowa czyli pierwsza duża fala spadkowa-12345

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.