W czwartek w godzinach porannych pojawiły się pierwsze doniesienia o problemach na kolei. W kilkunastu centrach sterowania ruchem kolejowym w Polsce (oraz w Czechach) wystąpiły usterki na tyle poważne, że doprowadziło to do paraliżu ruchu kolejowego.

Początkowo myślano, że to atak hakerski, okazało się jednak, że za problem odpowiedzialna jest firma dostarczająca oprogramowanie. Jak poinformował Alstom w komunikacie

Alstom jest świadomy błędu w formatowaniu czasu, który ma obecnie wpływ na dostępność sieci kolejowej, a co za tym idzie na transport kolejowy w Polsce. Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone.

Alstom jest francuską spółką notowaną na Euronext w Paryżu. Z ciekawości zerknąłem na to, jak na awarię zareagowali inwestorzy. Spadek ceny o około 3 procent, nie jest specjalnie warty uwagi (mieści się w kategoriach szumu rynkowego), choć faktycznie akcje Alstom należały dziś do najmocniej spadających, wśród spółek wchodzących w skład indeksy CAC40 (z osiemnastu zniżkujących).

To co jednak jest najciekawsze, że w ogólnodostępnych serwisach nie pojawia się nawet najmniejsza wzmianka o wielkiej awarii kolejowej w dwóch europejskich krajach.

No cóż, może jesteśmy zupełnie nie interesujący dla serwisów newsowych.

A już zupełnie na marginesie. Akcje Alstom w dłuższej perspektywie, nie wyglądają (z perspektywy technicznej) jako potencjalnie atrakcyjna inwestycja.

Alstom wykres ceny – ostatni rok

[Foto: zrzut z gry Railroad Tycoon II]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.