„Gdzie mogę kupić Ukraińskie Obligacje Wojenne”,  to pytanie pojawia się w sieci od kilku dni na wielu forach, platformach światowych oraz forach prowadzonych przez brokerów. Bardzo często kupujący mówią wprost, że wiedzą, że mogą nigdy nie odzyskać własnych pieniędzy, ale po prostu chcą wesprzeć Ukrainę.

Wszystko zaczęło się w momencie, gdy na początku marca poinformowano, że Minister Finansów Ukrainy uplasował z powodzeniem emisję krótkoterminowych obligacji wojennych z oprocentowaniem 11 procent pozyskując ok. 277 milionów dolarów. Inwestorzy na forach wprost mówią, że w tym wypadku to czy inwestycja jest ryzykowna, czy nie, nie ma dla nich najmniejszego znaczenia. Podobnie, jak to czy odzyskają swoje pieniądze.

Ponieważ w tej chwili nic nie wiadomo o takich planach, ludzie przekierowywani są na oficjalne strony ukraińskiego rządu, gdzie podawane są konta do bezpośrednich wpłat.

Bloomberg oraz inne media zaczynają pisać o zainteresowaniu inwestorów z platformy Reddit i porównują do ich wcześniejszego zaangażowania w akcje GameStop i doprowadzenia do silnej zwyżki. W mojej opinii to kolejny przykład na to, że powinniśmy pogrzebać hipotezę rynków efektywnych, z jej założeniem o racjonalności wyborów w poszukiwaniu najlepszej stopy zwrotu.

Choć oczywiście „klasyczne podejście” reprezentuje choćby JP Morgan sugerując wyszukiwanie okazji na rosyjskim rynku! Niestosowność tej propozycji w tej chwili – przy zaostrzaniu sankcji – co najmniej nie na miejscu.

1 Komentarz

  1. Maciej

    Jutro 8 marca następna licytacja

    https://www.kmu.gov.ua/en/news/8-bereznya-minfin-provede-chergovij-aukcion-z-prodazhu-vijskovih-obligacij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.