Wykres dnia: spadki zatrzymane w USA

Z perspektywy inwestorów w Stanach Zjednoczonych priorytety wyglądają nieco inaczej niż możemy sobie to wyobrazić dziś w Polsce.

Oczywiście napięcia we wschodniej Europie również wpływają na notowania amerykańskich akcji, ale nie jest to temat pierwszy w kolejce ważności. Numerem jeden jest niezmiennie kwestia podwyżek stóp, inflacji oraz zakończenie luzowania ilościowego. Zmieniło się to o tyle, że spadło przekonanie inwestorów co do tego, że Fed będzie ciął zdecydowanie i wielokrotnie po tym, jak wchodzą w życie międzynarodowe sankcje i w gospodarkach pojawią się napięcia choćby z powodu drożejących surowców. Przy tym słychać coraz częściej głosy, że podwyżki stóp są spóźnione i mogą prowadzić do pojawienia się recesji.

Najważniejsze dla inwestorów jest jednak pragmatyczne przekonanie o tym, że konflikty, które spowodowały nałożenie sankcji przez USA, nie wpłyną na fundamenty spółek, a zyski firm giełdowych ciągle poruszają się na dynamicznej ścieżce (ponad 30% wzrost w 4 kwartale 2021).

Nadal płynie kapitał na światowe rynki akcji, choć zaczyna być zauważalne jego cofnięcie w Europie. Inwestorzy indywidualni nie przestają tracić optymizmu, podczas gdy fundusze w USA biły rekordy zaangażowania w działania zabezpieczające (głównie hedging w opcjach).

W czwartek i piątek mieliśmy dwie silnie wzrostowe sesje na akcjach amerykańskich. Głównie z tego powodu, że zniknęło napięcie spowodowane znakami zapytania we wschodniej Europie, nawet najgorsze fakty zawsze wygrają z niepewnością. Rynki uznały, że zostało to już zdyskontowane podczas kilkutygodniowej korekty, podobnie jak ocenili, że sankcje również są już w cenach. I wreszcie za odbiciem przemawiają historyczne statystyki, które pokazywaliśmy na naszym twitterze.

Nie znaczy to jednak, że czeka ich już tylko powrót do hossy. Spójrzmy na wykres S&P500:

W analizach pojawiał się motyw „złowrogiej” formacji RGR, która dość często wieńczy hossy i jest dostatecznie dobrze widziana przez analityków i inwestorów. I niestety nastąpiła jej aktywacja, czyli kurs wybił się dołem z poziomu wyznaczającego jej podstawę (zielona linia na wykresie) i zamknął się poniżej.

Dwie ostatnie silne sesje są póki co klasycznym odreagowaniem w sensie technicznym. Niewykluczone jednak, że nastąpi pełna realizacja tej formacji, co oznacza, że kurs mógłby ześlizgiwać się niżej wzdłuż spadkowego kanału wyznaczonego przez 2 czerwone linie na wykresie. To groziłoby wejściem indeksów w techniczną bessę, czyli minus 20% od szczytu.

Całkiem niewykluczone również, że w ten sposób jak widzieliśmy przez 2 ostatnie sesje rynek zakończył korektę, poziom 4300 zostanie utrzymany i nastąpi wyjście powyżej wspomnianego spadkowego kanału. Świadczyłaby o tym pojawiająca się panika kupna w kolejnych dniach i wyciskanie tych sporych pozycji zabezpieczających utworzonych przez fundusze. Nastroje wprawdzie nie są jeszcze na tyle euforyczne, by odbyło się to już teraz, ale wielu amerykańskich analityków spodziewa się wzrostowego scenariusza w najbliższej przyszłości.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.