Wykres dnia: spadki zatrzymane w USA

Z perspektywy inwestorów w Stanach Zjednoczonych priorytety wyglądają nieco inaczej niż możemy sobie to wyobrazić dziś w Polsce.

Oczywiście napięcia we wschodniej Europie również wpływają na notowania amerykańskich akcji, ale nie jest to temat pierwszy w kolejce ważności. Numerem jeden jest niezmiennie kwestia podwyżek stóp, inflacji oraz zakończenie luzowania ilościowego. Zmieniło się to o tyle, że spadło przekonanie inwestorów co do tego, że Fed będzie ciął zdecydowanie i wielokrotnie po tym, jak wchodzą w życie międzynarodowe sankcje i w gospodarkach pojawią się napięcia choćby z powodu drożejących surowców. Przy tym słychać coraz częściej głosy, że podwyżki stóp są spóźnione i mogą prowadzić do pojawienia się recesji.

Najważniejsze dla inwestorów jest jednak pragmatyczne przekonanie o tym, że konflikty, które spowodowały nałożenie sankcji przez USA, nie wpłyną na fundamenty spółek, a zyski firm giełdowych ciągle poruszają się na dynamicznej ścieżce (ponad 30% wzrost w 4 kwartale 2021).

Nadal płynie kapitał na światowe rynki akcji, choć zaczyna być zauważalne jego cofnięcie w Europie. Inwestorzy indywidualni nie przestają tracić optymizmu, podczas gdy fundusze w USA biły rekordy zaangażowania w działania zabezpieczające (głównie hedging w opcjach).

W czwartek i piątek mieliśmy dwie silnie wzrostowe sesje na akcjach amerykańskich. Głównie z tego powodu, że zniknęło napięcie spowodowane znakami zapytania we wschodniej Europie, nawet najgorsze fakty zawsze wygrają z niepewnością. Rynki uznały, że zostało to już zdyskontowane podczas kilkutygodniowej korekty, podobnie jak ocenili, że sankcje również są już w cenach. I wreszcie za odbiciem przemawiają historyczne statystyki, które pokazywaliśmy na naszym twitterze.

Nie znaczy to jednak, że czeka ich już tylko powrót do hossy. Spójrzmy na wykres S&P500:

W analizach pojawiał się motyw „złowrogiej” formacji RGR, która dość często wieńczy hossy i jest dostatecznie dobrze widziana przez analityków i inwestorów. I niestety nastąpiła jej aktywacja, czyli kurs wybił się dołem z poziomu wyznaczającego jej podstawę (zielona linia na wykresie) i zamknął się poniżej.

Dwie ostatnie silne sesje są póki co klasycznym odreagowaniem w sensie technicznym. Niewykluczone jednak, że nastąpi pełna realizacja tej formacji, co oznacza, że kurs mógłby ześlizgiwać się niżej wzdłuż spadkowego kanału wyznaczonego przez 2 czerwone linie na wykresie. To groziłoby wejściem indeksów w techniczną bessę, czyli minus 20% od szczytu.

Całkiem niewykluczone również, że w ten sposób jak widzieliśmy przez 2 ostatnie sesje rynek zakończył korektę, poziom 4300 zostanie utrzymany i nastąpi wyjście powyżej wspomnianego spadkowego kanału. Świadczyłaby o tym pojawiająca się panika kupna w kolejnych dniach i wyciskanie tych sporych pozycji zabezpieczających utworzonych przez fundusze. Nastroje wprawdzie nie są jeszcze na tyle euforyczne, by odbyło się to już teraz, ale wielu amerykańskich analityków spodziewa się wzrostowego scenariusza w najbliższej przyszłości.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.