Ten najbardziej klasyczny rajd grudniowy, w oryginale zwany Santa Claus Rally, ma miejsce na giełdach właśnie teraz, warto więc przyjrzeć mu się z bliska.

To statystyczny, cykliczny efekt kalendarzowy, który łatwo zdiagnozować i obliczyć, a przez to nadaje się do praktycznej implementacji jako strategia inwestycyjna.

Po raz pierwszy zwrócił na niego uwagę w 1972 roku Yale Hirsch w „Stock Trader’s Almanac” (Hirsch był jego założycielem). Te kilka sesji po Świętach bardzo często okazywało się okresem wzrostów na giełdzie, stąd nazwa. Dokładnie rzecz biorąc rajd ten liczy się jako zmiany kursów podczas wszystkich sesji między Świętami a nowym rokiem plus 2 pierwsze sesje nowego roku.

Skąd ten optymizm, który wynosi indeksy?

Istnieje kilka domniemanych powodów:

– mała aktywności instytucji, co powoduje mniejszą płynność i zostawienie pola do popisu inwestorom indywidualnym, którzy zwykle są bardziej optymistycznie nastawieni,

– inwestowanie w akcje premii i nagród, które są wypłacane na koniec roku,

– wyprzedzanie wzrostowego „Efektu stycznia”, czyli kolejnego efektu kalendarzowego,

– ogólny optymizm związany ze świętami, końcem roku,

– upiększanie portfeli przez fundusze,

– samospełniająca się przepowiednia.

Najważniejsze oczywiście pytanie to: czy dane rzeczywiście potwierdzają istnienie tego efektu?

Zebrałem poniżej najświeższe statystyki, które obrazują ów rajd w liczbach.

Tak wygląda to dla indeksu S&P 500 za lata 1950-2020:

Jak widać ten rajd nie zachodzi w zyskowny sposób co roku, ale mimo to jego występowanie mierzone trafnością zajścia wynosiło 78,9%. Inwestując co roku w ten rajd można było zarobić średnio 1,33%.

Wyliczenia sięgające jeszcze dalej, czyli za ostatnie 92 lata, pokazują 77% sprawdzalność i średni zysk z takiej inwestycji 2,66 %. Można więc wnioskować, że siła owego efektu z dekadami słabnie, ale mimo wszystko generuje pozytywną wartość oczekiwaną.

Tak wyglądały pod tym względem ostatnie lata na indeksie S&P 500 (kolumna Santa Claus Rally) oraz zmiany indeksy w wybranych okresach później:

Da się  w tym zestawieniu zauważyć, że gdy rajd kończył się na minusie, to również cały miesiąc styczeń okazywał się stratny. To jednak tylko w ostatnich 2 dekadach się sprawdzało, dla danych długoterminowych wygląda to już nieco inaczej.

Korelacje wyników Rajdu ze zmianami indeksu za cały kolejny miesiąc, kwartał, pół roku i rok wypadają w wyliczeniach Marka Hulberta od 1896 dla indeksu DJIA tak oto:

Kiedy Rajd kończył się stratą, kolejne okresy dawały średnio dużo większe zyski (czerwone słupki) niż gdy Rajd kończył na plusie (zielone słupki).

Policzyłem szybko, czy taki efekt występuje również na GPW. Do statystyki wziąłem indeks WIG. Za ostatnie lata Santa Claus Rally na GPW wyglądało tak:

No cóż, rewelacji nie ma. 5 na 11 przypadków kończyło się pod kreską, co daje trafność 45%, ale wynik takiej corocznej inwestycji dałby mały, średni zysk w wysokości 0,61%. Amerykanie potrafią więc bawić się nieco lepiej i po pierwszym dniu tegorocznego Rajdu wynik jest póki co rewelacyjny.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.