Akcje rosnące na spadkowym rynku  

No tak, łatwo wpaść w dysonans inwestując w akcje, czasem bowiem szum informacyjny i wykresowy mogą totalnie wygłupić nasze zmysły.

Przypomniał nam o tym na naszym profilu twitterowym Marcin, który pod sondą pytającą o Wasze reakcje na listopadowe spadki, zupełnie słusznie zapytał: jakie spadki? Przecież 11 Bit Studios rosło podczas owej silnej korekty indeksów!

Cały tweet:

Co dla jednego jest sufitem, dla innego stanowi podłogę. Na rynek patrzymy przez pryzmat indeksów aby opisać jego stan i ruchy, a tymczasem to przecież tylko uśrednione wskazania dla setek spółek. Łatwo więc stracić azymut zapominając o detalach.

Indeksy są wszystkim co potrzeba dla inwestujących w ETFy czy kontrakty, ale dla inwestujących w pojedyncze akcje doniesienia o tym, jak zachowują się właśnie indeksy mogą być denerwującym szumem zniekształcającym ich percepcję, oceny i podejmowane decyzje. Pokazuje to ten przykład właśnie.

Łatwo sobie wyobrazić jakie generuje to dysonanse w inwestorach, sam zresztą nie raz w przeszłości w nie wpadałem. Kiedy bowiem obserwujemy, że kurs spółki na naszym rachunku inwestycyjnym rośnie, ale z rynku dobiegają głosy: „korekta, spadki, złe nastroje, armagedon”, to nasz mózg zaczyna wariować.

Zmienia nam się, choćby w podświadomości, nasza ocena tej spółki i zaczynamy szarpać się z myślami typu:

– Jeśli rynek spada, to zaraz dopadnie to przecież i moją spółkę;

– Może czas sprzedać, przecież moje akcje nie pociągną długo wbrew rynkowi?

– Coś tu nie gra, czegoś chyba nie wiem, więc czuje się bardzo niepewnie i nie wiem co z tym zrobić!

A przecież rożne prędkości i kierunki to normalne zachowanie na giełdzie, nie wszystkie spółki muszą być podatne na giełdową koniunkturę i ściśle z nią skorelować swoje zmiany. Nawet w bessie zdarzają się takie rodzynki, które potrafią wbrew rynkowi nie tylko rosnąć, ale i poprawiać swoje rekordy.

Z ciekawości siadłem więc do danych i przeczesałem okres 1 listopada – 1 grudnia 2021 w poszukiwaniu tych akcji, które podczas tej ostatniej, solidnej korekty spadały.

Co się okazało? Aż 109 skończyło na plusie! Nie mało, więc jest się o co bić gdyby ktoś próbował wykroić sobie taki portfel odporny na dekoniunkturę.

Sporządziłem zestawienie 15  spółek o największych wzrostach za ten okres:

No tak, o niektórych pewnie pierwszy raz pewnie czytacie. Są jednak wśród nich jednak znane nazwy, typu Azoty, Rafako czy wspomniane 11 Bit Studios. Ale jest też Mercator, przez wielu uważany za outsidera, który potyka się o własne nogi, a tu proszę – miał swoje 5 minut związane z omikronem.

W okresie, który powyżej badałem, sam WIG spadł o 8%, więc wszystkie z wymienionych akcji zostawiły go daleko na placu boju.

Powstaje oczywiście pytanie: jak rozpoznać w miarę wcześnie tego rodzaju gwiazdy wśród setek innych?

Odpowiedź pewnie zajęłaby objętość książki, bo przecież to jest najważniejsza wiedza, której śladem podążają próbujący w sposób aktywnie inwestować. Wrócę do tego w przyszłych wpisach, próbując na nie znaleźć odpowiedź. Choć pewnie już teraz cokolwiek można by spróbować podsłuchać od wygrywających uczestników Parkiet Challenge. W końcu im się z sukcesem udało przejść te zawirowania w listopadzie.

Suche dane nie mówią jednakże o realnej sytuacji wymienionych wyżej firm, a na pytanie „skąd ich wzrosty?” dałoby się szybko znaleźć podpowiedź w informacjach o nich.

Już pierwsza na liście spółka Investment Friends to swego rodzaju ewenement w tym zestawieniu, zdążyła wymazać te zyski ze sporą nawiązką i jest zresztą zawieszona. Trudno nawet w jej przypadku komentować jakikolwiek fragment jej działania na GPW, więc się powstrzymam.

Druga w kolejce – Invista – generuje w tym roku na przemian spore straty i zyski na działalności, a ważne informacje w tamtym okresie to jedynie przetasowania w akcjonariacie. Trudno znaleźć tu jakość wartą dziesiątki procent.

Zakładam, że uczestnicy Parkiet Challange śledzą to pilnie i na bieżąco, reagując natychmiast. Tylko to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę dla wielu innych inwestorów.

Trzeba więc z dużą rezerwą traktować możliwość uczestnictwa we wzrostach na tego rodzaju spółkach podczas spadkowej koniunktury na rynku.

Ten wpis to przede wszystkim takie małe ostrzeżenie: to, że takie listy zyskownych spółek w czasie spadków da się ułożyć, nie znaczy wcale, że coś ważnego na rynku nas omija, że da się te gwiazdy w miarę prosto wyłapać, a przy tym jak zwykle w tym biznesie – po fakcie wszystko wydaje się oczywiste i w zasięgu. 

Wkrótce będą dostępne ETFy marki BETA na wszystkie 3 zasadnicze indeksy, więc ich posiadacz będzie miał w portfelu i tego typu spółki. Może większym stresem i niedopilnowaniem było nieposiadanie ETFów na indeksy zagraniczne, które ostro rosły w tym czasie.

Jeśli ktoś czuje się zestresowany tego rodzaju dysonansami jak opisane wyżej, z pewnością znajdzie swoje sposoby na złagodzenie ich.

Co mimo wszystko jest konieczne dla własnej higieny emocjonalnej!

Tu zaledwie tylko napomknąłem, jak można do tego podejść.

Pamiętajmy, że inwestowanie rozgrywa się przede wszystkim w głowie, a nie na parkiecie czy rachunku inwestycyjnym.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.