W bieżącym tygodniu rynki amerykańskie weszły w sezon publikacji wyników za III kwartał, który może być jednym z najtrudniejszych do przełknięcia. Wysokie wyceny, nieco zgaszone ostatnią korektą, będą musiały odnieść się skoku zysków, który jest rzadko oglądany w historii, jak rzadkie są wydarzenia typu globalna pandemia czy wprowadzanie reżimów sanitarnych. Gotowi na prawdziwe niespodzianki?

Na pierwszym planie wszystko wygląda dość banalnie dla ostatnich miesięcy. Zysk na akcje w indeksie S&P500 ma wzrosnąć o około 24 procent. Dużo, jak na standardy historyczne, ale czy dużo na fazę mocnego odbicia w stosunku do III kwartału 2020 roku, który był ostrą fazą pandemii i niszczył biznesy spółek spadkiem popytu i lock downami? Wszyscy czujemy, że w grę wchodzą takie zmienne, jak straty z zeszłego roku czy wyjątkowość 2020 i zwyczajnie nie będziemy zaskoczeni kilkuprocentowymi niespodziankami ze strony części spółek i rynku w całości.

Ciekawiej zaczyna się robić, gdy spojrzy się na poszczególne sektory. W przypadku sektora przemysłowego zwyżka zysków ma wynieść ponad 70 procent. Dla spółek surowcowych wynik ma być lepszy o bagatelne 90 procent. W tym samym czasie zysk spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych może wzrosną o około 3 procent. W przypadku spółek z sektora usług rynek oczekuje spadku zysków o około 3 procent. Z tych szacunków inwestorzy będą musieli znaleźć jakiś wspólny mianownik, który stanie się bazą pod rozgrywkę o końcówkę roku.

Ciekawostką jest, iż gain z tego kwartału może zmienić się w pain w roku przyszłym, gdy przyjdzie odnosić wyniki do wyżej zarysowanych zysków. Wszyscy byliby zadowoleni, gdyby w III kwartale 2022 roku rynek wrócił do procentowego standardu, ale w grę zaczynają wchodzić również takie zmienne, jak np. recesja w II kwartale przyszłego roku, która będzie raczej księgowa niż realna – po wzroście o 8 procent w II kwartale 2021 roku nikt nie będzie zaskoczony. Niemniej, po okresie wyjątkowego zamieszania w danych makro i bilansach firm na minus, wchodzimy w fazę zaskoczeń na plus, która w przyszłym roku może zmienić się w minus. Lepiej zapnijmy pasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.