Po omówieniu w kilku niedawnych wpisach temat rozpoznawania spekulacyjnych baniek nie mogę pominąć w tym kontekście kwestii tzw. śmieci, którymi żargonowo nazywa się małe spółki, mające zwykle największą zmienność i najmniej pewną przyszłość.

Istnieje bowiem w branży przekonanie, że „to śmieci rosną ostatnie”. Oznacza to mniej więcej:

Kiedy rynek zbiera zyski z ‚blue chipów’, a więc największe spółki przestają już rosnąć, albo wręcz osiągnęły już apogeum i zaczynają spadać, inwestorzy robią sobie na spółkach śmieciowych ostatni przejazd przed bessą. W ten sposób ten końcowy akt „śmieciowy” staje się ostatnim ostrzeżeniem przed zmianą trendu długoterminowego na spadkowy.

Nie ma oczywiście prostszej metody na sprawdzenie prawdziwości tego przekonania jak analiza danych z przeszłości. Zrobiłem to więc dla sprawdzenia zmian podczas dwóch pomnikowych okresów w najnowszej historii giełd – szczytów bańki z 2000 i 2007 roku.

Zobaczmy to w praktyce na GPW i w USA.

    Tak wyglądały przebiegi 3 naszych indeksów w 2007 roku: 

W roli „śmieci” obsadziłem spółki z sWIG80, choć nie bierzmy tego określenia dosłownie, lecz tak jak wspomniałem wyżej – to małe spółki o dużej zmienności. Porównałem ten indeks przede wszystkim do blue chipów z WIG20 i przy okazji do mWIG40, czyli spółek średnich.

Jak widać to małe spółki wyrysowały szczyt zanim zrobił to WIG20. A ten ostatni pociągnął jeszcze raz wyżej, tworząc nowy szczyt po 4 miesiącach, podczas gdy sWIG już mocno tracił do najwyższego poziomu. Nie było więc kończącej hossy śmieciowej przed pęknięciem bańki.

   Obrazek z 2000 roku:

W tym przypadku teoria śmieciowej hossy się potwierdziła. WIG20 już ostro nurkował, a na sWIG80 trwał w najlepsze bal na Titanicu przez kolejne 5 miesięcy.

To oczywiście zbyt mała statystycznie porcja danych by móc wnioskować o jakimś wzorze, ale też tych baniek nie było w historii na tyle dużo by móc potwierdzać wiarygodnie hipotezy.

Spójrzmy na przykład z USA. Tu jako „śmieci” robi indeks małych spółek Russell 2000, który i w tym roku zachowuje się całkiem niezwyczajnie, kręcąc się w miejscu od miesięcy. Za blue chipy robi najważniejszy indeks świata, czyli S&P 500.

   Rok 2007:

Próżno szukać anomalii. Oba indeksy mają niemal jednakowe przebiegi, a to S&P 500, podobnie jak u nas WIG20, poprawił rekord przed ostatecznym zsunięciem się w otchłań. Hossy śmieciowej brak.

   Rok 2000:

Tu ponownie nie widać rajdu śmieciowego. Małe spółki kończą hossę jako pierwsze i spadają dynamiczniej. W tym czasie S&P 500 jeszcze dwukrotnie próbuje zdobyć szczyt.

Wniosek może być tylko jeden: hossa śmieciowa jako zwieńczenie spekulacyjnej bańki pozostaje bardziej w sferze mitów niż faktów. Choć być może trzeba by szukać jeszcze głębiej, czyli wśród spółek zupełnie z końca rankingów, nie objętych sub-indeksami.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.