Wykres dnia: powód zawsze się znajdzie

Dzisiejsze wydanie ‘wykresu dnia’ nieco nietypowe.

Regularnie czytuję magazyn inwestorów „Barron’s”, ale mniej więcej od jego połowy zaczynają się hektary tabel z notowaniami, które ignoruję. Kiedyś jednak wpadł mi w oko jeden wykres zamieszczony między nimi. Otóż przedstawia on tygodniowe notowania indeksów giełdowych i do każdego dnia tygodnia redaktorzy dopisują w krótkich słowach wyjaśnienie, co owego dnia się działo na rynkach finansowych i w okolicach.

Domyślnie taka informacja ma wyjaśnić mniej aktywnym czytelnikom powody codziennych ruchów rynku w mijającym tygodniu na tle wykresu i dać materiał do zebrania myśli i refleksję podczas weekendu.

Stwierdziłem, że zrobię podobny eksperyment na blogu, dokładnie z tych samych powodów. A przy okazji na nasz twitterowy profil wrzuciłem sondę z tym związaną.

W takim razie tak oto wygląda tygodniowy wykres naszego WIG oraz amerykańskiego S&P500 wraz z kilkoma najważniejszymi informacjami opisującymi zmiany danego dnia:

Pozioma linia oddzielająca kolory czerwony i zielony to poniedziałkowy poziom otwarcia. U góry WIG, dolna linia – S&P500.

PONIEDZIAŁEK

Świat zszokowany zdobyciem Kabulu przez Talibów.

Spadek giełd w Chinach z powodu słabych danych makro oraz rozszerzającej się epidemii w Azji.

WTOREK

Ponowne tąpnięcie na giełdach chińskich z powodu ataku władz z nowymi regulacjami na spółki internetowe + rozchodząca się pandemia.

Gorsze od spodziewanych dane o sprzedaży w USA.

ŚRODA

Oczekiwanie na „minutówki Fed”.

„Minutówki” – Fed podzielony mocno co do form reakcji na inflację i momentu ograniczenia skupu aktywów, jednakże odebrane przez inwestorów jako wcześniejsze rozpoczęcie tego ostatniego, jeszcze w tym roku.

CZWARTEK

Kolejne doniesienia o regulacjach spółek kosmetycznych w Chinach i idące za tym spadki + coraz więcej zakażonych Delta.

Przetrawianie „minutówek Fed” z poprzedniego dnia, powodujące wzrost obaw o szybszy tapering.

PIĄTEK

Brak znaczących newsów.

Rajd przecenionych akcji w USA w efekcie „buy the dip”

***

WIG jak widać dość statyczny i znacznie skorelowany z indeksami w USA z powodu braku silnych impulsów z naszego podwórka.

 

Trzeba pamiętać o jednym:

Teoretycznie to informacje wpływają na inwestorów, a ci w rezultacie poruszają rynkami. Jednak to, że media i analitycy próbują przyporządkować jakieś informacje do ruchów rynków nie oznacza wcale, że to były właściwe powody ruchów rynku. Ale to tym w osobnym wpisie.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.