Wykres dnia: powód zawsze się znajdzie

Dzisiejsze wydanie ‘wykresu dnia’ nieco nietypowe.

Regularnie czytuję magazyn inwestorów „Barron’s”, ale mniej więcej od jego połowy zaczynają się hektary tabel z notowaniami, które ignoruję. Kiedyś jednak wpadł mi w oko jeden wykres zamieszczony między nimi. Otóż przedstawia on tygodniowe notowania indeksów giełdowych i do każdego dnia tygodnia redaktorzy dopisują w krótkich słowach wyjaśnienie, co owego dnia się działo na rynkach finansowych i w okolicach.

Domyślnie taka informacja ma wyjaśnić mniej aktywnym czytelnikom powody codziennych ruchów rynku w mijającym tygodniu na tle wykresu i dać materiał do zebrania myśli i refleksję podczas weekendu.

Stwierdziłem, że zrobię podobny eksperyment na blogu, dokładnie z tych samych powodów. A przy okazji na nasz twitterowy profil wrzuciłem sondę z tym związaną.

W takim razie tak oto wygląda tygodniowy wykres naszego WIG oraz amerykańskiego S&P500 wraz z kilkoma najważniejszymi informacjami opisującymi zmiany danego dnia:

Pozioma linia oddzielająca kolory czerwony i zielony to poniedziałkowy poziom otwarcia. U góry WIG, dolna linia – S&P500.

PONIEDZIAŁEK

Świat zszokowany zdobyciem Kabulu przez Talibów.

Spadek giełd w Chinach z powodu słabych danych makro oraz rozszerzającej się epidemii w Azji.

WTOREK

Ponowne tąpnięcie na giełdach chińskich z powodu ataku władz z nowymi regulacjami na spółki internetowe + rozchodząca się pandemia.

Gorsze od spodziewanych dane o sprzedaży w USA.

ŚRODA

Oczekiwanie na „minutówki Fed”.

„Minutówki” – Fed podzielony mocno co do form reakcji na inflację i momentu ograniczenia skupu aktywów, jednakże odebrane przez inwestorów jako wcześniejsze rozpoczęcie tego ostatniego, jeszcze w tym roku.

CZWARTEK

Kolejne doniesienia o regulacjach spółek kosmetycznych w Chinach i idące za tym spadki + coraz więcej zakażonych Delta.

Przetrawianie „minutówek Fed” z poprzedniego dnia, powodujące wzrost obaw o szybszy tapering.

PIĄTEK

Brak znaczących newsów.

Rajd przecenionych akcji w USA w efekcie „buy the dip”

***

WIG jak widać dość statyczny i znacznie skorelowany z indeksami w USA z powodu braku silnych impulsów z naszego podwórka.

 

Trzeba pamiętać o jednym:

Teoretycznie to informacje wpływają na inwestorów, a ci w rezultacie poruszają rynkami. Jednak to, że media i analitycy próbują przyporządkować jakieś informacje do ruchów rynków nie oznacza wcale, że to były właściwe powody ruchów rynku. Ale to tym w osobnym wpisie.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.