Dwa podejścia inwestycyjne do rekordu notowań, część 2

Ten wpis został zaproponowany przez odwiedzających nasz profil twitterowy, więc na ich życzenie jeszcze jedno ćwiczenie ze strategii uśredniającej, ale w specjalnych ustawieniach czasowych.

Zaproponowali nasi czytelnicy takie 2 ustawienia do symulacji:

Warunek 1. Zamiast strategii uśredniania ceny DCA miałem użyć podobnej strategii – VCA, czyli „uśredniania wartości”

Strategię tę opisywałem lata temu tu na blogu w tym -> wpisie.

Nie będę więc powtarzał całych zasad, tylko w dużym skrócie wyjaśnię jak działa:

– budujemy pełną pozycję na raty w równych odcinkach czasowych

– wykładamy na każdorazowy zakup taką kwotę, by cała inwestycja miała stały przyrost wartości.

Polega to na tym, że zakładamy na przykład, iż co kwartał nasz portfel musi zmieniać się o 3 000 Pln. Za tyle kupujemy w pierwszej racie. Przy drugiej racie nasz portfel ma mieć już wartość o 3 000 PLN większą, a więc 6 000 PLN, więc obliczamy jaką ma wartość aktualną, odejmujemy ją od tych 6 000 PLN i za różnicę dokupujemy wybrane aktywa. Przy trzeciej racie wartość musi wzrosnąć do 9 000 PLN, w następnej 12 000 PLN i tak dalej.

Warunek 2. Okres symulacji przyjąć taki, aby na początku indeks WIG rósł, a potem spadał.

Idealnie nadawał się to tego okres sprzed i po ostatnim rekordzie WIG ze stycznia 2018 roku. I w takim razie pierwszego dnia tego testu WIG miał wartość nieznacznie wyższą niż ostatniego dnia, a ten dzień ostatni wypadł gdy zaczęła się bessa covidowa.

Mamy ponownie jak w poprzednim wpisie symulację 2 scenariuszy:

   1. Va banque

Kupujemy hipotetycznie WIG za dostępny kapitał pierwszego dnia symulacji i po prostu trzymamy do ostatniego dnia.

   2. VCA, czyli kupno na raty.

Kupujemy na raty jak wyjaśnione wyżej. Łącznie wydajemy dokładnie tyle, ile wydaliśmy w opcji VA banque.

Pomijam przy tym koszty transakcji dla lepszego porównania.

Tak wyglądają krzywe kapitału obu symulacji:

Źródło danych: bossa.pl

Niebieska krzywa to zakup WIG za całość kapitału. Jak łatwo się domyślić wartość portfela wzrosła a potem spadła o tyle samo z małym naddatkiem.

Krzywa czerwona to inwestycja ratalna VCA. A więc pierwszą część środków wydajemy na zakup WIG po tej samej cenie co w opcji Va banque. Potem co kwartał, na 1 sesji stycznia, kwietnia, lipca i października kupujemy WIG za kolejne porcje kapitału, zawsze takie by osiągnąć zakładany przyrost wartość portfela.

Wynik widoczny gołym okiem. Metodą VCA nie udało się osiągnąć takiego samego wyniku jak dla opcji „kup i trzymaj”.

Dlaczego? Ponieważ na wcześniejszych wzrostach wydaliśmy w sumie mniej niż na spadkach, średni kurs zakupu wyszedł nieco wyżej niż w opcji pasywnej, a potem kurs już tylko spadał i nie było z czego się odbić.

Plusem jest tylko to, że w opcji VCA mamy nieustanny wzrost kapitału, gdy w opcji Va Banque cierpimy z powodu sukcesywnej utraty wartości portfela od szczytu.

—kat—

6 Komentarzy

 1. Simon

  Witam
  Na ile rat rozkłada Pan kupowanie czyli budowanie pozycji metodą VCA? Lub ile kwartałów?

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   W powyższym teście było ich 13. Ale to wszystko zależy od własnych zasobów, celów, planów

 2. pit

  Jesteś pewien , że VCA tutaj oznacza "nieustanny wzrost kapitału", czy jest to tylko wykres funkcji oszczędności jako suma składek 🙂

  Przypominam , że ideą VCA jest założenie ,że 70% rynku jest płaskie, 10% spada i 20% góra przy zakładanym trendzie wzrostowym i tym samym 80% kapitału inwestujemy tanio omijając niejako zwodniczy timing, czyli kupna górki za całość.
  Jeżeli jednak rynek okaże się spadkowy w zakładanym okresie inwestycji to jest to nic innego jak niepolecane uśrednianie w dół i nie zmieni tego pnący się w górę wykres wzrostu sumy składek pomniejszony o straty.
  Można nawet uwierzyc w siłę takiej inwestycji jężeli nie zestawi sie takiego wykresu nieustannego wzrostu kapitału w indeks z nieustannym wzrostem kapitału w przysłowiową skarpetę 🙂

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Co do nazewnictwa to możemy się umówić 🙂
   Praktycznie chodzi o to, by w każdej kolejnej racie wartość zaangażowanego kapitału miała taki sam przyrost. Raz więc trzeba wyłożyć nadspodziewanie sporo środków, innym razem można zrealizować cześć zysków.
   Na wykresie są zmiany kapitału+zysku, gdyby zrobić tylko zysku to oczywiście że będzie wyglądać inaczej

 3. Marcin

  Ciekawe i zaskakujace wyniki. Szkoda, ze oprocz wykresu nie ma podanych dokladnych danych liczbowych rentownosci w procentach aby ocenic na ile roznica byla znaczaca. Sam stosuje VCA od dawna przy budowie portfeli w fazie akumulacji w okresach miesiecznych dla ETF (dla akcji bym sie bal – jak slusznie napisano powyzej moze to byc usrednianie w dol do zera..) i nie zamienilbym tego na kupno va banque – komfort emocjonalny jest nieporownywalnie wiekszy.

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Różnicę widać na samym końcu, gdzie mamy stan equity po zainwestowaniu identycznej ilości pieniędzy. Nie chodziło mi o pokazanie dokładnych liczb, to tylko jedna z tysięcy możliwych symulacji, bardziej chodziło o działanie porównawcze w praktyce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.