Pod koniec ubiegłego roku światowe media finansowe ogłosiły nową królową inwestycji Cathie Wood. Padały różne określenia – ewangelistka zmian (Bloomberg Businessweek), inwestorka superstar (Forbes). Zachwytom nie było końca.

Trudno się zresztą dziwić, jeśli flagowy fundusz należący do grupy ARK Invest, czyli ARK Innovation ETF osiągał nowe rekordowe poziomy. Porównując zaś stopę zwrotu tego funduszu do indeksów SP500, czy nawet NASDAQ nie było w ogóle o czym gadać.

W ciągu minionych pięciu lat fundusz bywał systematycznie lepszy od obu indeksów, ale prawdziwe eldorado rozpoczęło się w marcu 2020, gdy stopa zwrotu wyraźnie się oderwała od indeksów, co widać na załączonym wykresie.

Cathie Wood postawiła między innymi na Teslę oraz kryptowaluty i było to zauważalne w zachowaniach kursu. W szczycie notowań aktywa ARK Innovation ETF wyniosły blisko 28 mld dolarów, zaś stopa zwrotu w samym 2020 roku to 152 procent, zaś w ciągu pięciu lat 700 procent.

Nawet 36 procentowe obsunięcie, jakie miało miejsce w I kwartale 2020, tuż przed spektakularnym wzrostem nie chłodziło nastrojów tych, wszystkich, którzy uznali, że oto mamy kolejną wspaniałą maszynkę do robienia pieniędzy (który to już raz), oraz cudowną zarządzającą.

Trybiki maszynki zatarły się w lutym 2021, gdy wraz ze spadkami akcji oraz kryptowalut fundusz stracił 38 procent. Co prawda aktywa spadły w tym czasie zaledwie 18 procent, co oznacza, że nie tylko nie było masowej ucieczki, a nawet wpływy do funduszu, niemniej rzeczywistość po raz kolejny pokazała, że gwałtowne wybicia wcześniej czy później staną się ofiara regresji do średniej.

Wykres z ostatnich dwunastu miesięcy pokazuje, że ARK Innowation być może utrzyma swoje fantastyczne wyniki, ale ten duży zapas jaki miał w stosunku do indeksów będzie często, przy różnego rodzaju zawirowaniach się kurczył. Wygląda na to, że zarządzająca może i miewa fantastyczne wyczucie co do „grzanek” rynkowych, ale gdy przychodzą większe załamania, obrona dotychczasowych pozycji jest bardzo trudna.

[Photo by Erol Ahmed on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *