Pod koniec ubiegłego roku światowe media finansowe ogłosiły nową królową inwestycji Cathie Wood. Padały różne określenia – ewangelistka zmian (Bloomberg Businessweek), inwestorka superstar (Forbes). Zachwytom nie było końca.

Trudno się zresztą dziwić, jeśli flagowy fundusz należący do grupy ARK Invest, czyli ARK Innovation ETF osiągał nowe rekordowe poziomy. Porównując zaś stopę zwrotu tego funduszu do indeksów SP500, czy nawet NASDAQ nie było w ogóle o czym gadać.

W ciągu minionych pięciu lat fundusz bywał systematycznie lepszy od obu indeksów, ale prawdziwe eldorado rozpoczęło się w marcu 2020, gdy stopa zwrotu wyraźnie się oderwała od indeksów, co widać na załączonym wykresie.

Cathie Wood postawiła między innymi na Teslę oraz kryptowaluty i było to zauważalne w zachowaniach kursu. W szczycie notowań aktywa ARK Innovation ETF wyniosły blisko 28 mld dolarów, zaś stopa zwrotu w samym 2020 roku to 152 procent, zaś w ciągu pięciu lat 700 procent.

Nawet 36 procentowe obsunięcie, jakie miało miejsce w I kwartale 2020, tuż przed spektakularnym wzrostem nie chłodziło nastrojów tych, wszystkich, którzy uznali, że oto mamy kolejną wspaniałą maszynkę do robienia pieniędzy (który to już raz), oraz cudowną zarządzającą.

Trybiki maszynki zatarły się w lutym 2021, gdy wraz ze spadkami akcji oraz kryptowalut fundusz stracił 38 procent. Co prawda aktywa spadły w tym czasie zaledwie 18 procent, co oznacza, że nie tylko nie było masowej ucieczki, a nawet wpływy do funduszu, niemniej rzeczywistość po raz kolejny pokazała, że gwałtowne wybicia wcześniej czy później staną się ofiara regresji do średniej.

Wykres z ostatnich dwunastu miesięcy pokazuje, że ARK Innowation być może utrzyma swoje fantastyczne wyniki, ale ten duży zapas jaki miał w stosunku do indeksów będzie często, przy różnego rodzaju zawirowaniach się kurczył. Wygląda na to, że zarządzająca może i miewa fantastyczne wyczucie co do „grzanek” rynkowych, ale gdy przychodzą większe załamania, obrona dotychczasowych pozycji jest bardzo trudna.

[Photo by Erol Ahmed on Unsplash  ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.