Wykres dnia: atak krótkich pozycji

Walka inwestujących w CD Projekt z funduszami posiadającymi krótkie pozycje nasila się, a ponieważ temat jest niezwykle ważki, więc każdy strzęp informacji wydaje się ważny i pouczający.

Chciałem zwrócić tym razem uwagę na spore rozbieżności, które powstają po lekturze wielkości krótkich pozycji w rejestrze KNF a rzeczywistymi ich rozmiarami.

Poniższy wykres podał „Puls Biznesu” w mijającym tygodniu. Tak Bloomberg zilustrował wielkość krótkich pozycji w CD Projekt:

Jak widać ta ilość (biała krzywa) powiększa się znacząco od marca i przekroczyła poziom ze stycznia, gdy nastąpiło mocne ich wyciskanie. Bloomberg podaje to w procentach akcji, które są w wolnym obrocie. Jak widać więc fundusze nie odpuszczają i z pewnością zakładają ciąg dalszy kłopotów CD Projekt pomimo spadków ceny (niebieska linia).

Tymczasem lektura listy tych pozycji w KNF nie pokazuje tak ostrego powiększania się całkowitej ilości krótkich pozycji. Zrobiłem wyciąg wszystkich rekordów od marca:

Tutaj wielkość pozycji liczona jest w stosunku do całego kapitału spółki. Widać raczej pewne falowanie w niewielkim zakresie, Marshall czy Egerton zamykają się, inni o tyle powiększają, a gdyby zsumować aktualne pozycje to nie zobaczymy takiego obrazu jak ten z Bloomberga.

Ta różnica w postrzeganiu zjawiska bierze się oczywiście z tego, że KNF raportuje publicznie tylko pozycje przekraczające 0,5%, choć w swojej bazie posiada pełną listę pozycji już od 0,2%. Dostajemy w pewien sposób wykrzywiony obraz.

Bloomberg podaje dane za IHS Markit, które obejmują rejestr wszystkich pozycji, także tych poniżej 0,5%. Takich baz agregujących krótkie pozycje jest więcej, ale mają pewną wadę – dostęp do nich kosztuje. Teraz przynajmniej widać dlaczego – dla wielu to cenna informacja.

W USA doszło ostatnio do rewolucji – publikowanych danych o krótkich pozycjach będzie więcej i bardziej szczegółowe. To wynik działania „reddit army”. Mam nadzieję, że ta rewolucje dotrze do nas…

—kat—

2 Komentarzy

  1. Hajma

    Czy indywidualny inwestor może wykupić dostep do tych informacji

  2. Tomasz Symonowicz (Post autora)

    W tych komercyjnych bazach? Tak, bez problemu, jest ich kilka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *