Wykres dnia: atak krótkich pozycji

Walka inwestujących w CD Projekt z funduszami posiadającymi krótkie pozycje nasila się, a ponieważ temat jest niezwykle ważki, więc każdy strzęp informacji wydaje się ważny i pouczający.

Chciałem zwrócić tym razem uwagę na spore rozbieżności, które powstają po lekturze wielkości krótkich pozycji w rejestrze KNF a rzeczywistymi ich rozmiarami.

Poniższy wykres podał „Puls Biznesu” w mijającym tygodniu. Tak Bloomberg zilustrował wielkość krótkich pozycji w CD Projekt:

Jak widać ta ilość (biała krzywa) powiększa się znacząco od marca i przekroczyła poziom ze stycznia, gdy nastąpiło mocne ich wyciskanie. Bloomberg podaje to w procentach akcji, które są w wolnym obrocie. Jak widać więc fundusze nie odpuszczają i z pewnością zakładają ciąg dalszy kłopotów CD Projekt pomimo spadków ceny (niebieska linia).

Tymczasem lektura listy tych pozycji w KNF nie pokazuje tak ostrego powiększania się całkowitej ilości krótkich pozycji. Zrobiłem wyciąg wszystkich rekordów od marca:

Tutaj wielkość pozycji liczona jest w stosunku do całego kapitału spółki. Widać raczej pewne falowanie w niewielkim zakresie, Marshall czy Egerton zamykają się, inni o tyle powiększają, a gdyby zsumować aktualne pozycje to nie zobaczymy takiego obrazu jak ten z Bloomberga.

Ta różnica w postrzeganiu zjawiska bierze się oczywiście z tego, że KNF raportuje publicznie tylko pozycje przekraczające 0,5%, choć w swojej bazie posiada pełną listę pozycji już od 0,2%. Dostajemy w pewien sposób wykrzywiony obraz.

Bloomberg podaje dane za IHS Markit, które obejmują rejestr wszystkich pozycji, także tych poniżej 0,5%. Takich baz agregujących krótkie pozycje jest więcej, ale mają pewną wadę – dostęp do nich kosztuje. Teraz przynajmniej widać dlaczego – dla wielu to cenna informacja.

W USA doszło ostatnio do rewolucji – publikowanych danych o krótkich pozycjach będzie więcej i bardziej szczegółowe. To wynik działania „reddit army”. Mam nadzieję, że ta rewolucje dotrze do nas…

—kat—

2 Komentarzy

  1. Hajma

    Czy indywidualny inwestor może wykupić dostep do tych informacji

  2. Tomasz Symonowicz (Post autora)

    W tych komercyjnych bazach? Tak, bez problemu, jest ich kilka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.