2 procent. Dwa procent zmiany ceny. I kurs dał nura. To w takim razie co się dzieje, gdy spada kilkanaście procent? Przetrąca sobie kręgosłup?

Retoryka komentatorów giełdowych bywa przerysowana. Zwłaszcza w sieci, gdzie „kliknij, kliknij, kliknij” liczy się najbardziej. Czasami jednak pojawiają się tak gwiazdorskie teksty, jak ten na portalu SpidersWeb (marka BizBlog), którego autorem jest Adam Sieńko.

 

Ponieważ kurs akcji CD Projektu obserwuję co rano, to gdy wczoraj po południu przeczytałem wzmiankowany tekst, odpaliłem na smartfonie jak najszybciej notowania, żeby zobaczyć, czy coś mi umknęło. Czy było jakieś istotne załamanie?

No i widzę, że jest szum. Codzienny szum.

Jeszcze na początku roku dzienna zmienność akcji CD Projekt wynosiła od 5 do 8 procent, od początku maja oscyluje wokół 5 procent, więc dzienna zmiana ceny na poziomie 2 procent stanowi nic nie znaczącą reakcję.

We wspomnianym tekście brakuje mi jednak kilku elementów. Zabrzmię teraz jak boomer (którym jestem), ale w czasach dziennikarstwa finansowego, gdy pracowałem w mediach (głównie Parkiet), najmniej nawet doświadczony dziennikarz próbował by dociec, czym jest fundusz Abri Advisors. Jaką ma wielkość aktywów pod zarządem, jakie ma historyczne wyniki, kim są jego twórcy. Na szybko udało mi się znaleźć info, że działa od roku (!)

A jeśli tak, to rozumiem ideę promocji własnej nieznanej marki – głośno i kontrowersyjnie. Ale też wymagam od dziennikarza odrobiny krytycyzmu.

[Nie mam zdjęcia nura, więc na fotce ilustrującej nurogęś (na pierwszym planie), co w każdym razie jest zbliżone stopniem rzetelności do omawianego tekstu]

 

2 Komentarzy

 1. GZalewski

  Zaczyna mnie fascynować pan "dziennikarz". Wyraźnie jest po przeciwnej stronie rynku 😉
  https://spidersweb.pl/bizblog/cd-projekt-jak-bitcoin-gpw/

  1. _dorota

   Polski rynek dziennikarstwa nie wypracował (jeszcze) praktyki każdorazowego zgłaszania potencjalnego konfliktu interesów w przypadku wypowiadania się o konkretnym walorze.
   Co daje pole do założenia o wysokim prawdopodobieństwie występowania w/w konfliktu w każdym przypadku.

   No i jeszcze to, że wobec powyższego trudno odróżnić przestępstwo manipulacji informacyjnej* od zwykłej wypowiedzi ocennej, obojętnej etycznie.

   PS. W momencie, kiedy rynek odbija po nawałnicy wywołanej z zewnątrz, to znowu pojawiają się negatywne opinie, zapewne całkowicie przypadkowo 🙂 Disclaimer: nie mam tych akcji w żadnej formie.

   * https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/pl/KZiF/czasopisma/zeszyty_naukowe_studia_i_prace_kzif/Documents/031_01_Kwiecinski.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.