Debiut w ostatni poniedziałek (7 czerwca) kolejnego ETFa, którego podstawą jest tym razem WIGtech, to kolejny produkt z logo BETA, a animatorem na GPW jest ponownie DM BOŚ.

Skłoniło mnie to jak zwykle do zadania kilku odnośnych pytań zarządzającym tym funduszem w Beta Securities Poland.

Odpowiedział na nie Mateusz Mucha, Doradca Inwestycyjny.

Dlaczego właśnie WIGtech a nie inny indeks sektorowy?

Poszukiwaliśmy odpowiedzi na następujące oczekiwania Inwestorów: indeks akcji bez sektora finansowego oraz bez spółek skarbu państwa. Oczywiście naturalnym kandydatem dla wielu Inwestorów wydawał się sWIG80, jednakże tam wyzwania płynnościowe zmusiły nas do głębszych analiz.

Z WIGtech było łatwiej. Indeks zawiera w sobie solidny rdzeń płynnościowy (spółki z WIG20 oraz mWIG40). Dodatkowo WIGtech to odpowiedź na trendy zachodzące w gospodarce, ale też na rynku kapitałowym. Spółki z sektorów nowoczesnych technologii odgrywają bowiem coraz większą rolę w gospodarce, ale także rośnie ich znaczenie na giełdzie.

To właśnie jego interesujący profil oraz możliwość inwestycji spowodowała, że jest już 7 BETA ETF-ów.

Jak ocenia go Pan na tle innych Waszych ETFów?

To ETF polskich akcji dlatego najbardziej odpowiednie wydaje się jego porównanie do ETF na WIG20TR oraz mWIG40TR. Przede wszystkim rzuca się w oczy koncentracja na sektorach gier, telekomunikacji, informatyki oraz ochrony zdrowia. Brak jest sektora finansowego, wydobywczego, paliw i energii, które są silnie reprezentowane w indeksach WIG20TR bądź mWIG40TR. Zauważalny jest też brak ekspozycji na spółki skarbu państwa.

Warto zwrócić uwagę, że WIGtech to indeks ze zmienną liczbą komponentów. Aktualnie jest w nim 49 spółek. Jednakże istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że wraz z debiutem odpowiednich spółek na GPW liczba ta wzrośnie w przyszłości.

Z punktu widzenia zarządzania na 49 spółek tylko 13 z nich jest w WIG20TR bądź mWIG40TR. Przy zarządzaniu BETA ETF WIGtech mamy do czynienia po raz pierwszy ze spółkami z sWIG80, a nawet spoza sWIG – z szerokiego WIG. Oczywiście ważą one znaczącą mniej (około 25%) niż spółki z WIG20 oraz mWIG40 (75%) jednakże to pierwszy krok w rozwoju pasywnej formy inwestowania na małych spółkach.

Inwestorzy już dopytują dlaczego relatywnie wyższa opłata za zarządzanie?

Polecam relację z debiutu: https://youtu.be/UdJ4doOv-q0

W relacji jest zawarta odpowiedz na pytanie. Poniżej przypomnę:

ETF iShares MSCI Poland z aktywami rzędu 1,1 mld zł odwzorowując indeks bliski WIG20 pobiera opłatę za zarządzanie na poziomie 0,61%. W świetle takiego porównania, które jest adekwatne, propozycja 0,80% nie jest moi zdaniem droga. Mamy indeks sektorowy i trudniejszy do zarządzania. ETF też jest znacznie mniejszy.

Pokrywamy wszystkie koszty powyżej 0,4% dlatego TER będzie poniżej 1,2% dodatkowo mogą dojść elementy obniżające różnice odwzorowania (przychody z pożyczek, wzrost aktywów).

Jeżeli wrzucamy BETA ETF WIGtech do porównania z ETF na większe indeksy np.: S&P500 czy MSCI World, to jest drogo. Ale czy to porównanie jest adekwatne? Moim zdaniem nie. Do tego warto tez pamiętać o aktywnych funduszach z Polski – opłata za zarządzanie 2,5% plus success fee plus pozostałe koszty…

Co w planach i kiedy? Usłyszeliśmy, że może sWIG80?

Bez podawania nazw indeksów: mamy gotowe dwa prospekty, które już zaraz będą analizowane w KNF. Przy dobrych wiatrach myślę, że jeden z nich uda się wprowadzić na GPW jeszcze w tym roku. Tak jak wspominaliśmy pracujemy nad sWIG80, TBSP, zagranicznych obligacjach z zabezpieczeniem walutowym, zagranicznych akcjach z zabezpieczeniem walutowym. Analizujemy też indeksy sektorowe z GPW aczkolwiek dostrzegamy pewne konieczności modyfikacji aby były one bardziej inwestowalne z naszego punktu widzenia (np.: limity koncentracji).

Bardzo dziękuję i czekamy na więcej w takim razie

***

To jeszcze kilka zdań, które rozjaśnią z czym mamy do czynienia i o czym wspomina wyżej p. Mateusz (który przy okazji udostępnił wykresy i diagramy poniższe).

Stopa zwrotu WIGtech:

Indeks jak widać od roku waha się w niewielkim zakresie trendu bocznego, nie mogąc wybrać zdecydowanego kierunku. Po części wiąże się z kłopotami CDProjekt, który nieco schłodził ten segment rynku. Kiedy jednak spojrzymy na jego udział w WIGtech, zobaczymy, że zajmuje on dopiero 4 miejsce:

Niemniej jednak to CDProjekt będzie w stanie nadać kierunek indeksowi, najlepiej północny oczywiście, o ile inwestorzy uznają, że jest wystarczająco wyprzedany.

Tak wygląda rozkład spółek wg pochodzenia z różnych indeksów:

I wskaźniki WIGtech na tle innych indeksów:

Nieco pewnie zaskoczeniem na plus jest to, że stopa dywidendy jest najwyższa! Przypomnę, że dywidendy są reinwestowane przez Zarządzających. A wskaźnikiem Cena/Zysk pozostaje w tyle za mWIG40TR. Wyceny nie są więc jak na technologie jakoś rażąco przesadzone.

P. Mateusz obiecał wpaść odpowiedzieć na wszelkie ewentualne pytania.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.