Wykres dnia: liniowo czy logarytmicznie

Krach na bitcoinie i pewna dyskusja na naszym twiterze sprowokowała mnie do podjęcia tematu wyboru rodzaju wykresu do analizy.

Co wcale nie jest błahą sprawą kiedy zmienność skacze jak się okazuje.

Spójrzmy na wykres dziennych zmian bitcoina liczonego w dolarach na 2 rodzajach skali używanych do Analizy technicznej najczęściej.

Tak wygląda to w skali logarytmicznej:

Źródło wykresu: tradingview.com

Ostatni krach, który sprowadził kurs z 65 000 USD do 30 000 USD (ponad 50%) wygląda tu jak mały, nic nie znaczący ząbek! A przecież ponad 800 tysięcy inwestujących w bitcoina wyzerowało rachunki, gdyż przy gwałtownym tąpnięciu brokerzy byli zmuszeni seryjnie zamykać rachunki  z braku środków na depozyty. W tej skali mamy nienaruszony trend wzrostowy i brak powodów do paniki.

Ten sam wykres, ale teraz w skali liniowej:

I tu wygląda to wreszcie realnie, przerażająco i tak, jak odebrali to inwestorzy.

Czym się różnią obie skale?

Na skali liniowej odstępy między kolejnymi cenami są równe, więc wzrost z 1 USD na 2 USD wygląda tak samo jak ze 100 na 101. Natomiast logarytmiczna pokazuje realniej procentowe zmiany między kolejnymi cenami gdyż zmiana z 1 do 2 USD to 100%, ale ze 100 do 101% to tylko 1%.

Podobny problem, ale w mniejszej skali dotyczy spółki CD Projekt i linii trendu, która inaczej wygląda w obu skalach:

źródło wykresu: https://bossa.pl/notowania/wykresy

I w tym momencie można było nieco się pogubić – było wybicie powyżej linii bessy, czy nie?

Jak to sensownie rozstrzygnąć?

Zalecane jest w inwestowaniu analizowanie wykresów na skali logarytmicznej. Nie jest natomiast to nakaz wyryty w kamieniu i można robić to również na skali liniowej jeśli komuś wygodniej. Jak widać bowiem analiza cen w układzie logarytmicznym może prowadzić do wykrzywień rzeczywistości przy gwałtownych ruchach i znaczącej zmienności rynku. Trudno bowiem tym, którzy stracili pogodzić z analizą, która mówi, że bitcoin znajduje się w kwitnącym trendzie wzrostowym i przeszedł drobną korektę jakich wiele wcześniej.

Co powinno być kryterium wyboru w takim razie? Poza wspomnianym wyżej, czyli realniejszym odwzorowaniem rzeczywistości, są jeszcze 2 zasadnicze, związane z funkcjami spełnianymi przez AT:

   1. Przewaga (ang. Edge).

Używaj takiego rodzaju wykresu, który zapewnił Ci przewagę w procesie budowania własnej strategii inwestycyjnej

   2. Opis (funkcja deskrypcyjna, prognostyczna i komunikacyjna)

Dla zrobienia publicznej analizy, próby prognozy czy wymiany opinii z innymi inwestorami można wybrać dowolnie skalę, choć logarytmiczna powinna mieć pierwszeństwo. To tylko opis rzeczywistości ujętej wykresem, dający miejsce dla wielu interpretacji. Trendy można ustalać na wiele sposobów, robienie tego za pomocą linii trendu łączącej ekstrema jest powszechne, choć dość zawodne. Ważne jedynie by owe interpretacje w ewentualnej komunikacji między inwestorami odbywały się o ten sam wykres, czyli w tej samej skali.

–kat—

2 Komentarzy

 1. Piotr

  Cóż dawno nad tym się zastanawiałem i doszedłem do wniosku:
  Żadna 😉

  1. _dorota

   Jak to: żadna? Coś trzeba wybrać, jednakowoż.

   Chyba że przerzucamy się na wykresy typu kółko-krzyżyk czy tym podobne. Kiedyś myślałam o tym, jak by wyglądała analiza rynku, gdybym nie miała dostępu do komputera (z różnych przyczyn) i otwarte większe pozycje np. w akcjach. Polecam takie ćwiczenie, pouczające.

   Pit ma większą wiedzę o takich figurach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.