Wykres dnia: liniowo czy logarytmicznie

Krach na bitcoinie i pewna dyskusja na naszym twiterze sprowokowała mnie do podjęcia tematu wyboru rodzaju wykresu do analizy.

Co wcale nie jest błahą sprawą kiedy zmienność skacze jak się okazuje.

Spójrzmy na wykres dziennych zmian bitcoina liczonego w dolarach na 2 rodzajach skali używanych do Analizy technicznej najczęściej.

Tak wygląda to w skali logarytmicznej:

Źródło wykresu: tradingview.com

Ostatni krach, który sprowadził kurs z 65 000 USD do 30 000 USD (ponad 50%) wygląda tu jak mały, nic nie znaczący ząbek! A przecież ponad 800 tysięcy inwestujących w bitcoina wyzerowało rachunki, gdyż przy gwałtownym tąpnięciu brokerzy byli zmuszeni seryjnie zamykać rachunki  z braku środków na depozyty. W tej skali mamy nienaruszony trend wzrostowy i brak powodów do paniki.

Ten sam wykres, ale teraz w skali liniowej:

I tu wygląda to wreszcie realnie, przerażająco i tak, jak odebrali to inwestorzy.

Czym się różnią obie skale?

Na skali liniowej odstępy między kolejnymi cenami są równe, więc wzrost z 1 USD na 2 USD wygląda tak samo jak ze 100 na 101. Natomiast logarytmiczna pokazuje realniej procentowe zmiany między kolejnymi cenami gdyż zmiana z 1 do 2 USD to 100%, ale ze 100 do 101% to tylko 1%.

Podobny problem, ale w mniejszej skali dotyczy spółki CD Projekt i linii trendu, która inaczej wygląda w obu skalach:

źródło wykresu: https://bossa.pl/notowania/wykresy

I w tym momencie można było nieco się pogubić – było wybicie powyżej linii bessy, czy nie?

Jak to sensownie rozstrzygnąć?

Zalecane jest w inwestowaniu analizowanie wykresów na skali logarytmicznej. Nie jest natomiast to nakaz wyryty w kamieniu i można robić to również na skali liniowej jeśli komuś wygodniej. Jak widać bowiem analiza cen w układzie logarytmicznym może prowadzić do wykrzywień rzeczywistości przy gwałtownych ruchach i znaczącej zmienności rynku. Trudno bowiem tym, którzy stracili pogodzić z analizą, która mówi, że bitcoin znajduje się w kwitnącym trendzie wzrostowym i przeszedł drobną korektę jakich wiele wcześniej.

Co powinno być kryterium wyboru w takim razie? Poza wspomnianym wyżej, czyli realniejszym odwzorowaniem rzeczywistości, są jeszcze 2 zasadnicze, związane z funkcjami spełnianymi przez AT:

   1. Przewaga (ang. Edge).

Używaj takiego rodzaju wykresu, który zapewnił Ci przewagę w procesie budowania własnej strategii inwestycyjnej

   2. Opis (funkcja deskrypcyjna, prognostyczna i komunikacyjna)

Dla zrobienia publicznej analizy, próby prognozy czy wymiany opinii z innymi inwestorami można wybrać dowolnie skalę, choć logarytmiczna powinna mieć pierwszeństwo. To tylko opis rzeczywistości ujętej wykresem, dający miejsce dla wielu interpretacji. Trendy można ustalać na wiele sposobów, robienie tego za pomocą linii trendu łączącej ekstrema jest powszechne, choć dość zawodne. Ważne jedynie by owe interpretacje w ewentualnej komunikacji między inwestorami odbywały się o ten sam wykres, czyli w tej samej skali.

–kat—

2 Komentarzy

 1. Piotr

  Cóż dawno nad tym się zastanawiałem i doszedłem do wniosku:
  Żadna 😉

  1. _dorota

   Jak to: żadna? Coś trzeba wybrać, jednakowoż.

   Chyba że przerzucamy się na wykresy typu kółko-krzyżyk czy tym podobne. Kiedyś myślałam o tym, jak by wyglądała analiza rynku, gdybym nie miała dostępu do komputera (z różnych przyczyn) i otwarte większe pozycje np. w akcjach. Polecam takie ćwiczenie, pouczające.

   Pit ma większą wiedzę o takich figurach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.