Regularnie czytający blogach bossy musieli odnotować zmianę tonu w naszych notkach. Coraz więcej w nich zgody na pozytywne sygnały płynące z rynku warszawskiego i coraz więcej pytań o przyczyny i fundamenty zwyżek. Najwięcej jednak zgody na nowe układy techniczne.

Poniższy wykres tygodniowy – z naszego nowego narzędzia w serwisie udostępnionego wszystkim zainteresowanym – zawiera skrajnie uproszczony układ techniczny WIG20. Oczywiście można całość bardziej pomalować scenariuszami optymistycznymi i pesymistycznymi, ale w każdym układzie będą musiały znaleźć się połamanie trendu spadkowego, kanał wzrostowy tożsamy z trendem wzrostowym i wreszcie układ wyższych dołków i nowych szczytów, które stają się wsparciami. W skrócie rzecz ujmując każdy musi przyznać, iż coś jest na rzeczy. Tu coś widać, coś się skończyło i zaczęło się coś nowego.

W takim kontekście ciekawostką jest, iż część komentatorów zdaje się ciągle tkwić w przekonaniu, iż GPW pozostaje rynkiem śmiesznym i średnio wartym uwagi. Fundamentalnie więcej ciągle wątpliwości, co do strategii części spółek. Wyceny – dość grubo rysując – bardzo zróżnicowane, ale przecież nie o fundamenty tylko chodzi. Zachowanie WIG20 w ostatnich tygodniach jest najlepszym potwierdzeniem faktu, iż obity z wielu stron indeks pozostaje dobrym miejscem do szukania swojej szansy w strategiach spekulacyjnych. Po okresie, gdzie można było głównie stracić pieniądze w trendzie bocznym, pojawiły się formacje, trendy i łamanie barier technicznych. W praktyce rynek znów stał się godnym uwagi.

Nawet jeśli za chwilę całość posypie się i z trendu wzrostowego zostaną gruzy, to jest szansa, że nie wrócimy do nudy znanej z okresu 2018-2019. Na giełdzie pojawiły się kapitały, których na niej nie było i jest duża szansa, że zostaną na niej nieco dłużej. Nie znaczy to, że będą grały tylko na wzrosty. Rynki tak nie działają. Znaczy tylko, iż powinny być w grze, której tak bardzo brakowało nam przed pandemicznymi cofnięciem. Chcemy, czy nie pandemia oczyściła pole i doprowadziła do nowego otwarcia. To ciągle nie jest rynek, na którym można zainwestować przyszłość własnych dzieci – wszyscy wiemy, że są znacznie lepsze na świecie – ale nie jest już uschniętym kikutem z niedalekiej przeszłości. Korzystajcie.

7 Komentarzy

 1. vaeta

  Jeżeli planujecie w przyszłości udostępniać publicznie narzędzie do generowania obrazków w stylu https://blogi.bossa.pl/2021/05/20/szukamy-adrenaliny-na-gpw/ to nieśmiało prosiłbym o dopisanie do whishlist
  * możliwość wygenerowania SPX_TR_PLN vs DAX_PLN vs WIG vs PL_inflacja_TR
  * możliwość wygenerowania SPX_TR_PLN / PL_inflacja_TR vs WIG / PL_inflacja_TR

  (i/lub zamiast inflacji TR użyć to co mądrzy ludzie uważają za stopę wolną od ryzyka TR)

  Fajnie byłoby mieć możliwość zlinkować takie rzeczy do adresu publicznego zaufania.

 2. Simon

  Panie Adamie co znaczy nowe otwarcie czy dobrze zrozumiałem jest szansa na nowe historyczne rekordy lub dłuższą hossę oczywiście po drodze z korektami i głębszymi spadkami? Jakie są Pana przewidywania co do przyszłości obecnego trendu czy ma on szansę na kontynuację w dłuższym terminie?

 3. Adam Stańczak

  @ Simon

  Nowe rekordy będą szybciej na dużym WIG – właściwie za chwilę. WIG20 do okolic 4000 pkt. potrzebuje zwyżki o około 80 procent. Prognozowanie takiego ruchu przy tym składzie indeksu byłoby odważne, ale paradoksalnie właśnie ta wada składu czyni go dobrym miejscem do spekulacji w dwie strony. Mamy rynek z apetytem na zwyżki i zasilony nowymi graczami. Mieszanka dużej płynności i nowych kapitałów daje szansę na aktywną spekulację. Inwestycyjnie wątpliwości jest ciągle za dużo na tle tego, co stało się dostępne przez oferty polskich biur na rynki zagraniczne. Wybór między S&P500 czy DAX-em, a WIG20 nie jest żadnym wyborem. GPW to już zawsze będzie rynek na ułamek portfela. Pisałem o tym kiedyś, że wyrobienie w sobie nawyku myślenia inwestora z rynku rozwiniętego powoduje, że powiedzmy nigdy nie schodzi się w portfelu akcyjnym poniżej progu 80 procent środków na Wall Street. Resztą można szukać swojej szansy na innych rynkach rozwiniętych i wschodzących.

 4. Simon

  Dziękuję za odpowiedź. Jako posiadacz IKE i ikze w dm BOŚ jakiego etfa na giełdy w USA czy Daxa uważa Pan za najrozsądniejszego na dłuższy termin powiedzmy właśnie jako "zabezpieczenie dzieci na przyszłość"?

 5. Adam Stańczak (Post autora)

  @ Simon

  Proszę wybrać najtańszy (w sensie kosztów, jakie pobiera ETF) na szeroki rynek. W praktyce będą to najpopularniejsze ETF-y na rynku.

  Proszę poświęcić godzinę i zobaczyć ten wywiad: https://www.youtube.com/watch?v=T71ibcZAX3I

  1. Jozef_socjopata

   IKE/IKZE – VWCE, SWDA, …
   Nie-IKE: może V80A? Ciut droższy, ale rozwiązuje problem rebalancingu i płacenia przy tym podatku.

 6. Tu de mun

  "w każdym układzie będą musiały znaleźć się połamanie trendu spadkowego,"

  no nie w każdym 🙂
  z punktu widzenia overbalance dalej jesteśmy w trendzie spadkowym, a do OB dopiero teraz dotarliśmy i wiecie dobrze jaka pozycja z tego miejsca się statystycznie bardziej opłaca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.