Patrzę na rynek krypto jak na eksperyment w czasie rzeczywistym tworzenia się baniek spekulacyjnych. Aktywa, w których nikt nie jest w stanie ocenić wartości zostały udostępnione i sam fakt, że ich cena się zmienia wystarcza, żeby przyciągnąć do siebie amatorów chciwości spekulacji, czy inwestowania.
A jeśli zmienia się szybko i dużo, to liczba zainteresowanych będzie rosła w nadziei na załapanie się na ten rajd. Nie ma w tym nic nowego, czy chodziło o cebulki tulipanów, gorączki złota, akcje banków w XIX wieku, kolei na przełomie XIX i XX wieku, czy jakiekolwiek inne „aktywa” lub ich papierowe reprezentacje, tam wszędzie pojawiali się chętni do zdobycia bogactwa w „prosty” sposób.
Inwestor-spekulant funkcjonujący na GPW od lat, w chwili gdy zyskał dostęp do kontraktów terminowych, przeskakiwał na ten rynek, bo zmienność plus dźwignia dawała nowy potencjał. Później mógł przenieść się na rynek forex, dokładnie z tych samych powodów, mógł szukać również na zagranicznych rynkach kontraktów, opcji, a koniec końców mógł wylądować i na rynku krypto. Wykres, płynność i zmienność są kluczowe. To co stoi za wykresem, ma mniejsze znaczenie.
Lubię narrację zwolenników kryptowalut, że tylko trzymanie w długim terminie ma znaczenie. I HODL forewer. Ale moja skromna znajomość psychologii inwestorów, oraz mechanizmów dotyczących podejmowania decyzji na rynkach finansowych, czyli w warunkach skrajnej niepewności, każe przypuszczać, że takich, którzy są w stanie przetrzymać spadki o więcej niż 20, 30, 40 i więcej procent jest garstka. Nawet jeśli mają aktywa kupione za ułamek aktualnych cen – już po załamaniu – nie wierzę, w to, że nie włącza się zwykły strach, będący rzeczywistością wielu uczestników rynków pod hasłem „a co jeśli to nie jest koniec”.
Jeszcze wczoraj mój portfel był warty 10 000 USD, a dziś jest to 7 000 może 5 000 (w zależności od krypto). Mało kto jest odporny na takie działanie kotwicy.
Nie wierzę w to, że ci, których portfel traci na wartości w tak krótkim czasie, nie podejmują prób spekulowania na tych zmianach i łapania kolejnych dołków, które kończą się jednak coraz gorzej. Po prostu nie wierzę.
Dodatkowo dochodzą do tego wszystkie problemy znane od lat na innych rynkach – problemy z płynnością, rosnące spready, poślizgi w realizacji zleceń, czy nawet w skrajnym wypadku brak dostępu do platformy. Serwery Coinbase wczoraj przez część dnia, w chwili największego załamania leżały.
No i oczywiście mamy jeszcze problem manipulacji. Patrzę z podziwem, na to co robi Elon Musk i zastanawiam się, czy on ma z tego radochę, czy robi to z premedytacją jako swego rodzaju psotę? Inaczej nie potrafię tego zinterpretować.
Patrzę na rynek krypto trochę jak na dziki rynek, który się właśnie wykuwa, takim jakimi były giełdy przed ponad stu laty. W związku z tym, przechodzi wszystkie choroby związane z ludzką chciwością. Dlatego też z dystansem traktowałem wypowiedzi zwolenników tych aktywów, jakoby właśnie powstawał rynek, na którym wszystko będzie przejrzyste, nie będą potrzebne żadne regulacje, bo bezpieczeństwo jest niewspółmiernie wyższe, niż na scentralizowanych giełdach tradycyjnych aktywów. Okazało się, że jednak nie.
A od czasu do czasu pojawia się krach, który ma działanie oczyszczające.
Dla wielu portfeli.
[Foto: Eksplozja rakiety SpaceX]
1 Komentarz
Dodaj komentarz
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.
"reports of my death are greatly exaggerated" – btc. Tak samo jak było tutaj https://blogi.bossa.pl/2013/04/12/w-tych-dniach-wszyscy-jestesmy-gornikami/ i pewnie jeszcze będzie nie raz.