Wykres dnia: szaleństwo rekordów w USA

Feeria rekordów wszechczasów indeksów amerykańskich czy europejskich na tle 3 milionów śmierci z powodu wirusa i cierpiących gospodarek to niemal jak obrazek z jakiejś post apokaliptycznej powieści.

Ja zawrę go w wykresie 3 kontraktów na indeksy S&P500 (zielony), NASDAQ100 (pomarańczowy) i RUSSELL 2000 (niebieski):

Wybrałem kontrakty, a nie same indeksy, gdyż kontrakty CFD dają prostą ekspozycję na wszystkie trzy z nich w bossafx i są stanowczo częściej grane niż choćby same ETFy.

A skoro już, to spójrzmy jak wygląda obecnie rozkład pozycji na kontrakty wśród klientów bossafx:

S&P500 – 85% krótkich na spadki/15% długie

NASDAQ100 – 79% krótkie/21% długie

Królem bicia rekordów w ostatnich tygodniach jest oczywiście indeks S&P500, do wyjątku należały sesje, gdy rekordu nie udało się poprawić. Pytanie jakie się pojawia niemal automatycznie: czy to oznaka euforii, która kończy wzrosty i skutkuje mocnym wstrząsem spadkowym?

Niewykluczone. Wskaźniki sentymentu sięgają szczytów, które zapoczątkowują odwrót. Wskaźniki ekonomiczne wskazują przegrzanie. Proporcje cen akcji do zysków czy sprzedaży wskazują oderwanie od fundamentów. Wpływy środków na rynki akcyjne pobiły wszelkie historyczne rekordy, co zawsze wskazywało szczyt koniunktury. Nawet sami inwestorzy wskazują, że mamy do czynienia z bańką (3/4 odpytywanych przez brokera E-trade), z czego 61% wskazuje, że mimo to spodziewają się dalszego jej dmuchania.

Jest jednak przynajmniej jeden czynnik, który jeszcze może przez jakiś czas te wzrosty utrzymywać przy życiu: trwający właśnie sezon wyników w USA. Oczekiwane zyski na akcje (EPS) mogą pokazać ponad 20. procentową dynamikę wzrostową, nie notowaną od wielu lat. Dokładnie wiemy skąd się to wzięło – niska baza i szybki rozpęd popandemiczny. Nic to, że kursy akcji już dawno to z naddatkiem zdyskontowały. Rynek musi mieć swoje święto związane z raportami kwartalnymi o imponujących wielkościach.

Analitycy szacują, że koniec wzrostów może przypaść na lato, ale niewykluczone, że stanie się to po sezonie wyników. A w takim razie tradycyjne „sell in May and go away” miałoby dobre podstawy w tym roku.

A co mówią o tym same wykresy?

Otóż jedynym, który w chwili obecnej wskazuje wyczerpanie jest indeks małych spółek RUSSELL 2000. Być może właśnie rysuje prawe ramię formacji odwrotu RGR, czyli odwrócenia trendu wzrostowego. Albo upraszczając – kształt parasola, czyli półokrąg tworzony przez rosnące najpierw szczyty, a potem opadające, zwiastujący kłopoty.

Zwykle też przyjęło się oznaczać jako omen przedspadkowy tzw. śmieciową hossę (śmieci rosną ostatnie). Czyli ostatnią fazą ma być euforia na najmniejszych akcjach, podczas gdy największe nie mają już sił.

A taki akcent mieliśmy już w marcu, gdy RUSSELL2000 wykonywał nowy rekord wszechczasów, podczas gdy duże indeksy ledwo ciągnęły. Potem jednak rolę się zmieniły. Jeśli i tym razem śmieci mają być akcentem końcowym, to czeka nas fala wzrostu małych spółek.

Na marginesie: na DAX aż 86% to pozycje krótkie, od dłuższego czasu zresztą. DAX po wielu dniach stania w miejscu dokonał eksplozji w górę w piątek, bijąc oczywiście rekord ATH (All time high). Zadziwiające dla niektórych może być to, że stało się to chwilę po tym, gdy instytuty badawcze w Niemczech po raz kolejny ucięły prognozę PKB na 2021 o 1 punkt procentowy, a za 1 kwartał spodziewają się spadku PKB o 1,8%!

Kiedy złe newsy są brane przez rynek jako dobre newsy (bad news are good news), mamy do czynienia z ewidentnym oderwaniem rynków od realności. Ale trzeba pamiętać mimo wszystko: gospodarka to nie giełda, liczy się jak inwestorzy reagują, a nie to, co ekonomiści myślą.

–kat–

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.