Wykres dnia: eksplozja aktywności

Miniony tydzień należał do GameSpot – niewielkiej, przeżywającej trudności spółki ze schyłkowego sektora (handlu detalicznego w tradycyjnych sklepach), o której pisały wszystkie najważniejsze media i której sprawę komentowali ludzie biznesu i polityki. Mógłbym mieć jakieś wątpliwości ale wczoraj rano żona, która nigdy nie zaczyna rozmów o rynku finansowym, zapytała mnie o co chodzi z tą spółką.

Nie zamierzam jednak pisać o samej spółce, o rajdzie na jej akcjach. Przede wszystkim dlatego, że nie sądzę bym mógł wnieść coś nowego do zrozumienia tego co naprawdę działo się na akcjach GME, kto odgrywał kluczową rolę, kto był po stronie kupujących a kto po stronie sprzedających.

Są dwa sposoby by popatrzeć na znaczenie wydarzeń na GME. Można spojrzeć przez pryzmat szerokiego rynku. Eric Balchunas policzył, że wpływ rajdu na GME na stopę zwrotu szerokiego indeksu amerykańskich spółek wynosił 0,04 punktu procentowego (indeks spadł o 3,59% – bez rajdu na $GME spadłby o 3,63%). Bez wątpienia takie spojrzenie zdecydowanie niedoszacowuje znaczenia rajdu na GME. Jeśli weźmiemy pod uwagę efekty drugiego i kolejnych rzędów (od zwiększonej zmienności na szerokim rynku potencjalnie spowodowanej wymuszonymi ruchami funduszy dotkniętych wyciskaniem krótkich pozycji na GME, poprzez próby powtórzenia schematu z GME na innych spółkach, na potencjalnych konsekwencjach zwiększenia świadomości o niektórych kontrowersyjnych praktykach Wall Street i ewentualnych działaniach regulacyjnych skończywszy) to będzie jasne, że znaczenie wydarzeń na GME będzie dużo większe niż wskazuje na to udział spółki w indeksach giełdowych. Czy będzie tak duże jak udział rajdu na GME w dyskusjach inwestycyjnych w mediach społecznościowych? Być może nie.

Myślę także, że wydarzenia na GME mogą być pretekstem do wielu potrzebnych przemyśleń inwestycyjnych. Weźmy pod uwagę jeden z wątków rajdu na GME czyli zablokowanie możliwości transakcji kupna (oraz doniesienia o wymuszonych, przeprowadzonych bez zgody klientów transakcjach sprzedaży) akcji GME przez część darmowych brokerów w USA. To bardzo dobry pretekst by inwestorzy, zwłaszcza ci dysponujący większym kapitałem, zastanowili się nad potencjalnymi kosztami korzystania z usług tanich lub darmowych brokerów. Przykład blokowania transakcji na akcjach GME pokazuje, że czasem oszczędność może być bardzo kosztowna.

W niniejszym tekście chciałbym spojrzeć na rajd na GME w szerszej perspektywie. Felix Salmon pokazał robiący wrażenie wykres. Pokazuje liczbę przypadków w miesiącu, w których amerykańskie spółki zanotowały wolumen dwukrotnie większy niż liczba ich wszystkich wyemitowanych akcji. Zwracam uwagę na dwa szczegóły: dwukrotnie większy (a nie większy) i liczba wszystkich wyemitowanych akcji (a nie free float czyli akcji w wolnym obrocie). Warto też zauważyć, że zestawienie nie obejmuje spółek śmieciowych bo ustawiono filtr kapitalizacji powyżej 150 mln USD.

Za Felix Salmon

Salmon zauważył, że w ostatnich dwóch dekadach zdarzały się na rynku amerykańskim lata, w których nie było żadnego takiego przypadku. W styczniu 2021 wystąpiło ich 20. Pięć z nich miało miejsce na akcjach GME. Rekordowa sesja to 22 stycznia z wolumenem 197 mln akcji przy 69,8 mln wszystkich akcji i 46,9 mln akcji w wolnym obrocie.

Zastanawiam się jaki jest rekord na GPW. Z minionego roku pamiętam ekstremalnie wysoki wolumen na akcjach 4Mass z NewConnect. Dwunastego października sięgnął 0,67 wszystkich wyemitowanych akcji. Czy to jest rekord GPW?

Pisałem niedawno, że inwestorzy z nowej fali pozostaną na rynkach finansowych na dłużej. Wydarzenia z ubiegłego tygodnia zwiększyły moje zaufanie do tej prognozy. Uważam także, że eksplozja aktywności (nawet jeśli nie tak ekstremalnej jak wolumen dwukrotnie wyższy niż liczba akcji) nie będzie tylko styczniową anomalią. Myślę, że dopóki nie pojawią się jakieś masywne bariery regulacyjne (a naprawdę trudno prognozować, w którą stronę pójdą z regulacjami politycy mający w ręku taki piękny „kryzys”, który nie może się zmarnować) inwestorzy mogą się spodziewać zwiększonej liczby wystrzałów aktywności. Należy przy tym oczekiwać, że będą dotyczyć małych spółek (choć warto zauważyć, że kapitalizacja GME przekracza obecnie 20 mld USD).

Jak powinni na tę nową sytuację rynkową zareagować inwestorzy? W najlepszej sytuacji są inwestorzy pasywni, którzy mogą ją kompletnie zignorować. Ze względu na występowanie w segmencie małych spółek wystrzały aktywności nie powinny wpłynąć na stopy zwrotu z szerokiego rynku. Co powinni zrobić aktywni inwestorzy? Myślę, że to zależy od indywidualnych preferencji. Warto zauważyć, że nawet dla aktywnych inwestorów, którzy „lubią zmienność”, zmienność na poziomie „akcje GME w ostatnim tygodniu stycznia” może stanowić problem dla wypracowanej strategii. Ostrożnie też zawsze podchodzę do impulsywnego, natychmiastowego przenoszenia się na zupełnie inny rynek (lub segment) rynku tylko dlatego, że pojawiły się tam stopy zwrotu wywołujące uczucie żalu (przy czym należy pamiętać, że niemal o wszystkim mogę napisać „ostrożnie podchodzę” z moim nastawieniem do ryzyka). Z drugiej strony, niemal obowiązkiem aktywnego inwestora jest zrozumienie i dostosowanie się do aktualnej rzeczywistości rynkowej. Jeśli jej częścią są wystrzały aktywności, związane z jakimiś akcjami w mediach społecznościowych, to trzeba się do tego dostosować albo te konkretne sytuacje „przestać z boku”.

1 Komentarz

  1. Mcgravier

    Myślę że te ogromne wolumeny zawdzięczamy przede wszystkim automatom HFT wykonującym arbitraż. Z tego co wiem te spółki cieszą się ogromnym zainteresowaniem, natomiast dostępna płynność jest mała – nic dziwnego że intensywny arbitraż nabija wolumen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.