Modele, prognozy i wyjaśnienia

Bill Benter nie próbuje interpretować, dlaczego niektóre czynniki zdawały się być tak ważne w jego modelu wyścigów konnych. […] Z radością poświęca elegancję i wyjaśnienia, jeśli oznacza to dobre prognozy. Nie ma znaczenia, czy jego czynniki są sprzeczne z intuicją lub trudne do uzasadnienia. Model jest po to, by oszacować prawdopodobieństwo wygranej danego konia, a nie by wyjaśnić, dlaczego ten koń wygra

 Perfekcyjny zakład, Adam Kucharski

Brzmi znajomo? Podejrzewam, że dla wielu analityków technicznych konstruujących systemy automatyczne (modele transakcyjne) podejście Billa Bentera to również ich istota działania. O działaniach Bentera na rynkach zakładów konnych pisze Adam Kucharski w książce Perfekcyjny zakład. Opis jego funkcjonowania jest tak zbliżony do tego co robi wielu spekulantów i inwestorów, że po raz kolejny można powiedzieć, że granica między grami hazardowymi a inwestowaniem właściwie nie istnieje. Oczywiście ku oburzeniu wielu ‘bardzo poważnych” inwestorów, których obraża porównywanie, z czymś tak błahym i bezproduktywnym jak wyścigi konne, zakłady sportowe, nie mówiąc już o pokerze, czy grze w ruletkę.

Wróćmy do Bentera. Jego założenie jest takie, że próba zrozumienia dlaczego w danej gonitwie wygrał określony koń, jest ograniczona ogromną liczną czynników. Wiele z nich jest z kolei niedefiniowalnych w jakimkolwiek znanym na razie modelu. Dodatkowo próba zrozumienia pewnych relacji i zależności, o tyle nie ma sensu, że nie wszystko jest jednoznacznie widoczne, czy wytłumaczalne na gruncie naszej dotychczasowej wiedzy. Jedną z zasad obowiązujących w nauce, jest nie mylenie przyczynowości z korelacją. Znamy te wszystkie zabawne i nonsensowne korelacji w rodzaju „wzrost cen masła w Etiopii jest pozytywnie skorelowany z rynkiem akcji w Polsce”. Oczywiście ten przykład jest przerysowany. Istnieje wiele związków, na pozór nielogicznych, czy nieracjonalnych, które skłonni bylibyśmy odrzucać, właśnie z uwagi na brak zrozumienia „dlaczego”. Ludzie tacy jak Benter, zdają się mówić – w zasadzie mnie nie interesuje dlaczego nów wypada tak często w momentach zwrotnych na rynku akcji. Jeśli tak jest to pod to gram.

W swojej monografii dotyczącej analizy fundamentalnej (Schwager on Futures. Fundamental Analysis), Jack Schwager omawiając kolejne przykłady modeli fundamentalnych też bardzo często zwraca uwagę na możliwość takiego zjawiska. Badając cykle i korelacje na rynkach rolnych, bardzo często podkreśla, że być może znaleziony związek jest wyłącznie dziełem przypadku. Dopóki jednak działa i ma znaczenie (prawdopodobieństwo pozytywnych prognoz większe niż 50%), to warto z niego skorzystać.

Zwróćmy uwagę, jak bardzo takie podejście różni się od różnego rodzaju wyznawców, którzy znaleźli „klucz do rynków”. Ci uparcie starają się tłumaczyć wszelkie zjawiska i ruchy, pakując się w kłopoty, gdy dotychczas istniejące zależności słabną lub wręcz przestają działać.

Naturalnie takie podejście nie oznacza – wrzucę do modelu wszelkie niezrozumiałe przeze mnie rzeczy i stworzę czarną skrzynkę, której działania nikt nie zrozumie. Chodzi raczej o to, by włączając kolejne elementy i zmienne, rozumieć, skąd one pochodzą i systematycznie je monitorować.

Pozwolę sobie w najbliższym czasie, jeszcze kilka razy odwołać do książki Kucharskiego. Jako źródło inspiracji dotyczącej podejmowania decyzji w warunkach niepewności, a takimi są gry hazardowe i inwestowanie, jest wręcz nieoceniona.

Szerszą opinię o samej książce zamieściłem na speculatio.pl

[Photo by Chris Liverani on Unsplash]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.