Wykres dnia: NASDAQ trzy szczyty

Miniony tydzień niewiele zmienił w długoterminowym obrazie kursów akcji, ale trochę zmian zaszło w aktualnych narracjach, które jak wiadomo napędzają kursy najbardziej.

Dla ilustracji wybrałem indeks technologiczny NASDAQ, ponieważ on w pewnej mierze jest epicentrum covidowej narracji, która choć sama w sobie już dawno osłabła, to teraz zaczyna ponownie kąsać.

A ponieważ najłatwiej chyba zagrać na tym indeksie kontraktami CFD, dlatego wyciągam do analizy adekwatny wykres z bossafx na indeks NASDAQ100:

Jesienne oscylacje wyrysowały 3 zbliżone wysokością szczyty na wszystkich najważniejszych indeksach amerykańskich, ale tylko na technologicznym ostatni z nich nie doprowadził do nowego rekordu wszech czasów.

Istnieje obawa, zgodnie z teorią Analizy technicznej, że taki układ doprowadzi do powstania formacji „Potrójnego szczytu” wieńczącego tegoroczny trend „covidowy” i zamieni go w spadkowy. Do tego jednak potrzeba najpierw ruchu w dół do podstawy owych szczytów i wybicie poniżej niej (dolna niebieska linia na wykresie).

Jednak w pełni uprawnione na tym etapie może być oczekiwanie, że mamy do czynienia z szerokim trójkątem, który w teorii zapowiada kontynuację dotychczasowego trendu wzrostowego. Warunek – mocne wybicie ponad owe szczyty.

AT nie jest najlepszym narzędziem prognozowania, więc silenie się na wskazanie jednego z tych kierunków tylko na podstawie tego obrazu jest równie wiarygodne co rzut monetą. Więc może podpowiedzią będzie analiza narracji.

Ostatni szczyt opierał się na wygranej Bidena w wyborach i znakomitych newsach o szybko dostępnych szczepionkach przeciw koronawirusowi. To paliwo jednak już się skończyło, rynek wygląda na wyczerpany tymi rajdami. A przy tym tyle miesięcy czekania na szczepionki zostawiło inne wyobrażenie momentu, gdy miały się pojawić. Powinny być przecież erupcje kursów w górę, powszechna euforia, sute zyski. Nic z tego jak widać. Starczyło raptem na 2 sesje, gdy szczepionki objawiono światu.

Co więcej, FAANG i technologie mają swoje odrębne narracje, które się nieco popsuły:

     – Wyparowanie potężnego obrotu z rynku opcji

Latem masy indywidualnych inwestorów spod logo Robinhooda na potęgę kupowały szybko wygasające opcje call na wzrosty, bijąc wszelkie rekordy zaangażowania i zmuszając wystawców do pogoni za kursami żeby zabezpieczyć pozycje. Ale po 3 załamaniach masy inwestorów dostały w kość i rynek niemal wyparował. A więc najważniejsza lokomotywa zawodzi. Inwestorzy boleśnie doświadczyli, że kursy akcji nie tylko szaleńczo rosną do nieba.

     – Trzeci szczyt był wsparty, jak się spekuluje, kolejnym dziełem Softbanku, a więc ogromnego inwestora, który próbował jak się to określa „zagonić rynek do rogu”. Robił to właśnie za pomocą opcji. I za każdym razem gdy się z rynku wycofywał, kursy się załamywały. Tak jak i tym razem

     – Technologie były największym beneficjentem Covidu, ponieważ wyssały ogromną część handlu i rozrywki przez internet, kosztem tradycyjnych branż. Kiedy pojawiły się szczepionki, rynek doszedł do wniosku, że to koniec eldorado dla techów i pieniądze płyną w kierunku tradycyjnych branż i do relatywnie przecenionych spółek typu „value investing”. Dlatego silniejszy jest w tym momencie indeks maluchów Russell 2000, ale również S&P 500, który dopiero pobił rekord wszech czasów.

    – Epidemia nabrała rozpędu, skutkując nową falą lockdownów, które wreszcie przeraziły inwestorów. Ciekawe jednak, że choć to technologie były poprzednio największymi beneficjentami epidemii, to tym razem entuzjazmu takiego nie ma.

     – Nawet szalone wzrosty Tesli nie pomagają rosnąć NASDAQowi. A przy tym zaczęto zauważać, że techy są za drogie. Np. wyprzedaż Appla rozpoczął W. Buffett.

To wszystko osłabia potencjał wzrostów, szczególnie właśnie dla tego indeksu. A przecież spodziewamy się rajdów gwiazdkowych, mikołajowych, window dressingu, ciągle negocjowanych stymulantów finansowych, wychodzenia gospodarki w szybkim tempie z recesji. Potrzeba do tego nowej fali pieniędzy i entuzjazmu, a tych póki co nie widać. Nie znaczy, że nie mogą się pojawić. Choćby po dobrej sprzedaży w Black Friday.

Gdybym miał obstawiać kierunek ruchu na podstawie dzisiejszej wiedzy, raczej oczekiwałbym ruchu do dolnego ramienia trójkąta na wykresie. Może tańsze akcje wzbudzą mocniejszy, oczekiwany popyt na koniec roku.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.