Trend, jaki jest każdy widzi. Nie zmienił tego ani fenomenalny debiut Allegro, ani wzrosty na rynkach amerykańskich. Od poprzedniego wpisu, w którym oceniałem sytuację techniczną indeksu WIG20 minęły dwa tygodnie. Wówczas indeks próbował opuścić dołem zarysowaną kilka dnie wcześniej scenariusz i był to moment rozstrzygający o tym, czy do wybicia dołem faktycznie dojdzie.

Wielu obserwatorów i analityków wierzyło, że udany debiut Allegro, zaktywizuje inwestorów, którzy zaczną kupować pozostałe spółki (wrócą pieniądze z subskrypcji). Tak się jednak nie stało. Jesteśmy w tej chwili pięćdziesiąt punktów niżej, niemal w połowie spadków zasygnalizowanych w scenariuszu z początku października.

Od chwili wejścia do indeksu, Allegro – ze swoim kilkunastprocentowym udziałem – wzrosło już 20 procent. Jakby wyglądał indeks bez tego wsparcia, możemy sobie wyobrazić. Czy tej obrony wystarczy na długo, gdy inne duże spółki szorują w okolicach wielomiesięcznych minimów? Wcale nie wygląda na to, jakby Allegro okradło rynek, jak mówi Adam Stańczak, ale raczej dorzuciło trochę drobniaków, nieco powstrzymując nieuniknione.

Dodatkowo lokomotywa w postaci – CD-JUZWKRÓTCECYBERPUNK-PROJEKT również mocno się zatarła.

Tło gospodarcze również, nie zachęca do stawiania na pozytywne scenariusze. Trzeba być chyba niebywałym optymistą, żeby pozwalać sobie w tej chwili na teorie dotyczące szybkiego odbicia gospodarki.

Czy faktycznie będziemy kontynuować falę zniżek, czy gdzieś się zatrzymamy dowiemy się już w najbliższych tygodniach.

[Photo by Ussama Azam on Unsplash]

1 Komentarz

  1. pak

    Ano nie wiadomo co będzie. Ostatnio już któryś raz spotykam się z jakimś wywiadem gdzie jakiś ekspert (to słowo się trochę wyświechtało ale tutaj mam na myśli ludzi co są na rynku baaardzo długo i generalnie do rzeczy gadają) stwierdza, że spółki value wrócą gdzieś tam do łask chociaż hmm prawda nie wiadomo czy tak całkiem bo przecież mamy jakby nową ekonomię internetową…czyli brzmią trochę tak jakby świetność spółek typu value już odeszła do przeszłości i się zakończyła definitywnie – i to prawda może akurat własnie jest fajny moment na akumulację ich…coś na zasadzie klasyków gatunku typu: stocks for long run, czy end of stocks…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.