Wykres dnia: wybory w USA na indeksach giełdowych

Teoretycznie polityka podnosi zmienność, ale nie zmienia trendów giełdowych, więc spójrzmy jak wygląda to w przypadku wyborów prezydenta USA.

Poza samym prezydentem wybory toczą się również o to, która z 2 partii zdominuje Kongres.

Poniższy wykres, autorstwa LPL Research pokazuje średnie przebiegi indeksu S&P 500 w roku wyborczym dla dwóch scenariuszy:

Krzywa niebieska – wygrywa partia rządząca

Krzywa pomarańczowa – przegrywa partia rządząca

To są średnie przebiegi, to znaczy, że przez cały rok wyliczano zmiany dzienne indeksu w latach wyborczych od 1950 roku i uśredniano wyniki. Rzeczywisty przebieg może różnić się od pokazanych na wykresie, chodzi jednak o pewne tendencje.

A te jak widać różnią się dla obu scenariuszy.

Jeśli Republikanie i pewnie Trump ponownie wygrają tym razem, indeks do końca roku teoretycznie będzie rósł. To może być przy okazji sygnał prognozujący tego kto wygra.

Jeżeli natomiast rządy przejmą Demokraci i pewnie Biden, indeks czekają teoretycznie spadki gdyby średnie przebiegi się mniej więcej powtórzyły jak w przeszłości.

A chwila obecna to moment szczególny dla tych dwóch krzywych na wykresach, bowiem od teraz drogi obu przebiegów w przeszłości się rozchodziły w przeciwne kierunki na kilkanaście tygodni. Zaznaczyłem strzałką dzisiejszą datę na powyższym wykresie.

O ile więc spełnią się obecne prognozy i wygra Biden + Demokraci, to szczyt S&P 500 mamy za sobą i czeka rynki korekta. ­

Nie trzeba dodawać, że dalsze wzrosty indeksu i nowe szczyty mogą być prognozą reelekcji Trumpa+Republikanów.

Tak czy inaczej, bez względu na wygraną stronę, w teorii po wyborach, czyli od listopada w obu scenariuszach mamy wzrosty do końca roku.

–kat—

2 Komentarzy

  1. Tomasz

    Wydaje mi się, że od lat 50 nie było takich programów stymulacyjnych. Ten rok może być inny. Niezależnie od wyników, Trump nie pozwoli na zbyt duże spadki przed wyborami. A po wyborach paradoksalnie, nawet po wygranej Trumpa mogą się pojawić spadki.

    1. Artur

      Z Twojego stwierdzenia "Trump nie pozwoli na zbyt duże spadki przed wyborami" wynika, że Trump ma narzędzie którym może blokować spadki giełdowe. I dlaczego Trump miałby pozwolić na spadki po wyborach? Moim zdaniem takie założenie jest niebezpieczne. Jak do tej pory dosypywanie pieniędzy pomagało, ale jak zwykle, minione wyniki nie są gwarancją przyszłych. Druga sprawa gdy tylko pojawia się w inwestycjach coś za duże/pewne/zbyt ważne by upaść, to zaraz narasta na tym lub w oparciu o to bańka spekulacyjna. I wygląda na to, że bańka narasta na założeniu, że odkryliśmy jak nie dopuścić do spadków na giełdzie. Obawiam się tej wiary w Trumpa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.