Wykres dnia: jak stacza się dolar

Zacząłem od tego, od czego już przywykłem zaczynać analizy instrumentów forexowych – od sprawdzenia rozkładu długich i krótkich pozycji na stronie bossafx.pl

Na parze EUR/USD mamy swego rodzaju rekord: aż 85% to pozycje krótkie. Mocno kontrariańskie. Zobaczmy więc jak wygląda sytuacja na wykresie kursu.

Żeby pokazać pełen kontekst tego z czym mamy do czynienia, musiałem stworzyć wykres tygodniowy, który wygląda tak oto na podstawie danych z bossafx:

Po 12 latach spadków w dość szerokim korytarzu od kursu w okolicy 1,60 mamy wreszcie pandemiczne przełamanie linii bessy w górę. Co gorsza, analitycy nie liczą na szybki odwrót i widzą kurs 1,30 w najbliższej przyszłości. Jedną z prognoz pokazywaliśmy na naszym twitterze:

Skąd nagłe wzrosty euro (i innych walut) wobec dolara i co mogłoby spowodować powrót do wyłamanego kanału spadkowego?

Przyczyn jest wiele, ale zasadniczo ten strumień odwrotu od dolara opiera się na jednej głównej narracji:

USA najgorzej radzą sobie z wirusem i nawet pomimo kolosalnych wydatków banku centralnego, które ogromnie powiększają deficyt, wzrost w gospodarce jest słaby. W przypadku euro uważa się, że UE wyjdzie z pandemii szybciej i „lepiej” radzi sobie z wirusem. Spodziewana wygrana Bidena również odstręcza od dolara. A przy tym od tygodni mamy pęd kapitałów w kierunku ryzyka, więc dolar jako bezpieczna przystań chwilowo przestał pełnić tę rolę.

Mamy mały dysonans przy okazji: rosnące rynki akcji w USA próbują zrobić wrażenie, że w gospodarce jest świetnie a informacja o każdym nowym leku generuje wystrzały w górę, gdy tymczasem po drugiej stronie słabnący dolar (i rosnące złoto) malują całkiem przeciwny obraz.

Co może odwrócić trend słabnącego dolara?

Jedna rzecz z pewnością – szczepionka przeciw COVID-19. Tak więc ta ucieczka do euro to w pewnym sensie zakład właśnie o szczepionkę. Z nią bowiem USA będą mogły na pełen gaz uruchomić gospodarkę. Eksperci szacują, że realnie działająca szczepionka to kwestia minimum roku, o ile w ogóle uda się ją opracować. HIV do dziś się jej nie doczekał, więc nie wszystko jest możliwe.

Drugi czynnik zmiany trendu leży po stronie Europejskiego Banku Centralnego. Jeśli pomimo zastrzyków miliardów euro nie uda się rozpędzić gospodarki, kapitał ucieknie do dolara.

Trzeci wiąże się z postrzeganiem ryzyka. Jeśli giełdy by się załamały albo zaczęła by się wyprzedaż obligacji (np. z powodu inflacji), dolar stanie się ponownie bezpieczną przystanią.

Czeka nas pewnie jednak jakaś korekta w kierunku przełamanej linii trendu spadkowego, która pokaże siłę tego trendu.

–kat—

1 Komentarz

  1. Tomcio Swap

    A ja myślę, że te ostatnie spadki dolara są wywołane swapami na USD dla rządów z Europy i Azji. Alternatywą byłoby sprzedawać obligacje USD aby mieć USD. Ale USA do tego nie dopuściły oferując swapy na USD. Sprytne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.