W części pierwszej prezentowałem i omawiałem naukowe zestawienie różnic między giełdą a ruletką autorstwa prof. P. Zielonki, w tym wpisie pokażę własne zestawienie.
Pokusiłem się o zrobienie własnego zestawienia giełdy z hazardem z kilku powodów:
1. Dla istotnego rozszerzenia listy wszystkich różnic i podobieństw.
2. Dla celów większej zrozumiałości, przejścia od opisów naukowych do praktycznych, codziennych aspektów możliwych do uchwycenia przez inwestorów.
3. Jako baza do dokładniejszego pokazania w dalszej części jak i dlaczego inwestowanie miesza się z hazardem
4. Dla objęcia opisem nie tylko samej ruletki, ale nieco szerzej – na hazard w wielu aspektach.
To trudne zadanie, ponieważ te gry hazardowe potrafią się znacząco od siebie różnić. Mamy tutaj przecież takie, gdzie sporo zależy od początkowych rozkładów między graczami (poker, black jack), gdzie strategiczne myślenie i działanie ma znaczący wpływ na wynik, po właśnie ruletkę, gdzie w zasadzie gracz jest tylko mięsem armatnim. A przecież można by tutaj jeszcze włączyć zakłady bukmacherskie (sport, wydarzenia). Próbowałem jednak wszystkie je jakoś zgeneralizować, choć z uwypukleniem drobnych odstępstw. Najtrudniej jest z pokerem, ponieważ jest traktowany jako gra umiejętności, a nie tylko szans, co stawia go na granicy obu tych światów.
5. Dla rozciągnięcia opisu z inwestowania w akcje na inne działania, czyli spekulację/trading
Inwestowanie w akcje typowo „kup i trzymaj” różni się przecież w wielu aspektach od tradingu opartego na timingu. Ponownie więc ogarnięcie całego tego spektrum w jednym wniosku nie jest łatwe.
Poniższa tabela jest wynikiem tej pracy. Myślę, że te opisy są w miarę jasne i uwypuklają różnice między giełdą i hazardem w wystarczający sposób. Najważniejsze jest i tak (nie) mieszanie jednego z drugim, o czym w kolejnym wpisie.
—kat—
Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.