Wykres dnia: statystyki bessy

Obecna bessa na świecie wykluła się rekordowo szybko patrząc w historię (nasza na GPW trwa od dawna), być może jakąś pozytywną motywacją będą poniższe statystyki wszystkich dotychczasowych rynków niedźwiedzia w USA.

Opierał się będę na wyliczeniach które zaprezentował portal marketwatch.com. Ich z kolei źródłem był Peter Openhaimer, szef działu globalnych akcji w Goldman Sachs.

Najkrócej wszystkie bessy w jednym ujmują poniższe 3 wykresy dla danych od 1935 roku:

Pokazują one po kolei od lewej:

Okno 1. Średni zasięg spadków bess

Okno 2. Średni czas trwania w miesiącach

Okno 3. Średni czas wychodzenia z bessy do poprzednich poziomów

Bessa to w tych obliczeniach spadek od szczytu notowań o min. 20%. Przy czym bessa bessie nie równa. Wydzielono tu 3 różne jej źródła, którym odpowiadają poszczególne słupki pokazane na granatowo:

1. Strukturalna

2. Cykliczna

3. Wywołana zdarzeniem zewnętrznym tzw. event driven (np. wojna, szok naftowy)

Słupek czarny na wykresie to średnia z wszystkich tych trzech.

Obecną wywołał koronawirus, ma więc charakter ‘Event driven’, co z punktu widzenie statystyk jest najbardziej korzystnym wydarzeniem dla rynków. Mamy bowiem w historii:

Średni jej spadek 29%

Czas trwania 8 miesięcy (do dołka)

Wychodzenie z dołka na poprzednie poziomy 15 miesięcy

To oczywiście tylko średnie.

Na dziś spadek maksymalny wynosi wyniósł, jeśli liczyć wg najstarszego indeksu – Dow Jonesa, 29 %, a czas trwania wynosi miesiąc.

Może nadzieja w tym, że tak jak szybki był czas jest powstania, podobnie szybki będzie czas regeneracji? Oby!

W piątek przyszło potężne odreagowanie w górę. Przynajmniej w połowie opierało się na ogłoszonym przez Trumpa stanie wyjątkowym. Rynek odebrał go z entuzjazmem, chociaż ani nie przerwie to zarazy, ani nie uratuje to zysków firm w tym i przynajmniej kolejnym kwartale.

W weekend Trump sugeruje, że może odwołać szefa FED J. Powella. No bo przecież psuje mu całą zabawę nie obniżając natychmiast stóp procentowych do zera i nie wykupując na pniu wszelkich aktywów. Trumpowi potrzebne jest to natychmiast do napompowania bańki giełdowej do poprzednich rozmiarów. Musi mieć nowe rekordy na wybory, nic bardziej nie może mu zepsuć zabawy i ponownego wyboru. Co z tego, że za chwilę nadejdzie fala bankructw, złych wyników, ostrzeżeń i negatywnych rekomendacji? W tych warunkach rekordy indeksów wydają się być szaleństwem, ale giełdy żyją swoją logiką. Never say never.

 

—kat—

4 Komentarzy

 1. Olo

  Teraz obstawia Pan longi? Bo nie dawno gral Pan przeciwko USA.

 2. The Brave One

  Nawet nie śniłem o takich spadkach. Inwestowanie w wartość, inwestowanie dywidendowe, buy & hold, ETFy, wszystko będzie można teraz realizować bez wysiłku. Idealny moment, emerytura nie będzie głodowa 🙂

 3. The Brave One

  Teraz albo bieganie z maczugami albo okazja pokoleniowa. Na to pierwsze nic nie poradzę, trzeba więc stawiać na to drugie jak w marcu 2009r.

  1. ktos

   Nie sadze ze jestesmy w marcu 2009. Raczej w styczniu 2008, ew. w lipcu 2008 jezeli mielibysmy zalozyc ze idziemy podobna sciezką. Jezeli zaczela sie pelnowymiarowa bessa polaczona ze spowolnieniem gospodarczym/recesją, to jest na 99% pewne ze slabosc rynku bedzie trwała wiele miesięcy, a dno spadków jest jeszcze przed nami. A to co widzimy teraz to pierwsza fala – owszem, bardzo gwałtowna, ale nie wyczerpująca spadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.