Spadek napięcia w rejonie Zatoki Perskiej szybko przełożył się na nowe rekordy indeksów na najważniejszych rynkach. Wall Street poszybowała na rekordy wszech czasów, a niemiecki DAX wymaszerował na nowe maksima trendu wzrostowego. Faktyczny brak oporów w przypadku indeksów amerykańskich czyni oporami technicznymi każdą barierę psychologiczną. Spójrzmy zatem na odległości, jakie dzielą główne indeksy od kolejnych poziomów z pytaniem, o szanse byków do szybkiego napisania kolejnych historycznych rozdziałów.


Na 9 stycznia 2020 roku wartości indeksów DJIA, Nasdaq Composite, S&P500, DAX i CAC kształtowały się następująco:

DJIA 28745 pkt.
Nasdaq Composite 9130 pkt.
S&P500 3253 pkt.
DAX 13480 pkt.
CAC 6045 pkt.

W efekcie DJIA jest niespełna 5 procent od psychologicznej bariery 30000 pkt. Dotarcie przez Nasdaqa Composite do 10000 pkt. wymaga zwyżki o niespełna 10 procent. Niespełna 8 procent potrzebuje na dziś S&P500, by testować barierę 3500 pkt. W przypadku DAX-a ruch w rejon 15000 pkt. wymaga podejścia o około 15 procent i wreszcie CAC potrzebuje blisko 16 procent, by testować 7000 pkt.

W przypadku DJIA właściwie nie ma pytania, czy dotrze do 30000 pkt. w tym roku, ale jak szybko dojdzie do przekroczenia historycznego poziomu. Pozostałe średnie jawią się jako dość neutralne położone na tle kolejnych kamieni milowych w historii rynków. Nie ma jednak wątpliwości, iż zarówno Nasdaq Composite, jak i S&P500 mają już na radarach kolejne historyczne poziomy, z których ciekawiej wygląda oczywiście 10000 pkt. na Nasdaqu. W przypadku Europy odległości są większe, ale i tu zwłaszcza 15000 pkt. rynku niemieckiego nie wydaje się poza zasięgiem byków jeszcze tej hossie.

W świetle powyższego powoli warto zacząć się przyzwyczajać, iż w analizach na kolejne lata zaczną pojawiać się prognozy spotkania średnich z równymi poziomami, które same w sobie będą też wywoływały pytania o kolejne historyczne poziomy. Z obowiązku zatem odnotujmy, iż DJIA potrzebuje zwyżki o blisko 40 procent, by testować 40000 pkt., Nasdaq musi zyskać 64 procent, by dotrzeć do 15000 pkt., a S&P500 22 procent, by dotrzeć do 4000 pkt. i 53 procent, by testować 5000 pkt. W przypadku DAX-a marsz w rejon 20000 pkt. wymaga ruchu o 48 procent i wreszcie CAC potrzebuje zwyżki o 65 procent, by spotkać się z 10000 pkt.

Zwyżki z poprzedniego akapitu (w procentach) wydają się właściwie poza wyobraźnią – może poza 4000 pkt. i 22 procent w przypadku S&P500. Problem w tym, iż w pokryzysowej dekadzie rok, taki jak 2019 był jednak poprzedzony równie dobrymi odcinkami, w których indeksy potrafiły rosnąć po przeszło 20 procent. W praktyce więc spotkań średnich z kolejnymi kartami historii zwyczajnie nie daje się już wykluczyć. Kwestią czasu jest, kiedy analitycy zaczną umieszczać kolejne kamienie milowe w analizach i zaczniemy się wszyscy przyzwyczajać do pytań już nie tylko czy, ale kiedy. Ciekawostką jest to, iż dostępność ETF-ów i CFD pozwala umiejscawiać się wobec tych pytań realnymi planami inwestycyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.