Wykres dnia: poszło z dymem

We wrześniu ubiegłego roku zwróciłem uwagę czytelników na gorączkę w segmencie spółek z sektora marihuany notowanych na giełdach w Północnej Ameryce. Żartobliwie zasugerowałem, że sam fakt, że gorączka została zauważona na polskim blogu inwestycyjnym wskazuje, że hossa początkowy etap ma już za sobą.

Spojrzenie na wykres notowań kluczowych spółek z segmentu marihuany pokazuje co stało się z hossą w tym sektorze. Poniższy wykres obejmuje okres ostatnich 12 miesięcy. Pokazuje notowania pięciu spółek i popularnego ETF-u (w nawiasie podałem, w dolarach, kapitalizację dla spółek i wartość aktywów dla ETF):

 • Tilray (2,3 mld)
 • Hexo (0,58 mld)
 • Canopy Growth Corporation (7,6 mld)
 • Aurora Cannabis (3,8 mld)
 • Cronos Group (3 mld)
 • AdvisorShares Pure Cannabis ETF (46 milionów)

Za Yahoo Finance

Wykres obejmujący ostatnie 6 miesięcy jeszcze lepiej pokazuje skalę przeceny akcji spółek z sektora marihuany. Myślę, że 50% czy 70% tąpnięcia pozwalają już mówić o prawdziwej pożodze:

Za Yahoo Finance

Warto zwrócić uwagę, że najważniejsze spółki z sektora marihuany mieszczą się w segmencie spółek średnich (mid caps). Nie omawiamy w tym momencie marginesu rynku akcyjnego, spółek groszowych z notowań pozagiełdowych lecz spółki średniej wielkości z cieszącej się sporym zainteresowaniem branży. Zainteresowanie dotyczy zarówno innych firm z sektora używek jak i inwestorów na rynku finansowym. Constellation Brands (producent „piwa” Corona) czy Altria Group (producent papierosów Malboro) wydały 10-cyfrowe kwoty na zakupy udziałów w spółkach z segmentu marihuany.

Spółki z segmentu marihuany cieszyły się ogromnym zainteresowaniem inwestorów indywidualnych, zwłaszcza młodych inwestorów indywidualnych. Media biznesowe informowały w połowie 2019 roku, że Aurora Cannabis znalazła się na pierwszym miejscu na liście najbardziej popularnych spółek w portfelach klientów Robinhooda. Platforma miała wtedy 6 mln użytkowników, których średnia wieku wynosiła 32 lata. Aurora Cannabis była najchętniej trzymaną spółką w portfelach klientów Robinhooda – w połowie 2019 udało się jej zdetronizować Apple. W pierwszej „20” najbardziej popularnych spółek w portfelach klientów Robinhooda w połowie 2019 roku znalazły się jeszcze 3 inne spółki z sektora marihuany. Łącznie, ten jeden sektor stanowił 20% wszystkich spółek w czołowej „20”. Proszę zwrócić uwagę, że „najchętniej trzymana” oznacza w tym przypadku najprawdopodobniej liczbę rachunków na platformie, które posiadają akcje danej spółki a nie zagregowaną wartość wszystkich akcji danej spółki na wszystkich rachunkach na platformie.

Tak więc z bezpiecznej odległości 7000 kilometrów mogliśmy obserwować tworzenie się sporej bańki spekulacyjnej na akcjach spółek z młodego, perspektywicznego sektora i przekłucie tej bańki albo bolesną korektę w trendzie wzrostowym. Mogliśmy także oglądać wejście wielotysięcznej, a może wielomilionowej, grupy inwestorów indywidualnych na rozgorączkowany rynek. Wszystko to działo się dosłownie miesiące po bardzo podobnej sekwencji zdarzeń na rynku kryptowalut. Co więcej, nawet ta sama grupa demograficzna (młodzi mężczyźni) odegrała pierwszoplanową rolę w obydwu spekulacyjnych gorączkach. Myślę, że są to bardzo pozytywne informacje dla inwestorów bo potwierdzają tezę, że psychologia uczestników rynku zmienia się bardzo powoli co wzbudza nadzieję, że w następnych latach także będzie kreować okazje inwestycyjne.

5 Komentarzy

 1. ktos

  Troche poboczny watek nawiazujacy do jednego z poprzednich wpisów, ale patrząc na drugi wykres mamy kolejne potwierdzenie ze tickery takie jak YOLO radzą sobie lepiej 🙂

  1. xH

   niach, niach, niach :)))

  2. trystero (Post autora)

   @ ktos

   Doceniam poczucie humoru ale z obowiązku zaznaczę, że YOLO to ticker ETF-u.

 2. Paweł Cymcyk - DNA Rynków

  Zgodnie z wnioskiem to uwzględniając demografię częstość i amplituda baniek będzie spadać. Czyli mniej okazji w przyszłości 🙁

  1. _dorota

   Bańki mają więcej wspólnego z podażą pieniądza niż z demografią. Były i będą na szczęście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.