Bez większego echa przeszło wprowadzenie nowych kontraktów na indeksy na GPW. Może dlatego, że liczba notowanych i nowo wprowadzanych kontraktów jest już całkiem duża i nie jest to takie wydarzenie, jak wiele lat temu, gdy dodanie nowego kontraktu świętowaliśmy niemal szampanem.

Tym razem doszło kilka kontraktów sektorowych, z których najbardziej ekscytującym powinien być WIG.GAMES, ze względu na ogólną atmosferę wokół spółek gamingowych. W skład WIG.Games wchodzi w tej chwili pięć spółek, w czym blisko 70 procent wagi mają dwie spółki: CD Project oraz 11Bit Studios. Pierwsza z nich posiada w indeksie 39,8 procent, więc nie powinno być zaskoczeniem, że jej wykres będzie bliźniaczy do WIG.Games – i nie, nie chodzi tu o korelację.

Na wykresie widzimy zmiany wartości indeksu WIG.Games (niebieski), CD Projekt (zielony) i 11BIT Studios (pomarańczowy) w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Można się zastanawiać czy jest sens wprowadzania kontraktu na indeks, skoro na GPW notowane są już kontrakty na akcje obu tych spółek. Oba kontrakty nie znajdują się w rankingu najbardziej popularnych kontraktów akcyjnych – na CD Projekt liczba otwartych pozycji wynosi ok. 700 sztuk, na 11BIT ok. 240 szt. W porównaniu do rekordzisty, jakim jest kontrakt na akcje na JSW (LOP – ok. 8000) wygląda to blado. Naturalnie musimy pamiętać, że łaska inwestorska na pstrym koniu jeździ i przede wszystkim poszukuje zmienności. No i oczywiście nie bez znaczenia jest koszt depozytu, czyli dostępność kontraktu dla różnych grup inwestorów. Kontrakt na JSW jest maleńkim kontrakcikiem o wartości ok. 2000 złotych i depozycie rzędu 280-340 złotych.

W tabeli widzimy jak wygląda porównanie wspomnianych kontraktów.

cena mnożnik wartość kontraktu depozyt właściwy depozyt wstępny Rozpiętość zmienności instrumentu bazowego ost.6 mies. w PLN
JSW 20.3 100 2030 284 341 144-255
11BIT 357 10 3570 728 874 78-170
CDR 243 100 24300 3426 4112 480-800
WIG.GAMES 16000 1 16000 1536 1843 220-350

Choć kontrakt na 11BIT też nie jest duży, to jednak w przypadku JSW proporcja zmienności do depozytu stanowi dodatkową atrakcję. Innym kontraktom może być trudno przebić się na pozycję lidera. Nowy kontrakt (WIG.GAMES) ma jednak depozyt dwukrotnie niższy od kontraktu na CDR (a przy tym zawiera w sobie te akcje) a podobną relację zmienności do depozytu.

Czy zyska uwagę spekulantów? Dowiemy się dopiero za parę miesięcy. Naturalnie im wyższa będzie zmienność spółek gamingowych tym większa szansa, przy czym dobrze, żeby poruszały się w jednym kierunku. Z uczestnikami rynku do końca nigdy nic nie wiadomo.

Photo by Pawel Kadysz on Unsplash

1 Komentarz

  1. Paweł Cymcyk - DNA Rynków

    Chyba zabrakło wykresu? Lub u mnie się nie wyświetlił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.