Co o napięciu w sporach USA-Iran mówi rynek ropy, czuły wskaźnik wszelkich bliskowschodnich konfliktów?

Tak wygląda to na wykresie kontraktów na ropę typu Brent:

Spadki zostały zastopowane tuż na granicy bessy (20% poniżej szczytu z kwietnia), tworząc 2 dołki możliwej formacji odwrotu typu W. Rynek nie jest jednak aż tak skłonny do odwrotu jak wskazują mediowe narracje na temat konfliktu.

Atak na 2 tankowce w wykonaniu ponoć Iranu jest traktowany jako preludium do możliwej konfrontacji militarnej. Rynek ropy wcale jednak tego tak nie ocenia. Po ataku poszedł impuls wzrostowy, ale został dość szybko zgaszony. Sprzedaż nadal jest silniejsza, nie tak to zwykle wygląda, gdy na Bliskim Wschodzie się gotuje i dostawy mogą być mocno zaburzone.

Rynek póki co nadal bardziej obawia się spadku popytu na ropę z uwagi na wiszącą w powietrzu recesję, a nawet bez niej zużycie ropy w 2020 roku ma być niższe wg świeżych raportów. Na to nakłada się nadpodaż ropy amerykańskiej typu WTI. A zapowiadane przedłużenie cięć w wydobyciu przez  OPEC nie wzrusza rynku.

Ale kurs utknął co by nie mówić w strategicznym z technicznego punktu widzenia miejscu i jeśli to opcja wojenna ma wygrać wśród inwestorów to kurs ruszy w górę. Nie wygląda na zbyt skory do tego.

—Kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.