Wykres dnia: Cena kredytu w USA

Po tygodniach skupienia uwagi na wojnach celnych, technologicznych i zamieszaniu wywołanym działaniami amerykańskiego rządu na rynkach wreszcie pojawił się temat, który jest bliższy doświadczeniom inwestorów – zmiana w polityce monetarnej w USA. Naszym wykresem na niedzielę jest oczekiwana przez rynek obniżka ceny kredytu przez Rezerwę Federalną.

Na blogach bossy wiele razy wspominaliśmy, iż wszystko wskazuje na to, iż kredyt na świecie pozostanie tani do końca dekady. Nie brakowało również notek, iż w kolejne spowolnienie największe banki centralne świata wejdą z historycznie niskim poziomem stóp procentowych. Wygląda na to, iż rzeczywistość zaczyna przyznawać nam rację. Do czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zostało około 10 dni. Rynek nie oczekuje obniżki ceny kredytu – a dokładniej wycenia prawdopodobieństwo obniżki na około 20 procent – ale już oczekiwania wobec kolejnego posiedzenia FOMC zmieniły się radykalnie.

Na przełomie maja i czerwca oczekiwania wobec obniżki ceny kredytu na lipcowym posiedzeniu FOMC zostały wycenione na przeszło 50 procent i dziś wynoszą już ponad 66 procent. W istocie obraz jest jeszcze bardzie  wyraźny, gdy dołoży się wycenę prawdopodobieństwa, iż 31 lipca stopy procentowe w USA będą niższe o 50 punktów bazowych. W efekcie wyceniane prawdopodobieństwo braku obniżki ceny kredytu w USA spadło właśnie do 13 procent. Zdaniem rynku za niespełna dwa miesiące cykl w polityce monetarnej w USA ulegnie zmianie i wszystko wskazuje na to, iż zaczniemy operować w układzie, którego część graczy o krótszej obecności na rynku może nigdy nie doświadczyła.

(źródło: CME FedWatch Tool)

Stopa procentowa pozostaje jedną z najważniejszych zmiennych, które kształtują to, ile płacą obligacje, ile płacą – czy też ile się na nich traci – konta oszczędnościowe. Jeśli rysujący się na horyzoncie trend obniżek ceny kredytu z USA przesączy się na inne gospodarki, właściwie żaden segment rynkowego krajobrazu nie pozostanie poza strefą rażenia. Trzeba będzie zmienić podejście do funduszy rynku pieniężnego, do oczekiwań inflacyjnych, do kondycji spółek finansowych, nie wspominając już o perspektywach gospodarczych, dla których obniżki ceny kredytu – zwłaszcza w krótkiej perspektywie – nie są dobrą wiadomością. W skrócie rzecz ujmując idzie zmiana, jakiej nie widzieliśmy chyba od dekady.

2 Komentarzy

  1. zebra

    Panie Adamie a co to może oznaczać dla giełdy amerykańskiej i dla polskiej?

  2. Adam Stańczak

    Moim zdaniem kluczem jest pytanie o recesję. Jak będzie recesja, to bessy niezależnie od tego, co zrobi Fed i trzeba będzie liczyć się z koniecznością ucieczki z rynku. Jak nie będzie recesji, to dalsze spadki będą tylko korektą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.