Trzeba wiedzieć kiedy wyjść

 1. Zamykaj pozycję, jeśli przeczą jej powstające formacje lub zachowanie rynku, nawet jeśli poziom obrony nie zostanie jeszcze osiągnięty. Postaw sobie pytanie: „Jaką pozycję zająłbym na takim rynku?”. Jeśli nie byłaby to taka pozycja, jaką zajmujesz, wychodź! Jeśli przeciwne wskazania są bardzo silne, to nawet odwróć pozycję.

 2. Zawsze zamykaj pozycję, jeśli pierwotna przesłanka do jej otwarcia upadła.

To dwie zasady wymienione w sekcji „Zamykanie pozycji i kontrola ryzyka” przez Jacka Schwagera, w jego Analizie technicznej rynków terminowych. W zasadzie kończą one mój eksperyment w czasie rzeczywistym rozpoczęty przed dwoma tygodniami, w chwili gdy na wykresie powstała atrakcyjna formacja techniczna. Dla zwolenników tezy, „AT nie działa” będzie potwierdzeniem tej tezy. Dla tych, którzy formacje, czy ogólne zasady AT stosują w swoim podejściu nie będzie to niczym zaskakującym.

Co w zasadzie przez te dwa tygodnie się wydarzyło? Wiele zależy od szczegółów strategii. Tak jak pisałem w pierwszym wpisie z tego cyklu, w chwili gdy formuje się atrakcyjna dla nas formacja, należy ustawić zasady dalszego postępowania. Czy wchodzimy w chwili wybicia, czy też próbujemy być nieco szybsi od rynku; czy stawiamy stop wąski, np. wynikający z formacji, czy też szerszy, uwzględniający zmienność i możliwe inne wahnięcia. W chwili, gdy stop zostanie aktywowany, a obraz techniczny nie ulega wyraźnej zmianie, kolejne decyzje to, kiedy i czy w ogóle, wrócić ponownie na rynek.

WIG20

W tym konkretnym przypadku spekulant korzystający z relatywnie wąskich stopów mógłby dwukrotnie opuścić rynek ze stratą. Z kolei trader o nieco szerszych stopach, prawdopodobnie doświadczyłby jednej większej straty (w sumie ich wysokość w jednym i drugim przypadku mogłaby być podobna).

Do wybicia dołem nie doszło. Rynek rośnie dość wyraźnie od dwóch dni, przy zwiększonych obrotach. Krótka i wąska korekta (potencjalnie w połowie ruchu) przestała być krótka i wąska, stąd zgodnie z zaleceniem Schwagera (i wielu innych), czas zamknąć i przestać myśleć o niej w kategoriach „a może”.

W tym wypadku mamy do czynienia z kolejnym elementem tradingu. Przyzwyczajanie się do własnej opinii, a często również do własnej pozycji. To w takich momentach jak ten, wiele osób pozostawia otwartą pozycję, w nadziei, że jednak coś z niej wyjdzie. Zwróćmy uwagę na tło, jakim jest choćby słabnący rynek amerykański. To jest wystarczający powód dla zbudowania sobie narracji „przecież nie będziemy rośli, gdy w USA spada”. No cóż narracje są fajne, niestety mogą prowadzić do poważnych kłopotów, gdy w nie uwierzymy. Zaczniemy szczegółowo sobie samemu tłumaczyć i wynajdywać powody, do tego by utrzymywać otwartą (i tracącą) pozycję, zamiast pogodzić się z faktami. A te są proste – nasze pierwotne założenia się nie spełniły. Bez względu na to, czy będą to założenia płynące z wykresu, analizy fundamentalnej, oceny makro, czy płynące z kosmosu.

[Photo by Franck V. on Unsplash]

2 Komentarzy

 1. pit

  … i zapisujemy w kajecie

  NIGDY nie sprzedajemy na wsparciu

  i podkreślamy wężykiem,wężykiem… 🙂

 2. xXx

  Teraz dopiero bylby dobry moment na krotka pozycje s 2230

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.