Nowy ETF na pokładzie: BETA ETF WIG20TR

Oby była to jaskółka pożądanych zmian – na GPW od 7 stycznia 2019 powiększyły się możliwości taniego indeksowania, czyli naśladowania indeksu WIG20 za pomocą ETFów.

Dla przypomnienia: ETF to forma funduszu inwestycyjnego, który wszystkie środki inwestuje w sposób pasywny i automatyczny na dedykowanym rynku. Pozwala to w najprostszy i najtańszy sposób na posiadanie za jednym zamachem w portfelu ekspozycji na wszystkie papiery wchodzące w skład indeksu: giełdowego, sektorowego, surowcowego, albo skrojonego pod wybrany cel (np. wszystkie spółki odpowiedzialne społecznie, albo inwestujące w branży hazardowej).

FUNDUSZE ETF W PIGUŁCE

Taki ETF cechuje kilka atutów w stosunku do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, między innymi:

– jest notowany na giełdzie w systemie ciągłym, więc mamy dostęp do jego wycen przez całą sesję, a nie tylko raz dziennie po zamknięciu rynku,

– można go w czasie rzeczywistym kupować i sprzedawać na giełdzie, podczas gdy na tradycyjne fundusze trzeba składać zlecenie realizowane raz dziennie z opóźnieniem 1-3 dni,

– pobierana jest dużo niższa opłata za zarządzanie,

– zależnie od ilość instrumentów objętych indeksem, który ETF odwzorowuje, dywersyfikacja środków jest znacząco szersza (nawet kilkaset akcji w jednej jednostce ETFa),

– dość często można zajmować na nim krótką pozycję na spadki,

– wiemy czego się spodziewać, gdyż ETF w miarę wiernie naśladuje stopy zwrotu instrumentu, któremu jest dedykowany (po odjęciu opłat za zarządzanie).

uniezależniamy się od ewentualnych błędów zarządzających w selekcji akcji i czasu ich kupna/sprzedaży.

Owe zalety spowodowały masowe ruchy kapitałów na światowych rynkach. Inwestorzy przesuwają co miesiąc miliardy dolarów z tradycyjnych funduszy inwestycyjnych do ETFów (a także pasywnych funduszy indeksowych, które spełniają podobny cel). W ten sposób łatwo uzyskuje się tanim kosztem odwzorowanie dziesiątków papierów wartościowych. Dodatkową dywersyfikację środków zapewnia łączenie kilku różnorodnych ETFów w portfelu (np. ETF na lokalny rynek, na rynek zagraniczny i na surowce). Można również ETFami spekulować, co od lat robią algorytmy handlujące na giełdach.

Możliwości tego rodzaju inwestowania u nas są nadal skromne, do tej pory w zasadzie mieliśmy w ofercie 3 ETFy firmy Lyxor, dostępne w notowaniach na GPW: na indeks WIG20, DAX i S&P500.

NOWY ETF na WIG20

Kolejnym, nowym ETFem notowanym na GPW jest właśnie BETA ETF WG20TR. Choć dodajmy, że DM BOŚ oferuje od dawna także możliwość inwestowania w dużo większą paletę ETFów, tyle że zagranicznych:

http://bossa.pl/edukacja/rynki-zagraniczne/etf/

BETA WIG20TR został dedykowany, jak nazwa zresztą wskazuje, indeksowi WIG20TR. Indeks ten różni się od zwykłego WIG20 tym, że poza zmianami wartości 20 największych spółek zawiera w sobie również wypłacane przez nie dywidendy oraz prawa poboru. A w takim razie dużo realniej odzwierciedla zmiany w portfelu inwestorów posiadających akcje objęte owym indeksem.

W historii blogów pisaliśmy o WIG20TR z uwzględnieniem kilku ciekawostek.

ETF ten jest wprowadzony przez AGIO FUNDS, wszelkie dokumenty o specyfikacji, ryzyku itd. można znaleźć na -> stronie emitenta.

W odróżnieniu od notowanego od lat ETFa luksemburskiej firmy Lyxor, ten wprowadzony przez AGIO FUNDS jest oparty w całości o polskie prawo i podlega nadzorowi KNF.

Druga różnica tkwi w konstrukcji. BETA ETF WIG20TR inwestuje środki bezpośrednio w akcje spółek WIG20, podczas gdy dotychczas notowana luksemburska wersja stanowiła syntetyczną formę odwzorowania naszego indeksu blue chipów. Akcje w nowym BETA ETF WIG20TR muszą stanowić przy tym minimum 75% wartości funduszu, resztę mogą dopełniać kontrakty terminowe na WIG20, co ułatwi elastyczniejsze zarządzanie.

A opłata za owo zarządzanie wyniesie maksymalnie do 0,5% rocznie (obecnie 0,4%). Do tego dochodzi prowizja brokerska za nabycie i sprzedaż. W DM BOŚ obecnie wynosi ona w promocji 0,1% do końca marca 2019 (min 5 zł):

http://bossa.pl/oferta/gielda/oplaty/

Uwaga! Notowania BETA ETF WIG20TR kończą się o innej porze niż inne certyfikaty. Zamknięcie następuje o 17:02, a o 17:05 dogrywka!

Wprawdzie ETF jest notowany na GPW od poniedziałku 7 stycznia 2019, ale wyceny funduszu pojawiły się na jego stronie już kilka dni wcześniej. Sugerowany przez emitenta horyzont inwestycyjny to 3-5 lat. ETF jest przeznaczony zarówno dla inwestorów indywidulanych jak i instytucjonalnych.

Płynność na  rynku BETA ETF WIG20TR

Animatorem rynku dla BETA ETF WIG20TR jest gospodarz naszych blogów, czyli DM BOŚ. Regulaminy GPW zobowiązują animatorów do określonych zachowań w zakresie wystawianych po stronie kupna i sprzedaży ofert, ale postanowiłem zasięgnąć szczegółowszych informacji u źródła. Udało się więc szybko odpytać bossowego animatora odpowiedzialnego za ten instrument.

Oto czego się dowiedziałem:

– Stara się być cały czas w karnecie na warunkach na jakie pozwoli rynek,

– w tej chwili łączna oferta opiewać będzie na minimum 400 tysięcy zł,

– mniejsza oferta na 100 tysięcy zł. widoczna będzie na spreadzie 0,04, a większa – na 300 tysięcy – na spreadzie 0,1 i tego ma zamiar się trzymać przez pierwsze dni animacji,

– jeżeli wszystko będzie OK, to taki rozkład ofert już pozostanie, oczywiście w newralgicznych momentach spready będą rozszerzane,

– ma możliwość zabezpieczenia się zarówno kontraktami, jak i koszykiem akcji,

– ma możliwość krótkiej sprzedaży w danym dniu i jeszcze w tym samym dniu może wykreować dowolna ilość certyfikatów, tak żeby w dniu rozliczenia bilans wychodził na zero; jednakże może to zrobić jedynie do końca trwania sesji, po której zapis będzie dotyczył już dnia następnego.

– cel jest taki żeby ten instrument był przede wszystkim bardzo płynny, ale przy okazji ułatwia to instytucjom codzienną wycenę

Jak szybko przeliczyliśmy spread wielkości 0,04 to ok. 0,1%, a więc bardzo dobra płynność się zapowiada, lepsza niż na poprzednim ETFie WIG20L.

Poza tym skierowaliśmy też kilka pytań do emitenta ETFa. Odpowiedzi przekażemy w kolejnym wpisie (prawdopodobnie jutro).

P.S. Ponieważ występuje potencjalny konflikt interesów, informuję, że posiadam jednostki BETA ETF WIG20TR na moim rachunku IKE. Zamierzam nadal go pasywnie kupować za pomocą automatycznej strategii DCA, czyli nabywać więcej jednostek gdy kurs spada, mniej gdy rośnie, ale bez dokonywania jakichkolwiek analiz. Zresztą strategii systematycznego wykorzystania funduszy typu ETF jest dużo więcej, o czym zresztą sam pisałem w kilku specjalnych biuletynach dostępnych na stronie https://strategie.bossafund.pl/ 

—kat—

Znajdziecie nas na Twitterze: @BlogiBossaPl

Blogi biorą udział w głosowaniu na najlepszy blog 2018 r w ramach https://konkurs.investcuffs.pl/. Z góry dziękujemy za docenienie skali wiedzy, którą na naszych blogach prezentujemy!

6 Komentarzy

 1. Łukasz

  Aktualnie promocyjna prowizja na ten ETF wynosi 0,10% – do końca marca 2019 r. (lub minimum 5 zł). Potem 0,25%.

 2. Deo Gratias

  No to jest nas dwóch z tym papierem w IKE 🙂

 3. Zbigniew

  Pytanie trochę nie na temat. Pytanie dotyczy funduszy indeksowych w Polsce.
  Za granicą można spotkać fundusze indeksowe, które naśladują indeksy cenowe lub indeksy total return. W przypadku tych pierwszych dywidendy są zazwyczaj traktowane na dwa sposoby. Albo są wypłacane bezpośrednio udziałowcom funduszu albo za dywidendy są dokupowane udziałowcowi nowe jednostki funduszu.
  Co ciekawe w Polsce w przypadku funduszy indeksowych pojawił się nowy twór czyli fundusze które naśladują indeks cenowy a dywidendy dokładają do wyceny jednostki funduszu. Wydaje się to postępowaniem nielogicznym. Czy ktoś z Państwa miałby jakieś przemyślenia w tej materii ?

  1. Tomasz Symonowicz (Post autora)

   Dlaczego uważasz to za nielogiczne?

   1. Zbigniew

    Nadrzędnym celem funduszu indeksowego jest naśladowanie indeksu. W rozważanym przypadku jest to indeks cenowy bez dywidend. Tracking error jest niemile widziany, zarówno w górę jak i w dół. Dorzucanie dywidend do wyceny jednostki funduszu prowadzi do powstania tracking error w górę na stałe. Zatem zarządzający może czuć pokusę zlikwidowania tracking error w kolejnych okresach a to będzie równoważne z unicestwieniem dopisanych dywidend. Można zatem przypuszczać, że dywidendy wypłacane w podany sposób stanowią celową strategię funduszu by nimi finansować niektóre koszty funduszu.
    Hipotetycznie jeśli udziałowiec takiego funduszu zapyta za kilka lat „gdzie są moje dywidendy” to zarządzający funduszem odpowie „nie ma, przecież w prospekcie emisyjnym napisaliśmy że celem funduszu jest wierne naśladowanie indeksu cenowego i to robimy”.

    1. janw

     Powodem jest uniknięcie podwójnego opodatkowania dywidendy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.