Wykres dnia: sesje gwałtownych spadków

Wydarzeniem minionego tygodnia na rynkach akcyjnych była środowa sesja na amerykańskich giełdach, która zakończyła się ponad 3% spadkiem S&P 500 i ponad 4% spadkiem Nasdaq. To były największe spadki na rynku w USA od lutego.

Z punktu widzenia polskiego inwestora, przyzwyczajonego do słabości rynku akcyjnego, w minionym tygodniu nie wydarzyło się na parkiecie nic szczególnego. Na inwestorach w USA gwałtowna przecena wywarła chyba większe wrażenie i po raz kolejny wzbudziła dyskusję o ryzyku większej korekty lub bessy. Ta dyskusja ma znaczenie dla polskich inwestorów bo trudno sobie wyobrazić by zmiana sytuacji w USA nie odbiła się na giełdzie w Warszawie.

Moim zdaniem przecena ze środy to dobry pretekst by przyjrzeć się bliżej sesjom gwałtownych spadków. Tym bardziej, że postrzeganie tego zagadnienia jest poważnie skrzywione przez krzykliwe teksty o tym jak uniknięcie 10 czy 20 największych dziennych przecen mogłoby dramatycznie poprawić wyniki inwestycyjne. Uzupełnieniem wspomnianych tekstów są artykuły o tym jak przegapienie 10 czy 20 największych dziennych zwyżek mogłoby dramatycznie popsuć wyniki inwestycyjne.

Wpływ największych dziennych przecen i zwyżek na wyniki inwestycyjne to jedne z najmniej użytecznych giełdowych danych. Po pierwsze dlatego, że nikt nawet nie zbliżył się do opracowania narzędzia skutecznie identyfikującego tego typu sesje. Po drugie sesje największych spadków i największych wzrostów często występują obok siebie i unikanie tych pierwszych oznaczałoby zapewne także unikanie tych drugich.

Sesje silnych spadków i silnych wzrostów nie tylko występują obok siebie. Mają także tendencję do występowania w czasie korekt i rynków niedźwiedzia. Wiąże się to z faktem, że korektom i bessom towarzyszy wzrost zmienności.

Na ten fakt zwrócił uwagę Ben Carlson. Od 1928 roku na indeksie S&P 500 wystąpiło 325 sesji z przeceną większą niż 3%. W 4 przypadkach na 5 te sesje występowały albo w czasie bessy albo dwucyfrowej korekty. W przypadku sesji giełdowych ze wzrostem większym niż 3% około połowa wystąpiła w czasie rynków niedźwiedzia lub dwucyfrowych korekt.

Tabela dnia pokazuje zestawienie występowania sesji gwałtownych przecen na amerykańskim rynku akcyjnym:

Za Ben Carlson

Na prezentowane zestawienie wpływ miał Wielki Kryzys ale pominięcie tego okresu (1929-1938) nie zmieni wymowy danych: po 1938 71% sesji z przeceną większą niż 3% występowało w okresie rynków niedźwiedzia lub dwucyfrowych korekt.

Należy jednak podkreślić, że pojawienie się na rynku opisywanej wyżej zmienności nie może być interpretowane jako pewny sygnał odwrócenia trendu. Od dołka bessy w marcu 2009 indeks S&P zanotował już 20 sesji gwałtownych spadków.

Moim zdaniem sesje gwałtownych przecen istotnie utrudniają inwestorom przetrwanie rynkowych obsunięć. Gwałtowne dzienne spadki są sygnałem wyraźnym i niosącym silny negatywny ładunek emocjonalny. Mogą prowokować inwestorów do podejmowania determinowanych strachem decyzji inwestycyjnych.

Występujące w czasie korekt i rynków niedźwiedzia sesje gwałtownych przecen mogą łamać dyscyplinę inwestora i zmuszać go do porzucenia obranego wcześniej planu. Moim zdaniem jest sporo sensu w rozumowaniu, że jeśli sesje kilkuprocentowych przecen odbijają się skrajnie negatywnie na emocjach inwestora to najprawdopodobniej ma zbyt wysoką ekspozycję na rynek akcyjny w stosunku do swojego progu bólu. Ten rozdźwięk może skończyć się kosztowną kapitulacją gdy właściwy rynek niedźwiedzia w końcu nadejdzie.

1 Komentarz

  1. Deo Gratias

    Rynki niedźwiedzia trwają znacząco krócej niż rynki byka. Nie rozumiem czemu sie nimi tak wszyscy ekscytujemy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.