Oficjalnie od poniedziałku 24 września 2018 roku dostaliśmy się do grona rynków rozwiniętych. Już nie rozwijamy się tylko się rozwinęliśmy. Zgodnie z klasyfikacją FTSE Russel na liście tej znaleźliśmy się już rok temu, ale dopiero teraz towarzyszyły temu prawdziwe fajerwerki.

Wystarczy zresztą spojrzeć na wyniki wyszukiwarki:

Oczywiście możemy być dumni. Tylko czy ta data coś zmieniła? Daty graniczne mają to do siebie, że… właściwie niewiele zmieniają. No może poza „osiemnastką”, bo wtedy oficjalnie możemy już kupić alkohol w sklepie. Ale zwykle i przekroczenie dwudziestki, trzydziestki, czterdziestki, pięćdziesiątki i dalszych, nic w zasadzie nie zmienia. Przynajmniej w życiu większości ludzi, ale może w przypadku krajów jest inaczej.

Obserwatorzy rynków snuli marzenia o napływie kapitału, o tym, że wreszcie coś się na naszej giełdzie wydarzy. I faktycznie w piątek 21 września, czyli sesję przed historycznym awansem obroty były na takim poziomie, jakiego nikt nie pamięta. Ale już dzień, dwa, trzy później wszystko wróciło do normy. Trochę tak, jakby odbyła się wówczas gigantyczna impreza świętująca to wydarzenie, ale po wszystkim po prostu wracamy do normalności.

Bez wątpienia awans, prestiż, inna liga, dla niektórych lepiej być maluchem wśród wielkich, choć nie wiem czemu.

Ale z ciekawości spojrzałem co działo się z rynkami akcji w krajach, które dostąpiły podobnego zaszczytu jak Polska. Były to kolejno – Grecja (2.01.2001), Izrael (22.09.2008) oraz Korea Południowa (21.09.2009).

Na wykresach poniżej pokazuję indeks akcji każdego z tych krajów w okresie rok przed i rok po przyjęciu do grona krajów rozwiniętych. Czyli ten najważniejszy punkt znajduje się dokładnie w połowie wykresu. Dodatkowo dla porównania umieściłem tam wykres indeksu S&P500 (czarna linia).

[poszarpany wykres indeksu giełdy izraelskiej jest pewnie konsekwencją danych, ale w tym wypadku znaczenie ma ogólny trend]

 

Jakieś wnioski? Refleksje? Uwielbiam zostawiać czytelników samych z pytaniami. Więc i tym razem będzie podobnie.

Na koniec jeszcze jeden wykres. Rozpoczynający się w marcu 2016. Wówczas Grecja po piętnastu latach wróciła ponownie do grona krajów rozwijających się (Advanced Emerging). Nic nie jest dane na zawsze.

4 Komentarzy

 1. Marcin

  Panie Grzegorzu, Święta idą, może pokusi się Pan o jakieś książkowe inspiracje? 😉

 2. GZalewski

  Po nierynkowe inpiracje zapraszam na speculatio.pl. Te rynkowe na bieżąco będę starał się wrzucać.

 3. _dorota

  Jesteśmy rozwinięci, ale specyficznie.

  "Nacjonalizacja tranzytowa" czyli państwo mafijne na przykładzie "repolonizacji" kolejki na Kasprowy Wierch.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24056027,jak-pis-wjechal-na-kasprowy-wierch.html?disableRedirects=true#s=BoxWyboImg2

  No i teraz zastanówmy się, jak będzie wyglądała rozmowa z potencjalnymi inwestorami zagranicznymi. Którzy przecież doskonale orientują się w tych rzeczach.

  Konkluzja: nie ma "rozwinięci", kiedy państwo staje się mafijne. Konkluzja 2.: zaczynamy coraz bardziej przypominać schyłkową sanację. Przypominam sobie tę anegdotę z XX-lecia międzywojennego o oferowaniu niedoszłym pożyczkodawcom preferencyjnego zabezpieczenia rzeczowego (kosztem innych podmiotów).

  1. GZalewski

   no właśnie. Pamiętasz to co pisał Jaroszewicz o wiarygodności rządu:
   https://blogi.bossa.pl/2015/02/26/do-refleksji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.