Wykres dnia: Wall Street vs reszta świata

W poniedziałek rynki ruszą do gry w nowym i jednocześnie finałowym kwartale roku. Historycznie rzecz biorąc słuszne są oczekiwania, iż światowe giełdy będą szukały zwyżek. Pytanie, na kogo postawić na ostatnie prostej? Naszym wykresem na niedzielę jest ucieczka Wall Street, która otwiera szansę reszcie świata.

Poniższy wykres prezentuje dywergencję, jaka pojawiła się w zachowaniu rynku amerykańskiego – utożsamionego na potrzeby notki z indeksem S&P500 – z koszykiem iShares MSCI World ETF w perspektywie year-to-date. Jak widać poważne rozejście pojawia się w ostatnim kwartale, w którym Wall Street uciekła reszcie świata oddalając się w optymizmie. W efekcie tegoroczna zmiana np. niemieckiego DAX-a wynosi -5,2 procent, gdy DJIA rośnie o 7 procent. Pytanie, które zadają sobie inwestorzy sprowadza się teraz do alternatywny: czy Wall Street wejdzie w fazę konsolidacji i pozwoli dogonić się reszcie świata, czy może jednak to Wall Street poszuka korekty i wróci do średniej światowej. Osobiście skłaniałbym się do scenariusza, iż na ostatniej prostej inwestorzy będą raczej kupowali wygranych niż przegranych, ale relatywnie słabsza postawia świata sprzyja mojemu zamiłowaniu do kupowania na korektach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.