Strategia ORB dla day- i swing-tradingu

Ten wpis rodził się latami i dopiero zbieg kilku okoliczności dał mu życie.

Zacznijmy od początku, a więc od pojęć, czyli co oznacza ORB?

To od angielskiego Open Range Breakout. Wiele z tradingowych nazw nie ma polskich odpowiedników, tłumacząc tutaj wprost mamy: Wybicie z Zakresu od Otwarcia. Istnieje pokrewna technika, którą 2 dekady temu propagował Paweł Rejczak publikując sygnały systemu, który nazywaliśmy Wybicie z Progu Zmienności (ang. Volatility Breakout). ORB obejmuje nieco szerszy wachlarz technik, w tym wybicie ze zmienności, dlatego tę nazwę i w takim oryginalnym skrócie będę promował.

Wielu top traderów skutecznie używa lub używało tego rodzaju strategii w różnej formie. Larry Williams wygrał Mistrzostwa Świata Spekulacji dzięki niej, propagowali ją Murray Ruggiero czy Linda Raschke, Toby Crabel napisał o niej książkę. Ja po raz pierwszy o ORB w formie day tradingowej przeczytałem również jakieś 2 dekady temu i była to strategia przeznaczona dla kontraktów terminowych, ale nie stałem się specjalnie do niej przekonany, aż do teraz.

Moje o niej pojęcie zmieniła pewna grupa zagranicznych traderów, którzy z ORB w wersji daytradingowej uczynili sztukę, używając przede wszystkim do spekulacji akcjami amerykańskimi. Odkryłem dzięki nim kilka ciekawych sztuczek, z których część chciałbym zostawić tu na blogu.

Zacznijmy od podstaw.

Samo wejście na pozycję jest banalne. Największa tajemnica tkwi jak zwykle w zarządzaniu ryzykiem na szereg sposobów oraz w niezliczonej ilości modyfikacji.

Punktem wyjścia jest poziom otwarcia każdej nowej sesji, który staje się łatwym i oczywistym, a przy tym bardzo istotnym dla wielu traderów obiektem odniesienia. Przez kolejne kilkanaście minut realizowane są pierwsze zlecenia wynikające z sesji poprzedniej (w tym stop-lossy i margin calle), ustawiają się systemy transakcyjne, dyskontowane są newsy z nocy, dyskontuje się wreszcie samo otwarcie (szczególnie luki), najwięksi gracze zaczynają pokazywać swoje intencje itd. To co w tym czasie się dzieje tworzy na wykresie pewien Zakres, rozpościerający się powyżej i poniżej poziomu otwarcia. Gdy pierwszy kurz opadnie, wchodzimy do gry naszym ORB.

Interesujący nas Zakres pokazuje świeczka utworzona po otwarciu w dowolnym oknie czasowym. Na przykład minimum i maksimum z pierwszych 15 minut definiuje ów Zakres wokół otwarcia w takim właśnie oknie czasowym.

Sprawa z otwarciem pozycji jest prosta i polega na polowaniu na kupno (długą pozycją) jeśli kurs wybija się ponad maksimum naszego zakresu, albo pozycji krótkiej (short selling), jeśli kurs schodzi poniżej minimum naszego zakresu.

Ustalenie okna czasowego dla Zakresu to pierwsza tajemnica tej strategii, każdy instrument ma swoją dynamikę i inny Zakres. Wspominani na wstępie traderzy używali Zakresu 5 minutowego na akcjach, co było dla mnie nieco zdumiewające, ale zrozumiałem ich podejście po wielu obserwacjach.

Wybrałem tutaj dla ilustracji przykład naszych kontraktów FW20, ponieważ na wielu akcjach polskich nie sposób zagrać ze względu na płynność. Proszę więc spojrzeć na poniższy wykres i sprawa stanie się jaśniejsza:

Wybrany Zakres to 30 minut, ale nie jest to twarda i ostateczna decyzja, każdy może wybrać swoje okno czasowe, chociaż te poniżej 10 minut uznałem za mało efektywne.

Do minimum i maksimum Zakresu proponuję dodać 2-3 tiki na otwarcie pozycji wybiciem, zaznaczyłem te poziomy po pierwszej świeczce na wykresie tworzącej Zakres podczas 3 kolejnych sesji. Po tym, gdy nastąpiło wybicie, poziom przeciwnej strony zakresy staje się miejscem ustawienia stopa obronnego czyli stop-lossa.

Jeśli pozycja rozwija się pozytywnie, na koniec sesji zamyka się ją w oryginale. Ale nie stoi nic na przeszkodzie przetrzymać ją kolejne dni jeśli zysk rośnie.

Wybrałem proste i oczywiste przykłady, ale wiele sesji właśnie tak właśnie wygląda. Po pierwszej przygrywce rynek wybiera kierunek i stara się go utrzymywać do zamknięcia. Wiadomo jednak, że są sesje, gdy rynek potrafi zawrócić i zmienić trend na przeciwny. W tym celu powstał cały arsenał sztuczek do gry. Najważniejsze, że mamy jakiś logiczny punkt zaczepienia i rozumiemy jak działa z punktu widzenia geometrii oraz przepływu zleceń i nastrojów inwestorów. Co można zrobić z tym dalej nadaje się na solidną książkę. Ja pokażę najważniejsze momenty, na które można się natknąć w tego rodzaju tradingu.

CDN

—kat—-

1 Komentarz

  1. Damian

    Czekam z niecierpliwoscia. Dobry temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.