Wykres dnia: Rekord hossy na Wall Street vs bessa na rynkach wschodzących

Powoli na giełdach przychodzi moment, w którym Wall Street ustanowi nowy rekord długości hossy. Rynkowi statystycy policzyli, iż w najbliższą środę hossa rozpoczęta w 2009 roku wejdzie w 114 miesiąc i stanie się dłuższa od poprzedniej, najdłuższej w historii, trwającej 113 miesięcy. Równolegle rynki wschodzące znalazły się poniżej progu bessy. Naszym wykresem na niedzielę jest  iShares MSCI Emerging Markets ETF, który w zakończonym tygodniu oddalił się na więcej niż 20 procent od styczniowego szczytu i znalazł w tzw. technicznej bessie.

Bez wątpienia przyczyny tąpnięcia na rynkach wschodzących trzeba szukać w tureckim zamieszaniu, które położyło się cieniem na wszystkich rynkach wschodzących. Bykom nie pomaga też umacniający się dolar, który osłabiając inne waluty i podkreślając awersję do ryzyka odciąga kapitał z rynków wschodzących. Roczny wykres koszyka EEM wygląda źle – trend jest trudny do zakwestionowania –  i trudno na nim szukać optymizmu. Z drugiej strony skrajnie rozejście nastrojów pomiędzy Wall Street i innymi giełdami – konkurencję o kapitał przegrywają też rynki europejskie – każe zadać pytania, jak długo Wall Street może maszerować na północ w oderwaniu od świata lub jak długo świat może ignorować hossę na Wall Street. W krótkim okresie bykom w USA pomagają obniżki podatków i ich wpływ na koniunkturę, ale w dłuższym należy oczekiwać bardziej synchronizowanego zachowania giełd światowych. Odważę się na niepopularną dziś tezę, iż przy kontynuacji rynku byka na Wall Street, słabsi i tańsi – a więc rynki wschodzące – będą mieli swoją szansę.

7 Komentarzy

 1. zebra

  Uważa Pan że hossa bedzie w Usa kontynuowana pomimo zbliżającego sie spowolnienia i szczytu koniuktury w USA?

 2. Adam Stańczak

  @ zebra

  Pytanie o bessę jest pytaniem o recesję. Bez recesji oczekiwałbym raczej korekt. Nawet jeśli dynamika PKB nie będzie tak wysoka, jak w 2018 roku, to jeszcze nie znaczy, że będzie recesja. To samo można mówić o dynamice zysków spółek. Kolejną sprawą jest utrzymanie – a nawet powiększenie – puli skupu akcji przez spółki, któremu sprzyja obniżka podatków. Spółki mogą w kolejnych kwartałach nie powtórzyć dynamiki zysków, ale będą miały środki na skup akcji. Myślę, że prognozowanie w USA recesji i bessy dzisiaj jest jednak przedwczesne. Zawsze można to robić, ale w danych nie widać jeszcze wielu zmiennych.

 3. zebra

  Panie Adamie a jakie ma Pan prognozy na najbliższe miesiace dla giełdy czy najgorsze Już minęło?

 4. Adam Stańczak

  Kolejne tygodnie WIG20, Europa i Wall Street raczej w trendach bocznych. Na jesieni szukamy sygnałów, czy jest przestrzeń pod wzrostową rozgrywkę w końcówce roku.

 5. zebra

  Dzięki za opinię.Pozdrawiam.

 6. zebra

  Trump znowu marudzi na temat dolara nie znudzi sie mu,dalej Pan utrzymuje dlugie na dolara ,ciekawe czy ten rok zamknie z poziomem powyzej 3.8:-)

 7. Adam Stańczak

  Mój cel USDPLN na ten rok (3,83) został zrealizowany 15 sierpnia. Na płytkim rynku i pod nieobecność polskiego rynku, ale został.

  A Trump nie ma grama kontroli nad dolarem. Szczerze mówiąc całkowicie ignorują jego biegunkę medialną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.