Zarabianie podczas snu, część 6

Jeśli kogoś ciekawi jak w różnych wariantach zachowuje się indeks DAX podczas regularnej sesji i w przerwie między sesjami, to ten wpis właśnie o tym traktuje.

Aby ułatwić porównania i bez trudu objąć wszystkie te statystyczne zależności, zrobiłem dokładnie takie same testy na danych historycznych indeksu DAX od 1995 roku do dziś, jakie robiłem w poprzednich wpisach z tego cyklu na innych indeksach.

TEST 1: Noc kontra sesja, bez żadnych filtrów dodatkowych.

I tu jak zwykle mamy 2 warianty.

Wariant 1/ Sesja

Na otwarciu kupujemy indeks.

Pozycję zamykamy na koniec tej samej sesji co jej otwarcie.

Wariant 2/ Noc

Na zamknięciu sesji kupujemy indeks.

Pozycję zamykamy na otwarcie kolejnej sesji.

Każdorazowo inwestujemy w tym teście 100% kapitału przeznaczonego na grę. Nie uwzględniam prowizji ani poślizgów. Tak wygląda przebieg krzywych kapitału hipotetycznej owej inwestycji:

Niebieska krzywa to skumulowany wynik strategii, w której kupujemy indeks jedynie na czas sesji (wariant 1). Marnie to wygląda. Różnice między otwarciem i zamknięciem są w swej masie ujemne, co dało łączną stratę -61%.  To całkowite przeciwieństwo zachowań indeksu S&P 500, prezentowanego przeze mnie w poprzednim wpisie, który podczas sesji hula niczym halny.

Czerwona krzywa to skumulowany wynik strategii, w której kupujemy indeks zawsze na zamknięciu każdej sesji giełdowej i likwidujemy pozycję na otwarciu kolejnej sesji (trzymamy przez noc). Łącznie +1429%. Nie warto więc w dzień się męczyć, teoretycznie ponownie zarabiamy śpiąc.

Przypomnę wszystkim tradującym pewną istotną kwestię, bo padała on już w kilku dawniejszych testach (np. luk), a mimo to jest ignorowana:

Poziomy otwarcia i zamknięcia sesji na indeksie DAX (ale i wszystkich innych indeksach) nie są takie same jak w przypadku „indeksów” udostępnianych na platformach forexowych, lub dokładniej rzecz ujmując – na platformach z kontraktami CFD. Na tych platformach notowane są instrumenty odwzorowujące kontrakty terminowe na DAX, a nie indeks. W związku z czym wyniki testów tych kontraktów z całą pewnością będą inne niż prezentowane tutaj statystyki dla samego indeksu. W przyszłości pokażę te różnice. Aczkolwiek pochodne są silnie związane z samym indeksem, więc pokazane tutaj statystyki mogą być w jakiejś mierze pomocne w tradingu, np. jako podpowiedź w kwestii prawdopodobieństwa kierunku ruchu podczas sesji.

***

TEST 2: Noc kontra sesja, z użyciem filtra wzrostu.

I tu jak zwykle mamy 2 warianty.

Wariant 1/ Sesja

Jeżeli otwarcie dzisiaj wypada wyżej niż zamknięcie sesji poprzedniej, to wtedy i tylko wtedy na otwarciu dziś kupujemy indeks.

Pozycję zamykamy na koniec tej samej sesji co jej otwarcie.

Wariant 2/ Noc

Jeżeli zamknięcie dzisiaj wypada wyżej niż otwarcie sesji dzisiaj, to wtedy i tylko wtedy na zamknięciu dziś kupujemy indeks.

Pozycję trzymamy przez noc i zamykamy na otwarcie kolejnej sesji.

Wykres pokazujący krzywe kapitału w obu wariantach testu:

Mamy silny kontrast w porównaniu to testu pierwszego. Teraz to podczas sesji (niebieska krzywa) rynek całkiem przyzwoicie daje szansę na zarobek. Łącznie przyniosłoby to zysk ok +2572 % bez uwzględnienia prowizji i obsunięć. Oczywiście podczas bess i głębszych korekt zmienność wyniku rośnie.

Z kolei zyski w wariancie gry tylko w nocy (czerwona krzywa) są wprawdzie niższe niż w pierwszym teście, ale nadal dodatnie i przy akceptowalnej zmienności. Poza dniem głosowania na brexit, który odcisnął swoją nieoczekiwanością  piętno na wszystkich testach. Zysk łączny to +386%.

Jak nietrudno zauważyć każdy z opisywanych do tej pory indeksów posiada swój odrębny profil zachowań podczas regularnej sesji jak i w nocy. Nie myślałem, że będą one tak regularne, ale skoro tak już jest, to czemu nie wykorzystać tego w transakcjach…

CDN

 —kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.