Wykres dnia: korekta czy wstęp do bessy?

Większość światowych indeksów giełdowych utknęła w nieco martwym po względem technicznym punkcie, z którego zarówno spadki jak i wzrosty mogą być możliwe.

Jednocześnie jest to punkt ważny dla milionów inwestorów i trylionów dolarów w ich portfelach. Los 10-letniej lat hossy w USA staje pod znakiem zapytania, a w ślad za tym i na innych rynkach, więc pytanie o to, czy nastąpiło przełożenie wajchy (tzw. regime shift) nie daje spać inwestorom i analitykom.

Jakże się ucieszyłem znajdując na stronach marketwatch.com poniższy wykres zrobiony przez Jeffreya Kleintopa z Charles Schwab & Co.. Uruchomił mi w głowie kilka mechanizmów analitycznych, które w skrócie zbiorę poniżej.

Wykres ów pokazuje tzw. ścieżki przebiegu, czyli uśrednione notowania z wszystkich korekt i bess dla indeksu MSCI WORLD w historii:

Źródło: Charles Schwab & Co via marektwatch.com

Krzywa zielona to obecny przebieg owego indeksu, który obejmuje notowania 1600 największych spółek z 23 rozwiniętych krajów świata. Można go więc nazwać miernikiem koniunktury najważniejszych giełd świata.

Krzywa niebieska pokazuje uśrednione przebiegi wszystkich dotychczasowych korekt, czyli spadków między 10 a 20% od szczytu.

Krzywa bordowa to uśrednione przebiegi bess, czyli spadków większych niż 20% od szczytu.

Punktem wspólnym dla wszystkich trzech jest poziom 100, będący szczytem każdej z nich, od tego liczone były potem w procentach poziomy spadków (oś pionowa) w czasie  (oś pozioma, liczone w tygodniach).

Doszliśmy do specyficznego poziomu. Mniej więcej w obecnym miejscu kończyły się statystycznie wszystkie korekty 10-20%. A jeśli wkrótce indeks nie zawróci w górę, statystycznie zbliżymy się do możliwości wejścia w bessę.

Zrobiłem jeszcze szybki rzut oka na przebieg samego indeksu, oto on:

Dorysowałem tylko jedną, najważniejszą kreskę – linię trendu wzrostowego. Póki co obecna korekta odbiła się od niej:

Koniunktura gospodarek jeszcze nie daje oznak kryzysu, wyniki spółek prezentują się całkiem pozytywnie. Widać jednak pewne oznaki przegrzania, choćby w Niemczech. Co najważniejsze jednak – niebezpiecznie rosną rynkowe stopy odsetkowe dla obligacji i spodziewamy się dalszych podwyżek stóp (USA) czy ograniczenia skupu aktywów (Europa- teoretycznie do końca roku). Mamy też napięcia polityczne. To blokuje ruchy giełd w górę. Nie chcę robić prognoz ruchów powyższego indeksu, może niech sam pokaże, którą ścieżkę preferuje.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.