Wykres dnia: korekta czy wstęp do bessy?

Większość światowych indeksów giełdowych utknęła w nieco martwym po względem technicznym punkcie, z którego zarówno spadki jak i wzrosty mogą być możliwe.

Jednocześnie jest to punkt ważny dla milionów inwestorów i trylionów dolarów w ich portfelach. Los 10-letniej lat hossy w USA staje pod znakiem zapytania, a w ślad za tym i na innych rynkach, więc pytanie o to, czy nastąpiło przełożenie wajchy (tzw. regime shift) nie daje spać inwestorom i analitykom.

Jakże się ucieszyłem znajdując na stronach marketwatch.com poniższy wykres zrobiony przez Jeffreya Kleintopa z Charles Schwab & Co.. Uruchomił mi w głowie kilka mechanizmów analitycznych, które w skrócie zbiorę poniżej.

Wykres ów pokazuje tzw. ścieżki przebiegu, czyli uśrednione notowania z wszystkich korekt i bess dla indeksu MSCI WORLD w historii:

Źródło: Charles Schwab & Co via marektwatch.com

Krzywa zielona to obecny przebieg owego indeksu, który obejmuje notowania 1600 największych spółek z 23 rozwiniętych krajów świata. Można go więc nazwać miernikiem koniunktury najważniejszych giełd świata.

Krzywa niebieska pokazuje uśrednione przebiegi wszystkich dotychczasowych korekt, czyli spadków między 10 a 20% od szczytu.

Krzywa bordowa to uśrednione przebiegi bess, czyli spadków większych niż 20% od szczytu.

Punktem wspólnym dla wszystkich trzech jest poziom 100, będący szczytem każdej z nich, od tego liczone były potem w procentach poziomy spadków (oś pionowa) w czasie  (oś pozioma, liczone w tygodniach).

Doszliśmy do specyficznego poziomu. Mniej więcej w obecnym miejscu kończyły się statystycznie wszystkie korekty 10-20%. A jeśli wkrótce indeks nie zawróci w górę, statystycznie zbliżymy się do możliwości wejścia w bessę.

Zrobiłem jeszcze szybki rzut oka na przebieg samego indeksu, oto on:

Dorysowałem tylko jedną, najważniejszą kreskę – linię trendu wzrostowego. Póki co obecna korekta odbiła się od niej:

Koniunktura gospodarek jeszcze nie daje oznak kryzysu, wyniki spółek prezentują się całkiem pozytywnie. Widać jednak pewne oznaki przegrzania, choćby w Niemczech. Co najważniejsze jednak – niebezpiecznie rosną rynkowe stopy odsetkowe dla obligacji i spodziewamy się dalszych podwyżek stóp (USA) czy ograniczenia skupu aktywów (Europa- teoretycznie do końca roku). Mamy też napięcia polityczne. To blokuje ruchy giełd w górę. Nie chcę robić prognoz ruchów powyższego indeksu, może niech sam pokaże, którą ścieżkę preferuje.

–kat—

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.