Wykres dnia: wrażliwość walut

Czy ktoś z tradujących walutami odczuł w tym roku mniejszą ich wrażliwość na informacje lub niższą zmienność?

Ja przyznam, że nie. Dlatego nieco zaskoczył mnie wykres obrazujący reakcje poszczególnych walut na dane i wydarzenia. Pochodzi on od analityków banku BofA Merrill Lynch i pokazuje wrażliwość poszczególnych walut na nowe informacje je dotyczące:

Ciemne słupki wskazują średnią wrażliwość danej waluty na „szoki” informacyjne w ostatnich 15 latach (liczone jako zmienność). Jaśniejsze słupki to reakcja na „szoki” w tym roku. Przerywana linia pozioma pomarańczowa to średnia zmienność wywołana „szokami” dla walut z krajów G10 z ostatniego roku, zielona to średnia za 10 lat.

Dysproporcje są niewiarygodnie znaczące (przy niektórych parach jasnego słupka nie widać, nie wiem czy był tak niski czy nie naniesiono pomiarów). Jedynym pokazanym tu wyjątkiem jest EUR/USD, gdzie zmiany na informacje były w tym roku wyższe niż średnia zmiana historyczna. Większość pokazuje jednakże reakcje dość rachityczne. Jedna rzecz, której tu nie widać: zmiany w reakcji na złe wiadomości są średnio dwa razy silniejsze od typowych w przeszłości. Co oznacza, że bardzo słabe reakcje następowały w następstwie dobrych danych (słupki są średnią z obu rodzajów reakcji).

To dobrze czy źle? To chyba zależy jak na to spojrzeć.

Do tej pory wzór zmian był taki, że wyskoki zmienności były przerywane spokojniejszym rynkiem. Teraz po małych zmianach przychodzą kolejne małe zmiany, nie ma tego tradycyjnego cyklu, każącego oczekiwać eksplozji kursów po okresie flauty. Być może to jakaś fundamentalna zmiana dynamiki walut, spowodowana np. coraz większym udziałem algorytmów tradingowych. A może po prostu nie było w tym roku jakichś większych szoków, szczególnie tych pozytywnych. Ale w takim razie możemy wkrótce spodziewać się większego ruchu w walutach, środowisko finansowe rzadko trwa w monotonii, choć ceni sobie stabilność.

Uwaga: zmienność nie oznacza jeszcze braku trendów, po prostu chodzi w powyższej kwestii o skoki kursów po wszelkich danych i newsach. To może jednak paraliżować systemy tradingowe oraz tradycyjne analizy, w których brak cyklicznych impulsów może być mylący dla jakości prognoz. A przede wszystkim zmniejsza to obserwowane ryzyko, co może się zemścić przy kolejnej eksplozji cen.

—kat—

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.