Wykres dnia: Greckie ocieplenie

Po latach zamieszania czas na ocieplenie.

W 2010 roku miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym na konferencji dla inwestorów indywidualnych. Wówczas niepokoje ogniskował temat Grecji, który zalecałem traktować z dystansem. Wyraziłem opinię, iż wzoru dla Grecji trzeba szukać w Argentynie, przygotować się na dekadę zamieszania i oczekiwać bankructw oraz restrukturyzacji długu. Wszystko wskazuje na to, że problem grecki może mieć rozwiązanie szybsze niż chcieli pesymiści. Ciągle nad gospodarką wisi temat zbyt dużego zadłużenia, ale wskaźniki makro zdają się już dawać nadzieję na lepszą przyszłości. Wykres poniżej pokazuje szacowane dynamiki wzrostu gospodarczego i inflacji w kolejnych dwóch latach, na tle danych z ostatnich czterech lat. Jak widać nawet ze zduszonej kryzysem Grecji zaczynają wiać cieplejsze wiatry, ale powrót wzrostu gospodarczego i inflacji nie został jeszcze poważnie potraktowany przez rynki. ETF dedykowany śledzeniu giełdy w Atenach (GREK) ciągle zachowuje się słabiej niż inne indeksy gospodarek wschodzących. GREK może być ciekawym pomysłem na zagranie z założeniem, iż optymistyczne prognozy znajdą potwierdzenie w rzeczywistości.

 

3 Komentarzy

 1. Marcin

  Można spróbować zagrać long na GREK i short na EEM…

 2. Rafał

  Tylko jak toto nabyć? Orientuje się ktoś bo jakoś nie mogę nic w necie wypatrzeć.

  1. Adam Stańczak (Post autora)

   GREK to symbol funduszu typu ETF. Każde biuro, które ma usługę taką, jak Bossa Zagranica z ETF-ami powinno mieć w ofercie. Dokładnie pod symbolem GREK trzeba szukać funduszu Global X MSCI Greece ETF:

   https://stooq.pl/q/?s=grek.us
   https://finance.yahoo.com/q?s=grek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.