Wykres dnia: Greckie ocieplenie

Po latach zamieszania czas na ocieplenie.

W 2010 roku miałem przyjemność uczestniczyć w panelu dyskusyjnym na konferencji dla inwestorów indywidualnych. Wówczas niepokoje ogniskował temat Grecji, który zalecałem traktować z dystansem. Wyraziłem opinię, iż wzoru dla Grecji trzeba szukać w Argentynie, przygotować się na dekadę zamieszania i oczekiwać bankructw oraz restrukturyzacji długu. Wszystko wskazuje na to, że problem grecki może mieć rozwiązanie szybsze niż chcieli pesymiści. Ciągle nad gospodarką wisi temat zbyt dużego zadłużenia, ale wskaźniki makro zdają się już dawać nadzieję na lepszą przyszłości. Wykres poniżej pokazuje szacowane dynamiki wzrostu gospodarczego i inflacji w kolejnych dwóch latach, na tle danych z ostatnich czterech lat. Jak widać nawet ze zduszonej kryzysem Grecji zaczynają wiać cieplejsze wiatry, ale powrót wzrostu gospodarczego i inflacji nie został jeszcze poważnie potraktowany przez rynki. ETF dedykowany śledzeniu giełdy w Atenach (GREK) ciągle zachowuje się słabiej niż inne indeksy gospodarek wschodzących. GREK może być ciekawym pomysłem na zagranie z założeniem, iż optymistyczne prognozy znajdą potwierdzenie w rzeczywistości.

 

3 Komentarzy

 1. Marcin

  Można spróbować zagrać long na GREK i short na EEM…

 2. Rafał

  Tylko jak toto nabyć? Orientuje się ktoś bo jakoś nie mogę nic w necie wypatrzeć.

  1. Adam Stańczak (Post autora)

   GREK to symbol funduszu typu ETF. Każde biuro, które ma usługę taką, jak Bossa Zagranica z ETF-ami powinno mieć w ofercie. Dokładnie pod symbolem GREK trzeba szukać funduszu Global X MSCI Greece ETF:

   https://stooq.pl/q/?s=grek.us
   https://finance.yahoo.com/q?s=grek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.