Co właściwie lubią rynki akcji?

WIG20 od początku grudnia utrzymuje się ponad poziomem 1900 punktów. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kwietnia 2016 roku. Od dołka w czerwcu (załamanie po wynikach referendum w Wielkiej Brytanii) indeks dużych spółek zyskał już 17 procent. Kilka punktów procentowych dodały do tego wypłacane przez spółki dywidendy co widać po zachowaniu WIGu, który wzrósł 19,4 procent. Nie mogę nie wspomnieć tu indeksu średnich spółek mWIG40, który w tym samym czasie zyskał 40 procent osiągając ośmioletnie maksima.

W porównaniu ze średnimi spółkami WIG20 był wyraźnie w odwrocie już od długiego czasu. Teraz czas na wątek polityczny, w którym nie będę zastanawiał się nad sympatiami, konsekwencjami i tym wszystkim co każdego dnia rozgrzebują obie strony sporu.

Faktem jest, że w Polsce następują zmiany. Dla opozycji – idą w złym kierunku, dla partii rządzącej – w dobrym. Jak jest – nie ma znaczenia. Jakie będą konsekwencje podejmowanych decyzji – dowiemy się za kilka miesięcy, może lat. Jak jesteśmy postrzegani w mediach zagranicznych? Przy okazji wydarzeń z ostatnich kilku dni, na pewno spotkali się czytelnicy z informacjami, że oto świat przygląda się Polsce. A na pewno Europa. Co do tego nie ma wątpliwości. Są odpowiednie tytuły prasowe i nagłówki. W internetowym serwisie BBC informacje z Europy, otwierają doniesienia z Polski. Ale za oceanem….

Oto zrzut z sekcji Europa w internetowym wydaniu CNN.

zrzut-ekranu-2016-12-17-20-46-44

Wygląda na to, że Polska nie jest w obszarze zainteresowania amerykańskiego serwisu.

Dlaczego pozwalam sobie na te dywagacje? Patrzę na niesłychaną siłę naszego rynku akcji. Od pewnego czasu się obudził i już nie jest tym najgorszym. Próbuję zrozumieć, co lubią rynki akcji, choć od wielu lat jestem zwolennikiem tezy, że to nie informacje są kluczowe, tylko reakcja na nie. Więc mimo tego wszystkiego co się dzieje – niestabilności politycznej, która zawsze jest ryzykiem – patrzę z zaciekawieniem na ten potencjał, który się właśnie buduje.

Nie mogę też zapomnieć casusu Węgier, którym w grudniu 2011 agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating do poziomu śmieciowego i od tamtego czasu węgierski rynek akcji właściwie nie spadł już niżej. Utrzymywał się przez kolejne lata na niemal stałym poziomie (jak spora część rynków wschodzących). Następnie mimo postępującego kryzysu, niezbyt demokratycznych działań rządu od początku 2015 trwa w dynamicznej hossie. Oni w tym czasie zyskali niemal 100 procent, my straciliśmy kilkanaście. Wygląda na to, że rynki akcji lubią takie otoczenie.

Zmiana BUX i WIG20 od grudnia 2011

zmiana BUX i WIG20 od grudnia 2011

 

1 Komentarz

  1. pak

    Dziwna jest ta giełda. Chyba nie ma sensu nadmiernie rozmyślać co robi rynek – lepiej szukać sobie okazji inwestycyjnych (fundamentaliści) czy tam jakichś fajnych trendów (techniczni):)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.