Co właściwie lubią rynki akcji?

WIG20 od początku grudnia utrzymuje się ponad poziomem 1900 punktów. Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od kwietnia 2016 roku. Od dołka w czerwcu (załamanie po wynikach referendum w Wielkiej Brytanii) indeks dużych spółek zyskał już 17 procent. Kilka punktów procentowych dodały do tego wypłacane przez spółki dywidendy co widać po zachowaniu WIGu, który wzrósł 19,4 procent. Nie mogę nie wspomnieć tu indeksu średnich spółek mWIG40, który w tym samym czasie zyskał 40 procent osiągając ośmioletnie maksima.

W porównaniu ze średnimi spółkami WIG20 był wyraźnie w odwrocie już od długiego czasu. Teraz czas na wątek polityczny, w którym nie będę zastanawiał się nad sympatiami, konsekwencjami i tym wszystkim co każdego dnia rozgrzebują obie strony sporu.

Faktem jest, że w Polsce następują zmiany. Dla opozycji – idą w złym kierunku, dla partii rządzącej – w dobrym. Jak jest – nie ma znaczenia. Jakie będą konsekwencje podejmowanych decyzji – dowiemy się za kilka miesięcy, może lat. Jak jesteśmy postrzegani w mediach zagranicznych? Przy okazji wydarzeń z ostatnich kilku dni, na pewno spotkali się czytelnicy z informacjami, że oto świat przygląda się Polsce. A na pewno Europa. Co do tego nie ma wątpliwości. Są odpowiednie tytuły prasowe i nagłówki. W internetowym serwisie BBC informacje z Europy, otwierają doniesienia z Polski. Ale za oceanem….

Oto zrzut z sekcji Europa w internetowym wydaniu CNN.

zrzut-ekranu-2016-12-17-20-46-44

Wygląda na to, że Polska nie jest w obszarze zainteresowania amerykańskiego serwisu.

Dlaczego pozwalam sobie na te dywagacje? Patrzę na niesłychaną siłę naszego rynku akcji. Od pewnego czasu się obudził i już nie jest tym najgorszym. Próbuję zrozumieć, co lubią rynki akcji, choć od wielu lat jestem zwolennikiem tezy, że to nie informacje są kluczowe, tylko reakcja na nie. Więc mimo tego wszystkiego co się dzieje – niestabilności politycznej, która zawsze jest ryzykiem – patrzę z zaciekawieniem na ten potencjał, który się właśnie buduje.

Nie mogę też zapomnieć casusu Węgier, którym w grudniu 2011 agencja ratingowa Standard&Poor’s obniżyła rating do poziomu śmieciowego i od tamtego czasu węgierski rynek akcji właściwie nie spadł już niżej. Utrzymywał się przez kolejne lata na niemal stałym poziomie (jak spora część rynków wschodzących). Następnie mimo postępującego kryzysu, niezbyt demokratycznych działań rządu od początku 2015 trwa w dynamicznej hossie. Oni w tym czasie zyskali niemal 100 procent, my straciliśmy kilkanaście. Wygląda na to, że rynki akcji lubią takie otoczenie.

Zmiana BUX i WIG20 od grudnia 2011

zmiana BUX i WIG20 od grudnia 2011

 

1 Komentarz

  1. pak

    Dziwna jest ta giełda. Chyba nie ma sensu nadmiernie rozmyślać co robi rynek – lepiej szukać sobie okazji inwestycyjnych (fundamentaliści) czy tam jakichś fajnych trendów (techniczni):)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.