Nie ukrywam, że w imię próżności chciałbym, żeby w nagłówkach mediów znalazły się tytuły: Szokujące prognozy Zalewskiego na 2017! Zalewski przewiduje katastrofę na rynkach! Euro po 40 centów! Dolar cesarzem w 2017 roku!

Jak powiedział John Rothchild:

Chętnych do przewidywania przyszłości nigdy nie brak, ponieważ nikt nie zadaje sobie trudu sprawdzania wartości tych prognoz.

Stąd co roku mamy spektakl różnych prognoz, które wypełniają miejsce w gazetach na portalach i (bez)cenne minuty w mediach. Im bardziej kontrowersyjne i szokujące, tym większa jest szansa, że ktoś się nad tym pochyli. I darmowa reklama gotowa. Wystarczy ładnie to opakować. Fantastycznie rozumie to Saxobank, który od kilku lat w grudniu publikuje swoje szokujące prognozy na rok kolejny. Mimo, że jak pisałem dawno temu jest to wyłącznie showbusiness (https://blogi.bossa.pl/2010/01/22/inwestorze-%e2%80%93-bawmy-sie-za-twoje-pieniadze/), co więcej faktyczna skuteczność owych „prognoz” jest delikatnie mówiąc umiarkowana (https://blogi.bossa.pl/2016/07/16/pod-skrzydlami-czarnego-labedzia/).

No ale jeśli się szuka czarnych łabędzi wśród znanych zdarzeń, mimo że cały koncept Nassima Taleba, zakłada właśnie przede wszystkim nieprzewidywalność i nieznajomość faktycznie istotnych zjawisk, nie należy się dziwić efektom.

Szokujące prognozy Saxobanku z grudnia 2015 na rok kolejny, czyli upływający właśnie 2016 zakładały między innymi osłabienie euro względem dolara. „kierunek na EUR/USD  1,23”.

Mogło to faktycznie szokować. W momencie publikowania prognozy EUR/USD był po 1,08. Osłabienie o 14 procent to nie było tak mało. Niestety przez cały rok EUR/USD poruszał się w tym samym zakresie co w 2015 roku, czyli w strefie 1,05 – 1,16, kończąc rok na najniższych poziomach. Czyli dokładnie w przeciwnym kierunku, niż zakładała to szokująca prognoza.

EURUSD

Co więcej dla techników jeśli dojdzie do wybicia poniżej 1,04 to dalej jest już tylko przepaść. Kontynuujemy trwający od dwóch lat trend umacniania się dolara, a jeśli zastosować podstawowe narzędzia analizy technicznej, to za euro będziemy płacić zaledwie 40 centów.

Niemożliwe? Kto wie. Szokujące? Czy ja wiem…

 

4 Komentarzy

 1. Deo Gratias

  Będzie jak ma być. Kto się podłączy pod trend będzie miał kasę, kto przeciwko będzie miał stratę. Business as usual.

 2. AlGebroid

  No to już nie rozumiem:

  ,,Dolar po 0,40 Euro!"

  czy jednak Euro za 0,40 dolara:

  ,,za euro będziemy płacić zaledwie 40 centów"

  1. Grzegorz Zalewski (Post autora)

   słusznie. Dzięki za korektę

 3. Tosa

  Pogubiłem się (albo autor się kompletnie pogubił):
  "prognozy zakładały między innymi osłabienie euro względem dolara. kierunek na EUR/USD 1,23” To chyba oznaczało osłabienie dolara?
  I zaraz potem dolar kosztował 1,08. A przypadkiem to nie euro kosztowało 1,08 dolara?
  Ech…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.