Pod skrzydłami czarnego łabędzia

Brexit, pucz wojskowy w Turcji, zamachy we Francji, fala uchodźców w Europie. To  zdarzenia, które mają wpływ na rzeczywistość dookoła nas w 2016. Zaskakujące i zdecydowanie nieprzewidywane wcześniej. Nawet najbystrzejsi z bystrych, czyli „szokujący progności” z Saxobanku żadnego z tych wydarzeń nie zamieścili w swoich tegorocznych pop-prognozach.

Wyszukiwanie szokujących zdarzeń, które są tak nieprawdopodobne, że zaskoczą wszystkich stały się w ostatnich latach swego rodzaju rozrywką. Dość głupawą, bo skoro ma się zdarzyć coś, czego większość nie oczekuje, to trudno ją zaprognozować. Zwłaszcza jeśli robi się to hurtem. Koncepcja czarnego łabędzia została spopularyzowana przez Nassima Taleba i na tyle trafiła do powszechnej wyobraźni, że całkowicie zatracono jej ideę. Ci wszyscy analitycy, komentatorzy czy eksperci, którzy wskazują, że oto nadchodzi kolejny czarny łabędź i tu wymieniają jakieś różnego rodzaju zdarzenia,  poszukują czegoś co i tak jest mniej lub bardziej znane lub przewidywalne, a tym samym nie zaskakujące. W rzeczywistości zaskoczeń jest na tyle dużo, że możemy uznać, że nasz świat znajduje się pod skrzydłami wielkiego czarnego łabędzia. Chyba, że spojrzymy na to znacznie dosadniej – taplamy się w jego wielkich odchodach, szukając skarbów, których prawdopodobnie tam w ogóle nie ma.

2 Komentarzy

  1. AlGebroid

    "taplamy się w … "

    Skąd ten czarny pesymizm?

    1. GZalewski

      to pesymizm związany z mediami, jakością eksperckości itp. Ale on od kilku lat jest na stałym wysokim poziomie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.