W dzisiejszych doniesieniach dotyczących przyszłych planów emerytalnych, czyli ostatecznego dobicia OFE, przewija się zdanie znajdujące się w projekcie rządowym.

„kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS”

Patrzę na nie już kilka minut i niczego nie rozumiem. To znaczy na rachunku OFE było 10 000 000 akcji spółki X o wartości 50 000 000 pln. Zostanie ta kwota przepisana na subkonto w ZUS, a akcje? Zdematerializuje się?

 

4 Komentarzy

 1. Szpieg z Krainy Deszczowców

  Panie Grzegorzu – sprawa jest prosta -> kwota aktywów OFE na dzień przejęcia środków przez ZUS zostanie zapisana na kontach indywidualnych a następnie rozpocznie się wyprzedawanie akcji przez "specjalistów" z ZUS. Dojdzie do kolejnej afery bo nie wiadomo jakim cudem kwota po sprzedaży akcji będzie mniejsza od tej z chwili przejęcia aktywów z OFE. Zostanie powołana komisja śledcza a na jej czele stanie główny strateg IV RP poseł Misiewicz.

 2. _dorota

  Ale jakbyś zapytał właściwego ministra, to on też nie wie.

  Przypadkiem wywołałeś poboczny (ale aktualnie bardzo donośny) temat: jak obecna władza tworzy prawo.

  Mamy na ogół ten sam schemat: rzuca się wstępny projekt, po czym obserwuje reakcję. Jeśli protesty są duże (czarny marsz) lub instytucjonalne (sprzeciw KE wobec podatku handlowego) to się od projektu odstępuje lub mocno go modyfikuje. Koncepcja ulega zmianom dynamicznie.

  To rozwiązanie jeszcze się kilka razy zmieni lub w ogóle zaniknie (jak ktoś wytłumaczy ministrowi, że się praktycznie nie da spieniężyć resztki OFE). Ta władza rozpoznaje bojem, dojście do pewnych wniosków musi potrwać.

 3. kris

  to takie same czary mary jak z obligacjami..zostały przeniesione do zusu i umorzone..mozna umorzyć bez ich wykupienia?

 4. pak

  Jak ewentualnie polityki zaczną majstrować z przenoszeniem naszej prywatnej kasy z IKE/IKZE do ZUS-u to trzeba będzie się odpowiednio wcześnie wyautować z pieniędzmi niestety tracąc ulgi podatkowe. Jak będą mieli swojego gościa w TK to im przyklepie, że takie środki przecież są wspólne w ramach solidarności społecznej więc wręcz powinny być przeniesione do wspólnej puli, a nawet nie tyle puli bo tam nic nie ma, tylko do wspólnego zapisu w ZUS.

  To już byłoby mocne posunięcie – na razie to taka fantazja – naszym politykom jeszcze daleko do tego – ale kto wie, może pewnego dnia wyjdą z fazy przedszkolnej do poważniejszych działań naprawczych systemu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Klauzula informacyjna

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. („My” lub „DM BOŚ”) z siedzibą w Warszawie (ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa). Będziemy przetwarzać, Pani/Pana dane na potrzeby udzielenia odpowiedzi na Pani/Pana zapytanie, możliwości skorzystania z usługi oferowanej przez DM BOŚ, a także realizacji naszych prawnie uzasadnionych interesów, tj. rozpatrywania skarg oraz obrony przed roszczeniami. Ma Pani/Pan prawo dostępu do danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania i przenoszenia. W dowolnym momencie może Pani/Pan także wnieść sprzeciw, z przyczyn związanych z Pani/Pana szczególną sytuacją, wobec przetwarzania Pani/Pana danych dla realizacji prawnie uzasadnionych interesów DM BOŚ. Może się Pani/Pan z nami skontaktować wysyłając e-mail na adres: makler@bossa.pl lub list na adres: ul. Marszałkowska 78/80, 00-517 Warszawa, dzwoniąc na infolinię pod numer + 48 225043104 lub odwiedzając jedną z naszych placówek (lista dostępna pod http://bossa.pl/dmbos/oddzialy/). Może Pani/Pan skontaktować z Inspektorem Ochrony Danych m.in. korzystając z e-mail: iod@bossa.pl lub listownie na nasz adres. Więcej informacji o przetwarzaniu Pani/Pana danych, czasie przechowywania, prawach i sposobach kontaktu znajduje się w naszej Polityce Prywatności.