W dzisiejszych doniesieniach dotyczących przyszłych planów emerytalnych, czyli ostatecznego dobicia OFE, przewija się zdanie znajdujące się w projekcie rządowym.

„kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS”

Patrzę na nie już kilka minut i niczego nie rozumiem. To znaczy na rachunku OFE było 10 000 000 akcji spółki X o wartości 50 000 000 pln. Zostanie ta kwota przepisana na subkonto w ZUS, a akcje? Zdematerializuje się?

 

4 Komentarzy

  1. Szpieg z Krainy Deszczowców

    Panie Grzegorzu – sprawa jest prosta -> kwota aktywów OFE na dzień przejęcia środków przez ZUS zostanie zapisana na kontach indywidualnych a następnie rozpocznie się wyprzedawanie akcji przez "specjalistów" z ZUS. Dojdzie do kolejnej afery bo nie wiadomo jakim cudem kwota po sprzedaży akcji będzie mniejsza od tej z chwili przejęcia aktywów z OFE. Zostanie powołana komisja śledcza a na jej czele stanie główny strateg IV RP poseł Misiewicz.

  2. _dorota

    Ale jakbyś zapytał właściwego ministra, to on też nie wie.

    Przypadkiem wywołałeś poboczny (ale aktualnie bardzo donośny) temat: jak obecna władza tworzy prawo.

    Mamy na ogół ten sam schemat: rzuca się wstępny projekt, po czym obserwuje reakcję. Jeśli protesty są duże (czarny marsz) lub instytucjonalne (sprzeciw KE wobec podatku handlowego) to się od projektu odstępuje lub mocno go modyfikuje. Koncepcja ulega zmianom dynamicznie.

    To rozwiązanie jeszcze się kilka razy zmieni lub w ogóle zaniknie (jak ktoś wytłumaczy ministrowi, że się praktycznie nie da spieniężyć resztki OFE). Ta władza rozpoznaje bojem, dojście do pewnych wniosków musi potrwać.

  3. kris

    to takie same czary mary jak z obligacjami..zostały przeniesione do zusu i umorzone..mozna umorzyć bez ich wykupienia?

  4. pak

    Jak ewentualnie polityki zaczną majstrować z przenoszeniem naszej prywatnej kasy z IKE/IKZE do ZUS-u to trzeba będzie się odpowiednio wcześnie wyautować z pieniędzmi niestety tracąc ulgi podatkowe. Jak będą mieli swojego gościa w TK to im przyklepie, że takie środki przecież są wspólne w ramach solidarności społecznej więc wręcz powinny być przeniesione do wspólnej puli, a nawet nie tyle puli bo tam nic nie ma, tylko do wspólnego zapisu w ZUS.

    To już byłoby mocne posunięcie – na razie to taka fantazja – naszym politykom jeszcze daleko do tego – ale kto wie, może pewnego dnia wyjdą z fazy przedszkolnej do poważniejszych działań naprawczych systemu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.