W dzisiejszych doniesieniach dotyczących przyszłych planów emerytalnych, czyli ostatecznego dobicia OFE, przewija się zdanie znajdujące się w projekcie rządowym.

“kwoty środków wynikających z wysokości aktywów zgromadzonych na rachunkach w OFE zapisać na subkontach w ZUS”

Patrzę na nie już kilka minut i niczego nie rozumiem. To znaczy na rachunku OFE było 10 000 000 akcji spółki X o wartości 50 000 000 pln. Zostanie ta kwota przepisana na subkonto w ZUS, a akcje? Zdematerializuje się?

[Głosów:5    Średnia:4.6/5]

4 Komentarzy

 1. Szpieg z Krainy Deszczowców

  Panie Grzegorzu – sprawa jest prosta -> kwota aktywów OFE na dzień przejęcia środków przez ZUS zostanie zapisana na kontach indywidualnych a następnie rozpocznie się wyprzedawanie akcji przez "specjalistów" z ZUS. Dojdzie do kolejnej afery bo nie wiadomo jakim cudem kwota po sprzedaży akcji będzie mniejsza od tej z chwili przejęcia aktywów z OFE. Zostanie powołana komisja śledcza a na jej czele stanie główny strateg IV RP poseł Misiewicz.

 2. _dorota

  Ale jakbyś zapytał właściwego ministra, to on też nie wie.

  Przypadkiem wywołałeś poboczny (ale aktualnie bardzo donośny) temat: jak obecna władza tworzy prawo.

  Mamy na ogół ten sam schemat: rzuca się wstępny projekt, po czym obserwuje reakcję. Jeśli protesty są duże (czarny marsz) lub instytucjonalne (sprzeciw KE wobec podatku handlowego) to się od projektu odstępuje lub mocno go modyfikuje. Koncepcja ulega zmianom dynamicznie.

  To rozwiązanie jeszcze się kilka razy zmieni lub w ogóle zaniknie (jak ktoś wytłumaczy ministrowi, że się praktycznie nie da spieniężyć resztki OFE). Ta władza rozpoznaje bojem, dojście do pewnych wniosków musi potrwać.

 3. kris

  to takie same czary mary jak z obligacjami..zostały przeniesione do zusu i umorzone..mozna umorzyć bez ich wykupienia?

 4. pak

  Jak ewentualnie polityki zaczną majstrować z przenoszeniem naszej prywatnej kasy z IKE/IKZE do ZUS-u to trzeba będzie się odpowiednio wcześnie wyautować z pieniędzmi niestety tracąc ulgi podatkowe. Jak będą mieli swojego gościa w TK to im przyklepie, że takie środki przecież są wspólne w ramach solidarności społecznej więc wręcz powinny być przeniesione do wspólnej puli, a nawet nie tyle puli bo tam nic nie ma, tylko do wspólnego zapisu w ZUS.

  To już byłoby mocne posunięcie – na razie to taka fantazja – naszym politykom jeszcze daleko do tego – ale kto wie, może pewnego dnia wyjdą z fazy przedszkolnej do poważniejszych działań naprawczych systemu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Proszę podać wartość CAPTCHA: *