Wykres dnia: kichnięcie w USA

Z dwóch ważnych wydarzeń ostatniego tygodnia, czyli umocnieniu funta oraz spadku indeksów w USA, wybrałem dziś to drugie.

Funt powoli ubija sobie dno, ale nie ma aż takiego wpływu na nasze nastroje jak oznaki gorączki w USA. Lepszym miernikiem koniunktury będzie więc wykres indeksu S&P500, gdzie mamy istotne wydarzenie:

 

sp500-05nov2016

Mamy formację wierzchołkową, na nazwanie której nie będę się silił, bo nie ma to większego znaczenia, po prostu była to forma dystrybucji akcji jak się okazuje, mamy eleganckie wybicie w dół i otwartą drogę do kolejnych minimów. Zaznaczam potencjalny zasięg spadków, równy wysokości całej formacji.

Skrupulatni statystycy liczą ilość kolejnych sesji z coraz niższym zamknięciem z rzędu i wychodzi im, że to najdłuższa seria od 30 lat. Dyżurni progności straszą Trumpem, tłumacząc, że podczas tych wyborów i kampanii jakiekolwiek fundamentalne analizy można wyrzucić chwilowo do pieca. A co jeśli nie wygra? Wątpię jednak, że Trump może być głównym motywem „tej zbrodni”, czyli potencjalnej bessy. Obawiam się raczej, że prędzej niż później złoży się jak domek z kart cała światowa gospodarka – problemy Chin, Japonii, europejskie „exity”, amerykańskie wzrosty na drukowanych pieniądzach itd. Możliwe, że mamy właśnie do tego uwerturę.

 

Dla ciekawostki dokładam jeszcze sezonowy wykres S&P500 (źródło pod spodem):

 

sp500-seasonal

Czarna krzywa to uśrednione zmiany cen indeksu z każdego dnia roboczego w ostatnich 25 latach. Czerwona krzywa to aktualne zmiany S&P500 z tego roku. Teoretycznie wykres powinien rosnąć do końca roku, i wcale nie wykluczone, że do tego dojdzie. A po nowym roku będziemy się dalej martwić…

—kat—

2 Komentarzy

  1. maryo

    Pewnie to (formacja wierzchołkowa) dach mansardowy 😉

  2. pit65

    Wow.
    Ostatnio masz 100% timing z wypuszczaniem wpisów.
    SP na dołku , a ropa na górce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. w celu: zapewnienia najwyższej jakości naszych usług oraz dla zabezpieczenia roszczeń. Masz prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, a jeżeli prawo na to pozwala także żądania ich usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania. Masz także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Więcej informacji w sekcji "Blogi: osoby komentujące i zostawiające opinie we wpisach" w zakładce
"Dane osobowe".

Proszę podać wartość CAPTCHA: *

Opinie, założenia i przewidywania wyrażone w materiale należą do autora publikacji i nie muszą reprezentować poglądów DM BOŚ S.A. Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. DM BOŚ S.A. nie udziela gwarancji dokładności, aktualności oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału.

Niezależnie, DM BOŚ S.A. zwraca uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanych środków. Podjęcie decyzji inwestycyjnej powinno nastąpić po pełnym zrozumieniu potencjalnych ryzyk i korzyści związanych z danym instrumentem finansowym oraz rodzajem transakcji. Indywidualna stopa zwrotu klienta nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym danego instrumentu finansowego i jest uzależniona od dnia nabycia i sprzedaży konkretnego instrumentu finansowego oraz od poziomu pobranych opłat i poniesionych kosztów. Opodatkowanie dochodów z inwestycji zależy od indywidualnej sytuacji każdego klienta i może ulec zmianie w przyszłości. W przypadku gdy materiał zawiera wyniki osiągnięte w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika na przyszłość. W przypadku gdy materiał zawiera wzmiankę lub odniesienie do symulacji wyników osiągniętych w przeszłości, to nie należy ich traktować jako pewnego wskaźnika przyszłych wyników. Więcej informacji o instrumentach finansowych i ryzyku z nimi związanym znajduje się w serwisie bossa.pl w części MIFID: Materiały informacyjne MiFID -> Ogólny opis istoty instrumentów finansowych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem w instrumenty finansowe.